Miliardy euro na obronę. „Europa się obudziła”

8050e160d96e534fb683acc5230027e5, Biznes Fakty
PZG

Polscy producenci sprzętu zbrojeniowego mogą wiele zyskać na tych zasobach, np. przy produkcji haubic Krab.

Ambasadorowie państw członkowskich UE poparli inicjatywę SAFE. Dzięki temu mechanizmowi pożyczkowemu państwa członkowskie Unii będą miały łącznie do dyspozycji 150 mld EUR na wzmocnienie swoich sektorów obronnych. Politycy podkreślają, że stanowi to znaczącą szansę dla polskiego przemysłu obronnego. – Europa się obudziła – zauważył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz więcej

Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka ogłosił w środę zatwierdzenie inicjatywy pożyczkowej EU SAFE. „To 150 mld EUR na rozwój sektora zbrojeniowego” – zauważył.

Propozycja poparta przez ambasadorów państw członkowskich UE ma zostać formalnie ratyfikowana przez Radę Europejską 27 maja.

UE. Inicjatywa SAFE zatwierdzona. Szansa dla polskich firm zbrojeniowych

Polscy producenci sprzętu zbrojeniowego będą mogli przeznaczyć te środki na produkcję przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun , haubic Krab i bojowych wozów piechoty Borsuk .

Pożyczki przyznane państwom członkowskim zostaną uzyskane przez Komisję Europejską i będą wspierane przez budżet UE. Zwiększy to inwestycje w obronę w całej UE . Środki będą wspierać zarówno produkcję sprzętu wojskowego, jak i amunicji.

„SAFE to korzystna, nisko oprocentowana, wieloletnia pożyczka zabezpieczona budżetem UE . Program obejmuje również usprawnione i przyspieszone procedury wspólnych zamówień obronnych” – podano w środę na profilu polskiej prezydencji na platformie X.

Tymczasem minister Szłapka napisał na swoim profilu: „Program SAFE zatwierdzony. To 150 mld euro na rozwój sektora zbrojeniowego ”.

Program SAFE. Propozycje złożone przez wiele krajów

Szłapka wspomniał, że inicjatywa ta stanowi „szansę rozwojową dla polskiego sektora, ale także dla całej polskiej gospodarki, w szczególności dla firm współpracujących z polskim przemysłem zbrojeniowym”.

– Rozważane były wszystkie postulaty, które były kluczowe z naszej perspektywy, w tym zaangażowanie partnerów, z którymi współpracujemy, Stanów Zjednoczonych, Korei i Wielkiej Brytanii . Dodatkowo uwzględniono również przepis regulujący finansowanie bieżących kontraktów – stwierdził. Chodzi o klauzulę, która umożliwia ubieganie się o dofinansowanie projektów, które są już w toku.

Zasadniczo SAFE ma na celu wspieranie współpracy w zakresie zamówień obronnych między państwami UE. Środki z pożyczek zostaną przydzielone projektom zgłoszonym przez co najmniej dwa państwa. Jednak w roku początkowym będzie wyjątek od tej reguły.

Kosiniak-Kamysz: Europa się obudziła

Europa się obudziła . Po raz pierwszy w historii Europa angażuje odpowiednie środki, inwestując w uzbrojenie, aby zapewnić, że państwa narodowe i armie narodowe w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego będą silniejsze, zwiększając tym samym zdolności operacyjne NATO – skomentował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że ten krok ma na celu wzmocnienie sojuszu, wskazując, że im większym sprzętem, umiejętnościami i możliwościami będzie dysponować polska armia, tym silniejsze będzie NATO.

– Im większe inwestycje UE w polską armię, a także Szwecji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii i naszych sojuszników, tym będziemy bezpieczniejsi, a nasze granice będą bardziej chronione. Im więcej Europa zainwestuje w Tarczę Wschodnią, w umocnienia, w systemy dronów i antydronów, tym będziemy bezpieczniejsi – dodał szef MON.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *