Biznes Fakty
Niemcy deportują dziesiątki migrantów. „Jesteśmy na dobrej drodze”

Niemcy. Friedrich Merz deportuje migrantów
Niemcy podjęły decyzję o odesłaniu 81 Afgańczyków do ich kraju pochodzenia. To już druga deportacja od czasu odzyskania kontroli nad Afganistanem przez talibów. Rząd niemiecki przedstawia dodatkowe środki mające na celu zwalczanie nielegalnej imigracji. „Zmierzamy we właściwym kierunku, ale jeszcze nie dotarliśmy do celu” – powiedział kanclerz Friedrich Merz.
Niemieccy urzędnicy ogłosili, że w piątek rano odleciał samolot z 81 Afgańczykami . Byli to mężczyźni wcześniej oznaczeni przez organy sądowe, a ich wnioski o azyl zostały odrzucone.
Niemcy deportują Afgańczyków. Katar pomaga
Friedrich Merz oświadczył, że deportacja została przeprowadzona przy wsparciu Kataru i była wynikiem wielotygodniowych rozmów. Kanclerz Niemiec wskazał również, że Niemcy prowadziły rozmowy z Afganistanem , nie ujawniając jednak dalszych szczegółów.
Ponad 10 miesięcy temu poprzednia administracja niemiecka po raz pierwszy od powrotu talibów do władzy w 2021 r. deportowała obywateli Afganistanu do ich ojczyzny. Olaf Scholz , który wówczas był kanclerzem, zobowiązał się do zwiększenia liczby deportacji osób ubiegających się o azyl.
Obecny kanclerz podkreślił, że chociaż stosunki dyplomatyczne między Niemcami i Afganistanem pozostają nienaruszone, Berlin nie uznaje reżimu talibów w Kabulu .
„Kluczowe pytanie brzmi, jak podejść do tego problemu . Dopóki nie uzyskamy więcej informacji, pozostanie to w gestii koordynacji technicznej” – oświadczył Merz na konferencji prasowej w Berlinie.
Niemcy. Więcej deportacji w planach.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec poinformowało, że rząd planuje przeprowadzenie kolejnych deportacji , nie podając jednak szczegółów, kiedy mogłoby to nastąpić.
W trakcie swojej kampanii wyborczej Friedrich Merz priorytetowo traktował politykę migracyjną. Po objęciu urzędu kanclerza w maju rząd zwiększył obecność policji na granicach, zaostrzając tym samym politykę migracyjną wprowadzoną przez jego poprzednika, Olafa Scholza .
Friedrich Merz jest zdecydowany w kwestii migracji. „Jesteśmy na dobrej drodze”.
Merz ujawnił również, że część osób ubiegających się o azyl w kraju, który ma największą gospodarkę w Europie, zostanie odesłana. Łączna liczba wniosków o azyl spadła z 329 120 w 2023 roku do 229 751 w ubiegłym roku, przy czym w tym roku nadal obserwuje się spadek.
– Na podstawie danych możemy stwierdzić, że jesteśmy na dobrej drodze , ale jeszcze nie doszliśmy do końca tego procesu – zauważyła kanclerz Niemiec.
Samolot z migrantami odleciał z Niemiec zaledwie kilka godzin przed tym, jak niemiecki minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt miał rozpocząć rozmowy na temat migracji ze swoimi odpowiednikami z pięciu sąsiednich państw – Polski, Francji, Austrii, Danii i Republiki Czeskiej .
Zaproszono również komisarza UE ds. migracji Magnusa Brunnera . Dobrindt zwołuje spotkanie na Zugspitze , najwyższym szczycie Niemiec, położonym tuż przy granicy z Austrią. Polskę reprezentuje Tomasz Siemoniak .
WIDEO: Pierwsze słowa Polaka po powrocie z kosmosu. Podkreślił „najtrudniejsze zadanie”
