Cudzoziemiec nie będzie mógł podjąć pracy w tych zawodach. Nowe zasady

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania obywateli zagranicznych wchodzą w życie 1 czerwca. Według ich informacji, regiony będą mogły tworzyć listy zawodów, do wykonywania których przyjmowanie cudzoziemców zostanie czasowo zawieszone.

550a5785dea7dd98601bd0268fac3311, Biznes Fakty Cudzoziemcy nie znajdą zatrudnienia w tych zawodach / Petr Moletsky / East News

Listy zawodów, w których zatrudnianie cudzoziemców zostanie zawieszone: kto ma prawo je tworzyć?

Według badań BIG InforMonitor, około 50 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce zatrudnia pracowników zagranicznych . Obcokrajowcy pracują m.in. w budownictwie, handlu, magazynowaniu i transporcie.

Od 1 czerwca, zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców, zostaną wprowadzone wykazy zawodów, w których zawieszone zostanie zatrudnianie pracowników zagranicznych . Narzędzie to zostało stworzone, aby pomóc w sytuacjach kryzysowych związanych z masowymi zwolnieniami i innymi nieprzewidzianymi okolicznościami.

Jak podaje Rzeczpospolita, na listach mogą znaleźć się niektóre zawody. Możliwe jest również całkowite ograniczenie liczby wydawanych zezwoleń. W praktyce, jak twierdzą urzędnicy, prawdopodobieństwo utworzenia takich list jest niewielkie , zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną stopę bezrobocia w Polsce.

Proces tworzenia listy zawodów, w których cudzoziemcy nie będą mogli znaleźć zatrudnienia. Biuro przeprowadzi dochodzenie.

Procedura zamieszczania ofert musi być dostosowana do lokalnych warunków pracy i różnych czynników, takich jak stopa bezrobocia, lokalne wakaty, zarejestrowani bezrobotni i potencjalne zwolnienia masowe.

Lista zostanie następnie przesłana do Powiatowej Rady Rynku Pracy. Musi zostać również zatwierdzona przez gubernatora, który oceni ją pod kątem „bezpieczeństwa państwa, polityki migracyjnej i potrzeb rynku pracy”. Po wykonaniu tych kroków lista zostanie dodana do rejestru zawodów objętych ograniczeniami w regionie .

– Jeśli chodzi o zawody, które mogą podlegać ograniczeniom, moim zdaniem mogą to być branże, w których panuje przepełnienie, a liczba kandydatów przekracza liczbę dostępnych wakatów. „Przykładami mogą być rolnictwo, hotelarstwo, gastronomia, handel detaliczny czy zawód kasjera” – mówi Wiesław Leszko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku, cytowany przez „Do Rzeczy”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *