Katecheza wraca do parafii. Biskup ujawnia szczegóły

Af0d28348de4319d63fc0ea5c61b9da9, Biznes Fakty
Wiadomości Polsatu

Katecheza ma zostać wznowiona w parafiach

– Rozpoczęcie katechezy w parafiach planowane jest na wrzesień 2026 r. – stwierdził bp Artur Ważny. Biskup podkreślił, że nie będą to po prostu powtórzenia standardowych lekcji religii. Przyznał, że nacisk na przyspieszenie powrotu lekcji w parafiach wynika z decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących struktury lekcji religii w placówkach oświatowych.

Katecheza w parafiach oficjalnie rozpocznie się od września 2026 r. Nowa dokumentacja i zawarte w niej ramy teoretyczne będą cenną okazją do ożywienia tej praktyki – przekazał PAP biskup sosnowiecki Artur Ważny , który kieruje Zespołem Roboczym Konferencji Episkopatu Polski ds. Katechezy Parafialnej.

Biskup zwrócił uwagę, że do tej pory katecheza parafialna była prowadzona w różnym stopniu w różnych parafiach i obejmowała między innymi przygotowanie rodziców i chrzestnych do chrztu ich dzieci, przygotowanie młodzieży do Pierwszej Komunii Świętej i kierowanie nastolatków do sakramentu bierzmowania. Niemniej jednak, zdaniem biskupa Ważnego, obecne okoliczności społeczno-kulturowe i wyzwania, jakie one stwarzają, wymagają ponownej oceny jej obecnego formatu i „ natchnięcia go nowym duchem ”.

Biskup Ważny o katechezie: Będzie ona skierowana nie tylko do dzieci i młodzieży

Biskup poinformował, że katecheci, pracownicy duszpasterscy, liturgiści, teologowie dogmatyczni, bibliści i osoby zaangażowane w codzienne wysiłki duszpasterskie i ewangeliczne zostali mianowani do Grupy Roboczej KEP ds. Katechezy Parafialnej. Zauważył, że ich obowiązki będą koncentrować się na formułowaniu ogólnych wytycznych dotyczących treści, metodologii i form prowadzenia katechezy parafialnej.

– Obecnie rozważamy pięć kategorii katechezy parafialnej: chrzcielną, przygotowującą rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszą Komunię Świętą , przygotowującą do bierzmowania i ewangelizacyjną. Istotnym aspektem każdej katechezy jest głoszenie kerygmatu i czerpanie inspiracji z katechumenatu praktykowanego we wczesnym chrześcijaństwie – stwierdził.

Zaznaczył, że katecheza będzie skierowana nie tylko do dzieci i młodzieży, ale do wszystkich członków Kościoła, bez względu na wiek .

Katecheza wraca do parafii. „Ulepszają formację”

Na pytanie , czy katecheza parafialna ma zastąpić naukę religii w szkołach, po tym jak Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało zmniejszenie jej liczby o pięćdziesiąt procent, biskup Ważny przyznał, że motywacją do podjęcia naszych działań są zmiany w organizacji nauki religii w szkołach, które są wprowadzane – zdaniem biskupa – „sprzecznie z obowiązującym prawem” .

– Podejmowaliśmy już różne inicjatywy, które miały na celu odnowienie i przekształcenie katechezy parafialnej, ale teraz te działania nabrały znacznego rozmachu – zauważył.

Jednocześnie podkreślił, że katecheza nie będzie po prostu powielaniem lekcji religii.

– Podstawowym celem katechezy w szkole jest przekazywanie wiedzy religijnej i tworzenie ram aksjologicznych. Katecheza parafialna natomiast pogłębia formację poprzez integrację wychowania z życiem sakramentalnym . Oprócz nauczania i wychowania, tylko w parafii może być realizowana trzecia funkcja katechezy, jaką jest inicjacja chrześcijańska. Parafia jest wspólnotą wiary, a przynależność do niej oznacza zobowiązanie do naśladowania Chrystusa – tłumaczył bp Ważny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zajęcia z religii lub etyki nie są obowiązkowe – są oferowane na prośbę rodziców. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii lub etyki, obu lub żadnej z nich . Tygodniowy przydział zajęć z religii wynosi dwie godziny, podczas gdy etyka obejmuje jedną godzinę. Od 1 września 2025 r. – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji – liczba zajęć z etyki i religii ma zostać ujednolicona i ustalona na jedną godzinę tygodniowo. Ta zmiana, między innymi, spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli Kościoła i społeczności katolickich.

WIDEO: „To było arcydzieło”. Trzaskowski o tym, do czego rząd przekonał Brukselę

Michał Blus / pbi / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *