Biznes Fakty
„Nie pozwól, żeby to się stało!” Prezydent odpowiada premierowi w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Donald Tusk i Andrzej Duda
„Oni są zaniepokojeni, bo nie mogą zaproponować własnych rozwiązań, nie obciążając większości społeczeństwa” – wyraził to prezydent w mediach społecznościowych. Andrzej Duda wypowiedział się w ten sposób w odpowiedzi na krytykę premiera dotyczącą jego weta w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
We wtorek prezydent Andrzej Duda zdecydował się zawetować ustawę mającą na celu obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców . Prezydent spotkał się z negatywną reakcją w mediach społecznościowych premiera Donalda Tuska, który podkreślił, że składka została podniesiona przez PiS.
„Zasugerowałem redukcję. Prezydent Duda zawetował redukcję. Są szkodliwe, ponieważ nadal mogą . Pozostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty” – oświadczył szef polskiego rządu, nawiązując do zbliżającego się końca kadencji obecnego prezydenta.
Konflikt dotyczący składek na ubezpieczenie zdrowotne: Prezydent reaguje na Tuska
Andrzej Duda nie zignorował komentarzy premiera. „ Oni są zaniepokojeni , bo nie mogą zaproponować własnych rozwiązań bez wpływu na większość. I nadal nie mogą. Nie pozwólcie im!” – napisał.
Warto zauważyć, że obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców uchwalił Sejm 4 kwietnia, przy poparciu KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Sprzeciwili się jej posłowie PiS, Lewicy i Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Proponowana korekta miałaby wpływ na 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Mogłaby ona spowodować koszt w wysokości 4,6 mld zł dla budżetu państwa z powodu zmniejszonych przychodów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Weto w sprawie obniżonych składek na ubezpieczenie zdrowotne. „Poważne obawy”
Szefowa gabinetu prezydenta Małgorzata Paprocka poinformowała we wtorek o zawetowaniu ustawy, która ma na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.
– Te przepisy budzą poważne obawy dotyczące sprawiedliwości społecznej – argumentował minister z biura prezydenta.
Wskazała również, że może to być niekonstytucyjne w tym aspekcie. Podkreśliła również nieodpowiedni stan systemu opieki zdrowotnej w Polsce. – Czas oczekiwania na lekarzy będzie się wydłużał wraz ze zmniejszaniem się funduszu zdrowia – oceniła Paprocka.
Minister w gabinecie prezydenta podkreślił, że inicjatywa ta spotkała się ze znacznym oporem ze strony sektora socjalnego. Sprzeciw wobec redukcji składek dla przedsiębiorców wyrazili przedstawiciele związków zawodowych i pracownicy.
– W demokratycznym państwie prawa jest to całkowicie niedopuszczalne . Nie jest możliwe wprowadzenie tak istotnych zmian, które pociągnęłyby za sobą poważne reperkusje finansowe dla każdego obywatela, bez konsultacji z interesariuszami społecznymi – powiedział sekretarz stanu dziennikarzom.
WIDEO: „Może mieć roszczenia wobec siebie”. Hołownia komentuje sprawę mieszkania Nawrockiego

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Źródło