Biznes Fakty
„Lista winnych”. Posiadacze kartotek kryminalnych, którzy od dziesięcioleci są nieuchwytni

„Lista winnych”. Reportaż Jacka Smaruja w cyklu Polsat News Ujawnia
Najbardziej poszukiwani przestępcy w Polsce unikają schwytania od ponad 30 lat. Dopuścili się odrażających czynów i do dziś nie można ich wyśledzić. Ponad 40 obywateli Polski znajduje się na liście najniebezpieczniejszych przestępców na świecie. Jak udało im się przez cały ten czas uniknąć sprawiedliwości? Ta opowieść rozwija się w reportażu Jacka Smaruja „Lista winnych” zaprezentowanym w serialu Polsat News Ujawnia.
Obecnie na liście Interpolu znajduje się ponad 40 osób z Polski , poszukiwanych za poważne przestępstwa , od morderstwa po udział w zorganizowanej przestępczości. Przez lata udawało im się wyprzedzać organy ścigania.
Wszyscy myśleli, że uciekli. Poszukiwany: Sławomir Pawlik
Wśród tych osób jest Sławomir Pawlik, podejrzany o zamordowanie Edyty G. w Poznaniu w 1992 r. Ofiara wychowała się w sierocińcu, a po ukończeniu 18 lat przeprowadziła się do bloku z wielkiej płyty w Poznaniu. Związała się z Pawlikiem i zamieszkali razem.
– Latem 1992 roku Sławomir Pawlik powiadomił sąsiadów, że on i Edyta wyjeżdżają. Zostawił na drzwiach kartkę z tą informacją. Sławomir Pawlik zniknął, razem z Edytą G. – informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.
Dopiero w marcu 1993 r. odkryto ponurą rzeczywistość. Ujawniono, że para nie opuściła mieszkania. Po wejściu policji ciało Edyty znaleziono na podłodze w kuchni, obok otwartej lodówki. Została uduszona kilka miesięcy wcześniej, a jej ciało było ukryte w lodówce.
Nikt nie wchodził do mieszkania przez dłuższy czas; administracja ostatecznie odcięła prąd , co spowodowało utratę zasilania lodówki, a ciało po pewnym czasie upadło na podłogę w kuchni. Według sąsiada Pawlik prawdopodobnie mieszkał ze swoją ofiarą przez znaczny okres czasu.
Policja poświęciła kolejne dekady na zlokalizowanie mężczyzny, rozpowszechnienie jego wizerunku, a później fotografii z progresją wieku. Wszystkie wysiłki okazały się bezowocne.
Jana Kornasa. Posiadacz rejestru karnego
Najdłużej poszukiwanym Polakiem na świecie jest Jan Kornas , znany przestępca oskarżony o brutalne zamordowanie żony w ich domu w Gogolinie. W 1996 roku Interpol wydał za nim czerwoną notę pod zarzutem zabójstwa żony. Gdyby żył, miałby 72 lata.
Tymczasem Grzegorz Włodarczyk jest oskarżony o brutalne zabójstwo żony w 2019 r. Zamknął córkę w szafie. Mimo upływu czasu sprawca pozostaje na wolności.
„The Guilty List” w Polsat News. Interpol szuka tych Polaków
Jak to możliwe, że ci ludzie wciąż unikają sprawiedliwości? Czy możliwe jest skuteczne unikanie organów ścigania przez lata, a nawet przez dekady? Te pytania bada mężczyzna odsiadujący wyrok za handel narkotykami i rozbój, który sam skutecznie unikał schwytania przez półtora roku.
„The Guilty List” to nie tylko dokument o przestępstwach, ale także eksploracja wad systemu. Opowiada historię tych, którzy uniknęli sprawiedliwości – stawiając pytanie, czy możliwe jest unikanie jej w nieskończoność.
WIDEO: Włodzimierz Czarzasty apeluje do prezydenta. „To złe prawo”

Jacek Smaruj / wyd. /Polsatnews.pl
Źródło