Biznes Fakty
Jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Morawieckiemu
Mateusz Morawiecki
Do Sejmu w czwartek wpłynął wniosek prokuratury ws. uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego. Dotyczy on organizacji wyborów kopertowych. – Rozpatrzenie wniosku na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedział Polsat News marszałek Szymon Hołownia. Tym samym potwierdziły się ustalenia stacji. Sprawę skomentował sam zainteresowany. "Falstart panie Bodnar" – napisał Morawiecki.
Do Sejmu wpłynął wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie o pociągnięcie do odpowiedzialności Mateusza Morawieckiego za organizację wyborów kopertowych – przekazała rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego Anna Adamiak.
„Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na pociągnięcie posła na Sejm RP Mateusza Morawieckiego do odpowiedzialności karnej” – napisano w komunikacie.
Dodano, że „pociągnięcie posła na Sejm RP do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu„.
Prokuratura zarzuciła Morawieckiemu przekroczenie uprawnień polegające na poleceniu Poczcie Polskiej S.A. działań polegających na realizacji czynności zmierzających do przeprowadzenia wyborów na Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. bez podstawy prawnej.
„Wykorzystał do tego, nie dającą podstaw prawnych do takich działań ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i na podstawie tego aktu prawnego zlecił opracowanie dwóch decyzji administracyjnych skierowanych do Poczty Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., które następnie wydał i wdrożył do realizacji” – przekazano.
Morawiecki o wniosku prokuratury: Falstart panie Bodnar
Na konferencji prasowej rzeczniczka PK poinformowała, że prokuratorzy dopatrzyli się również niedopatrzenia obowiązków przez byłego premiera. – W sytuacji, gdy już miał wiedzę, że wybory prezydenckie 10 maja 2020 roku nie odbędą się, nie odwołał swojej decyzji polecającej Poczcie Polskie i PWPW zaprzestanie czynności, które generowały koszty – wskazała prok. Adamiak.
Do informacji odniósł się sam zainteresowany Mateusz Morawiecki.
„Falstart panie Bodnar, kampanię wyborczą można prowadzić dopiero PO rejestracji komitetu” – napisał w mediach społecznościowych.
Hołowania o uchyleniu immunitetu Morawieckiemu. Podał termin głosowania
– Dzisiaj wpłynął do Sejmu wniosek od prokuratury o pociągnięcie do odpowiedzialności Mateusza Morawieckiego za organizację wyborów kopertowych – powiedział Polsat News Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu przekazał, że wniosek zostanie rozpatrzony na na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar potwierdził informację o wniosku.
„Dziś na biurko marszałka Szymona Hołowni trafił kolejny wniosek dotyczący posła Mateusza Morawieckiego w związku ze sprawą tzw. wyborów kopertowych” – napisał w mediach społecznościowych.
Jak dodał Bodnar, „prokuratura pracuje rzetelnie, sumiennie i dokładnie. Ciąg dalszy nastąpi”.
Mateusz Morawiecki 31 grudnia na antenie Polsat News w programie „Graffiti” zapewniał, że nie pójdzie w ślady Marcina Romanowskiego i „nigdzie nie wyjedzie”.
– Nigdy nie wyjadę z tego kraju, choćby ten reżim posuwał się do tego, co wyobrażam sobie. Stosują metody podobne jak za czasów Jaruzelskiego i w stanie wojennym. Czasy się zmieniają, a metody pozostają te same – stwierdził.
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Morawieckiemu
Sejmowa komisja śledcza, która badała legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, zakończyła swoje prace wnioskami do prokuratury.
W raporcie końcowym komisja oceniła, że „ówczesny aparat władzy usilnie dążył do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych”, aby doprowadzić do reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy, który „według zdecydowanej większości sondaży mógł wygrać wybory już w pierwszej turze”.
Komisja przegłosowała też skierowanie do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które dotyczą łącznie 19 osób, m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłą marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
WIDEO: Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA. Andrzej Duda nie pojawi się na uroczystości
Michał Blus / polsatnews.pl
Źródło