Niepewny los Syrii. Niemcy podjęły zdecydowany krok w sprawie imigrantów

9cce2c54fcbd209e9809bbea50903049, Biznes Fakty
zdjęcie ilustracyjne PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Syryjczycy mieszkający w Niemczech świętowali na ulicach Berlina upadek reżimu Baszara al-Asada

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców do odwołania nie rozpatruje wniosków o azyl od Syryjczyków – przekazał w poniedziałek niemiecki dziennik "Der Spiegel". Rzecznik instytucji argumentował tę decyzję niestabilną sytuacją w Syrii w obliczu ostatnich wydarzeń. Podobne środki zostały wprowadzone w kolejnych państwach UE.

Ostatnie wydarzenia w Syrii spowodowały upadek reżimu Baszara al-Asada, który przez 24 lata nieprzerwanie rządził krajem. W niedzielę do Damaszku weszli rebelianci, a dyktator zbiegł i jak się okazało azylu udzielił mu jego sojusznik Władimir Putin.

Syria. Upadek reżimu Asada. „Natychmiastowa decyzja” Niemiec

Asad i jego rodzina mogli więc liczyć na schronienie w Moskwie. W zupełnie innej sytuacji znalazło się ponad 47 tys. ich rodaków, którzy złożyli podania w niemieckich urzędach. 

 

W poniedziałek Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców wydał „natychmiastową decyzję o wstrzymaniu rozpatrywania wniosków o azyl składanych przez Syryjczyków”.

 

 

– Sytuacja w Syrii jest zagmatwana i zbyt trudno jest przewidzieć, jak potoczą się tam sprawy polityczne – stwierdził rzecznik agencji cytowany przez „Der Spiegel”. 

 

Tłumaczył, że ciężko dokonać teraz poważnych ocen, a każda wydana decyzja oparta byłaby na „glinianych nogach”. 

Niemcy. Opozycja ma plan. „Zachęcić imigrantów do powrotu”

Według niemieckich władz poniedziałkowa decyzja dotyczy dokładnie 47 270 wniosków azylowych złożonych przez Syryjczyków. 

 

Tymczasem upadek reżimu Asada chce wykorzystać niemiecka opozycja. Blok CDU/CSU zaproponował zachęcanie syryjskich imigrantów mieszkających w Niemczech do powrotu do ojczyzny.

Kolejne państwa zawieszają wnioski o azyl

Podobne środki zostały wprowadzone również w Austrii, Danii, Czechach i Szwecji. Portal Heute.at podał, że kanclerz Austrii Karl Nehammer polecił ministrowi spraw wewnętrznych Gerhardowi Karnerowi zawieszenie wszystkich wniosków o azyl złożonych przez syryjskich uchodźców. Zalecił także szczegółową analizę wcześniej przyznanych azylów.

 

– W tym kontekście poleciłem ministerstwu przygotowanie uporządkowanego programu powrotów i deportacji do Syrii – powiedział minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner w rozmowie z Heute.at. Dodatkowo zawieszono realizację programu łączenia rodzin. Obecnie w Austrii toczy się 12 886 spraw dotyczących uchodźców z Syrii, z czego 1 146 dotyczy łączenia rodzin. Ministerstwo na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji.

 

 

Z kolei Duńska Rada ds. Uchodźców ogłosiła wstrzymanie rozpatrywania wniosków azylowych obywateli Syrii do czasu wyjaśnienia sytuacji w tym kraju. Rada, pełniąca funkcję instancji odwoławczej, miała rozpatrzyć 69 skarg Syryjczyków, którym wcześniej odmówiono azylu. W Danii zawieszono również deportacje do Syrii.

 

Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych także wstrzymało w poniedziałek rozpatrywanie wniosków o azyl dla Syryjczyków. Szef resortu Vit Rakuszan wyjaśnił, że takie kroki są podejmowane, gdy w jakimś kraju dochodzi do znaczącej zmiany. Pytany o ewentualna pomoc w powrocie Syryjczyków do kraju stwierdził, że „sytuacja jest monitorowana”. Według Administracji Ośrodków dla Uchodźców MSW (SUZ MV) w poniedziałek na decyzje odnośnie ochrony tymczasowej czekało 25 osób.

 

Szwedzki Urząd Migracyjny także ogłosił wstrzymanie wydawania decyzji dotyczących pozwoleń na pobyt dla obywateli Syrii. – W obecnej sytuacji w Syrii trudno jest ocenić przesłanki do objęcia wnioskodawców ochroną prawną – podkreślił Carl Bexelius, przedstawiciel urzędu.

„Dokumenty osób z Syrii należy poddać przeglądowi”

Lider antyimigranckiej partii Szwedzcy Demokracji Jimmie Akesson oświadczył w niedzielę na platformie X, że „należy poddać przeglądowi dokumenty pobytowe osób, które przyjechały z Syrii„.

 

 

Polityk wyraził obawę, że „są w Szwecji grupy zadowolone z przewrotu, za którym stoją niszczycielskie siły islamistyczne”. Dodał, że upadek reżimu Asada „to dobra okazja do powrotu (Syryjczyków – red.) do domu”.

 

Szwedzcy Demokraci to druga siła w tamtejszym parlamencie, która zapewnia większość centroprawicowemu rządowi Ulfa Kristerssona.

WIDEO: Upadek reżimu Baszara al-Asada. "Nowa władza w Syrii broni praw mniejszości"

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *