Grypa atakuje Polskę. GIS: Przeszliśmy falę kulminacyjną

6b0bdd52adbb7bd34dbe613fb6a47dae, Biznes Fakty
Polsat News

Liczba zachorowań na grypę w Polsce wysoka (zdj. arch.)

– Od września 2024 roku na grypę zachorowało około miliona osób – przekazał dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektorat Sanitarny. Jak dodał, w styczniu zgłoszonych zostało ponad 300 tys. zakażeń, jednak realna liczba może być dwukrotnie wyższa. Mimo to medyk wskazała, że "przeszliśmy falę kulminacyjną".

– Zgłoszenia, które otrzymujemy w systemie e-Zdrowie są raportowane przez ok. 50 proc. przychodni, dlatego przypadki trzeba pomnożyć przez dwa – wyjaśnił dr Grzesiowski.

 

Jak zauważa szef GIS w ostatnich tygodniach widać jednak trend spadkowy: – W ostatnim tygodniu realnych zachorowań było ok. 150 tys. W przedostatnim tygodniu z kolei ok. 180 tys. – zaznaczył.

 

– Szczytowy moment fali zachorowań to przełom stycznia i lutego. Wtedy było najwięcej przypadków – powiedział i zaznaczył, że prawdopodobnie „fala kulminacyjna jest już za nami”.

 

– Będziemy wciąż w wysokim zakresie zachorowań, ale liczba przypadków nie powinna już być większa – przekazał szef GIS. – Spadek liczby przypadków wiążemy z trwającymi feriami, to wśród dzieci i młodzieży jest najwięcej zarażeń – wyjaśnił.

 

Dr Grzesiowski poinformował także, że zgonów z powodu grypy lub jej powikłań od września do końca stycznia było ok. 1 tys. Hospitalizowanych z powodu grypy od początku roku było z kolei 23 tys. osób.

Grypa w Polsce. Minister zdrowia: Do aptek trafiło więcej leków

O sytuacji epidemiologicznej wypowiedziała się także Izabela Leszczyna. Minister zdrowia poinformowała, że „48 tys. opakowań leku na grypę jest już od ubiegłego tygodnia w aptekach”.

 

Minister dodała także, że w piątek miało dojść kolejne 180 tys. opakowań leków.

 

 

Leszczyna zaapelowała, aby osoby, które nie są zainfekowane, zaszczepiły się na grypę. – To nam da ochronę nie tylko w tym sezonie infekcyjnym, ale także w tym, który przyjdzie jesienią – powiedziała.

 

Wysoka liczba zachorowań na grypę sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir – substancję czynną, stosowaną w leczeniu zakażenia tym wirusem.

 

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że problem z oseltamiwirem pojawił się już w grudniu i styczniu. W styczniu sprzedaż tego leku była o 335 proc. większa niż w analogicznym okresie 2024 roku.

 

W związku ze wzrostem zapotrzebowania na lek przeciwko grypie resort zdrowia zaczął wydawać hurtowniom farmaceutycznym zgody na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu.

Grypa. Kto musi najbardziej uważać i jakie są objawy?

Grypę szczególnie ciężko przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży a także z cukrzycą, otyłością oraz z przewlekłymi chorobami (serca, płuc, wirus HIV).

 

Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.

 

 

Specjaliści przypominają, że kliniczny obraz grypy obejmuje: nagłe wystąpienie choroby, wysoką gorączkę utrzymującą przez klika dni, dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie, objawy ze strony układu oddechowego: zapalenie błony śluzowej nosa, ból gardła, suchy napadowy kaszel i poczucie ogólnego rozbicia.

WIDEO: Polityk Konfederacji o Andrzeju Dudzie. "Zrobił polityczny outsourcing dla Ukrainy"

bp/pbi / Polsatnews.pl / PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *