„Jesteśmy w stanie wojny w cyberprzestrzeni” – ostrzega wicepremier

Wiadomości Polsatu

Jak zaznaczył wicepremier, „czołg może zniszczyć infrastrukturę newralgiczną (…) tak samo, jak cyfrowy pocisk może zaatakować wodociągi”

– Jesteśmy zaangażowani w konflikt w cyberprzestrzeni – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas programu „Gość Wydarzeń”. – Rosjanie nas atakują i próbują przejąć nasze zasoby – dodał. Wicepremier zauważył również, że nadal dochodzi do ataków na infrastrukturę krytyczną w Polsce. – Do ataków dochodziło również dzisiaj – podkreślił.

Jak wspomniał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w „Gościu Wydarzeń” , „jesteśmy uwikłani w konflikt w cyberprzestrzeni”. – Tutaj Rosjanie nas atakują, próbują przejąć nasze zasoby – podkreślił.

– Kluczową infrastrukturę można zniszczyć tak, jak czołg może zbliżyć się do Warszawy i wystrzelić rakietę w kierunku elektrowni, podobnie cyfrowy pocisk można skierować w stronę wodociągów i elektrowni, aby spowodować zniszczenia – zauważył przedstawiciel rządu .

Ataki na polską infrastrukturę krytyczną. „Nawet dziś były”

Według ministra , ataki na polską infrastrukturę krytyczną wciąż trwają. – Już dziś dochodziło do ataków (…), często dotyczą one tego, z czym mamy do czynienia na co dzień, w tym wody, kanalizacji, energetyki, szpitali i służby zdrowia – wymienił.

– Są to często występujące w systemach samorządów lokalnych krytyczne elementy infrastruktury , które stanowią najbardziej wrażliwe punkty, co skłoniło rząd do przeznaczenia tam dzisiaj znacznych środków finansowych, w szczególności na wzmocnienie kompetencji, wymianę sprzętu, administrację i audyty – dodał.

WIDEO: Rosja atakuje Polskę. „Jesteśmy zaangażowani w konflikt w cyberprzestrzeni”

– Jeżeli dziś mamy stworzyć wokół Polski cybertarczę , to nie tylko rząd musi być dobrze chroniony, ale także instytucje państwowe muszą zachować ciągłość, co zresztą czynią – podkreślił.

Wicepremier wspomniał również, że Polska obecnie inwestuje w cyberbezpieczeństwo więcej niż kiedykolwiek wcześniej w swojej historii. „Takiego finansowania nigdy wcześniej nie było” – stwierdził.

Tysiące raportów każdego dnia. Wicepremier: Musimy pozostać czujni

Ujawnił także, że służby otrzymują dziennie od dwóch do trzech tysięcy zgłoszeń dotyczących podobnych ataków. – Bywają przypadki, że otrzymujemy nawet 60-70 tysięcy zgłoszeń miesięcznie – w zeszłym roku mieliśmy 600 tysięcy – obliczenia prawdopodobieństwa wskazują, że coś może się wydarzyć – zauważył.

– Czujność jest konieczna, bo nigdy nie można być pewnym, czy to będzie drobny incydent dotyczący urzędu, który przerodzi się w problem lokalny, czy też strajk elektrowni czy wodociągów , który może spowodować na przykład, że mieszkańcy Tucholi czy Żnina nagle zostaną pozbawieni prądu – tłumaczył.

Cyberatak na członków PO. W śledztwie brał udział Rafał Trzaskowski

Minister ds. cyfryzacji odniósł się również do niedawnego ataku hakerskiego na członków Platformy Obywatelskiej . – Znamy sposób działania i intencje przeciwników. Wiemy, że byli z Białorusi i byli powiązani z grupami rosyjskimi i białoruskimi – wyjaśnił.

– Rozumiemy, jak chcieli przedstawić Rafała Trzaskowskiego , bo on wydawał się być głównym celem w strategicznym rozwoju tej grupy – dodał.

– Nie ustaliliśmy jeszcze ich ostatecznych celów, ponieważ śledztwo w tej sprawie trwa – zaznaczył.

WIDEO: Co z debatą w Końskich? Szef sztabu Nawrockiego zabiera głos

wb / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *