Biznes Fakty
Inna wersja umowy o minerałach. Stanowcze stanowisko Wołodymyra Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski nie uzna amerykańskiej pomocy za pożyczki
Ukraina otrzymała zmienioną wersję umowy dotyczącej dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich zasobów mineralnych. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że propozycja Waszyngtonu jest „zupełnie inna” od tego, co zostało wcześniej ustalone. Prezydent Ukrainy podkreślił ponadto, że jego kraj nie będzie klasyfikował pomocy wojskowej ze strony USA jako pożyczki.
Nowa wersja umowy dotyczącej wykorzystania zasobów metali ziem rzadkich przez Stany Zjednoczone została w piątek dostarczona do Kijowa.
Agencja Reuters cytuje Wołodymyra Zełenskiego , który oświadczył, że Ukraina nie uzna wcześniej zatwierdzonej amerykańskiej pomocy wojskowej za pożyczki, które należy spłacić.
Oświadczenie to odnosi się do nowego projektu umowy w sprawie ukraińskich surowców mineralnych , który został przedstawiony Zełenskiemu przez administrację Donalda Trumpa.
USA przedstawiły projekt Ukraińcom. Zełenski: Zupełnie inaczej
Prezydent Ukrainy zauważył, że nowy projekt umowy o wydobyciu minerałów, zaproponowany przez Stany Zjednoczone , „zupełnie różni się” od poprzednio ustalonych ram i będzie wymagał dalszej oceny prawnej.
Zapewnił, że jeśli umowa będzie zawierać „ryzykowne zapisy”, zostanie ona omówiona z ludnością Ukrainy. Jednocześnie wyraził zdziwienie, że niektórzy członkowie parlamentu krajowego rozpowszechniają informacje dotyczące umowy. „Jeszcze jej nie przejrzałem, a członkowie parlamentu już zdają się znać jej treść. Zastanawiam się, kto przekazuje im te informacje” – zauważył.
Podkreślił, że Kijów nie poprze umowy, której postanowienia zagrażają integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Rozmowy pokojowe: „Każdy, byle nie Putin”
Podczas konferencji prasowej Zełenski oświadczył również, że „Ukraina będzie gotowa podjąć rozmowy z każdym przedstawicielem strony rosyjskiej, z wyjątkiem Władimira Putina ”.
Według ukraińskiego przywódcy Putin „nadal wymyśla różne wymówki, aby nie kończyć wojny” i obawia się negocjacji z Ukrainą i samym Zełenskim. „ On jest prawdziwym przestępcą, który nas zaatakował i ponosi odpowiedzialność za przestępstwo. Jego personel wojskowy to okupanci nielegalnie obecni na naszym terytorium i muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – oświadczył.
Zełenski powtórzył konieczność nasilenia nacisków na Rosję. – Europa będzie obstawać przy pakietach sankcji. Nawet jeśli ktoś będzie to blokował, Europa będzie szukać alternatywnych metod. Dla nas kluczowe jest, aby Stany Zjednoczone przyłączyły się do zdecydowanego stanowiska; stanowiska sankcji i pozycji nacisku dyplomatycznego na Putina – zapewnił prezydent Ukrainy.
Pomoc dla Ukrainy. Trump przesadził z liczbą
Trump od dawna twierdzi, że Stany Zjednoczone udzieliły Kijowowi pomocy w wysokości 350 miliardów dolarów od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co rzekomo jest trzykrotnie większą kwotą niż udzieliła Europa, której wsparcie miało być de facto pożyczką.
Eksperci twierdzą, że prezydent USA wprowadza w błąd, a amerykańska pomoc była w rzeczywistości co najmniej o połowę mniejsza . Jednak wsparcie ze strony krajów europejskich było większe, nie całe, ale jedna trzecia miała zostać przydzielona w formie pożyczek.
Według Instytutu Gospodarki Światowej w Kolonii (IfW) łączna wartość pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej, która dotarła do Kijowa z zagranicy, wyniosła 118,3 mld dolarów . Z kolei wartość pomocy z krajów europejskich wyniosła 145 mld dolarów, z czego 35 proc. udzielono w formie pożyczek.
WIDEO: „Sceny jak z filmu”. Polacy relacjonują trzęsienie ziemi w Bangkoku

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP
Źródło