Biznes Fakty
Kardynał Stanisław Dziwisz: Papież zajął się najtrudniejszymi sprawami świata

Kardynał Stanisław Dziwisz
Papież był przykładem życia w ubóstwie i prostocie, zachęcając Kościół do przyjęcia tych wartości. Kardynał Stanisław Dziwisz zauważył podczas mszy w Krakowie, że jest wiele, czego możemy i powinniśmy się od niego nauczyć w tym względzie. Podkreślił, że Ojciec Święty konsekwentnie poświęcał znaczną ilość czasu chorym, mniej szczęśliwym i dotkniętym konfliktem.
W poniedziałek w Katedrze Wawelskiej odbyła się msza święta, na której zebrali się biskupi krakowscy, aby oddać hołd papieżowi Franciszkowi, który zmarł w wieku 88 lat.
W homilii kardynał Stanisław Dziwisz wyraził uznanie dla głębokiej wiary zmarłego Papieża, jego niezachwianej nadziei, miłości i zaangażowania na rzecz Kościoła i świata w czasach wojny.
Kardynał Dziwisz: Papież poruszył najtrudniejsze kwestie na świecie
– Papież zajął się najtrudniejszymi problemami na świecie , nigdy się od nich nie odwracając i nie przymykając na nie oczu. Ojciec Święty nieustannie wzywał tych, którzy sprawują władzę, apelując do ich sumień, aby położyli kres cyklowi nienawiści i przemocy. Pośpieszył z pomocą ofiarom konfliktów, modląc się szczególnie za cierpiących na Ukrainie i za tych, którzy wyrządzają krzywdę innym, niszczą domy, szkoły i szpitale, zrywają więzi międzyludzkie i tworzą podziały między narodami – stwierdził kard. Dziwisz.
Podkreślił, że papież Franciszek był szczególnie uważny na los mniejszych Kościołów , wierząc, że nawet najmniejsza wspólnota zasługuje na należne jej miejsce w Kościele powszechnym. Przypomniał, że jego wizją był „ubogi Kościół, który służy ubogim”.
– On sam był przykładem życia w ubóstwie i prostocie, uwrażliwiając Kościół na te wartości, i trzeba przyznać, że jest wiele, czego możemy i powinniśmy się od niego nauczyć w tej dziedzinie. Franciszek domagał się szacunku dla ubogich, dla praw i wrodzonej godności każdej jednostki, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, religię czy przekonania. Przyjmował modlitwą i troską chorych, cierpiących, niepełnosprawnych, prześladowanych i więźniów – zauważył, wskazując, że zaledwie kilka dni przed śmiercią odwiedził więzienie Regina Coeli w Rzymie niedaleko Watykanu.
Zauważył, że Franciszek, w pełni świadomy ogromnych wyzwań współczesnego świata, „nie tracił nadziei; podtrzymywał ducha wiary”.
Kardynał Dziwisz: Franciszek był papieżem miłosierdzia
Kardynał Dziwisz podkreślił, że papież Franciszek zmarł w trakcie Tygodnia Miłosierdzia , podobnie jak papież Jan Paweł II, który ustanowił święto Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła. W tym roku Tydzień Bożego Miłosierdzia rozpoczął się 20 kwietnia, w Wielkanoc i potrwa do 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
– Franciszek był również papieżem miłosierdzia. Tajemnica „Boga bogatego w miłosierdzie” była mu bardzo droga – wskazał kard. Dziwisz, dodając, że wierni mogli się o tym przekonać podczas jego wizyty w Krakowie na Światowe Dni Młodzieży.
Wyraził wdzięczność zmarłemu papieżowi za przybycie do Krakowa i modlitwę z młodymi ludźmi z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., a także za oddanie czci Janowi Pawłowi II, którego kanonizował na początku swojego pontyfikatu.
– Ci dwaj papieże – Jan Paweł II i Franciszek – dzielili głęboką troskę o współczesny Kościół i los naszego świata. Byli prawdziwymi duchowymi liderami, każdy odzwierciedlał swój własny charyzmat, temperament, wrażliwość i kulturowe pochodzenie – zauważył hierarcha.
WIDEO: 700 zł za manicure? Kandydatka oferuje „piękną mamę plus voucher”

aba/sgo/pgo /polsatnews.pl/PAP
Źródło