„Nieprawdziwe informacje”. Wojsko reaguje na doniesienia po śmierci żołnierza

832d2f3f3caf626e1509ac4b8fecaa39, Biznes Fakty
AP Photo/Maciek Luczniewski

Dowództwo Generalnie odpowiada za doniesienia w sprawie odszkodowania dla rodziny sierż. Mateusza Sitka

"Prosimy o niepowielanie nieprawdziwych informacji" – oświadczyło Dowództwo Generalne po tym, jak w sieci zaczęły pojawiać się doniesienia o kwocie odszkodowania, jakie miałaby otrzymać rodzina sierż. Mateusza Sitka, który zginął ugodzony nożem na granicy polsko-białoruskiej.

„W odpowiedzi na pojawiające się w sieci nieprawdziwe doniesienia dotyczące odszkodowania za śmierć naszego kolegi, śp. sierż. Mateusza Sitka, stanowczo je dementujemy” – napisano w oświadczeniu, które ukazało się w mediach społecznościowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

W komunikacie wskazano, że konkretna kwota, ani szczegóły sprawy nie zostaną ujawnione. Podkreślono jednak, że zgodnie z zapisami Ustawy o Obronie Ojczyzny rodzina zmarłego żołnierza otrzyma wyższe odszkodowanie niż to, które pojawiło się w internetowych doniesieniach.

 

„Prosimy o niepowielanie nieprawdziwych informacji” – podsumowano oświadczenie.

 

Na doniesienia zareagowała też 1. Warszawska Brygada Pancerna, z której wywodził się sierż. Sitek. Medialne informacje na temat odszkodowania zostały określone na profilu jednostki w serwisie X mianem „dezinformacji”.

Granica polsko-białoruska. Dowództwo Generalne reaguje na publikację o sierż. Mateuszu Sitku

We wtorek na łamach prawicowego serwisu niezalezna.pl pojawił się artykuł, którego autor – powołując się na jeden z profili w mediach społecznościowych – informował o tym, że bliscy sierż. Mariusza Sitka otrzymają odszkodowanie sięgające 36 tys. brutto. W tej samej publikacji wskazano, że to kwota znacznie niższa od tej, jakie przyznaje się w formie zadośćuczynienia nielegalnym migrantom.

 

W publikacji wskazywano na trzech Afgańczyków, którzy za niesłuszne zatrzymanie mają rzekomo żądać 240 tys. zł odszkodowania. Osoby te mają obecnie przebywać na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jak czytamy, nie będą jedynie, bo „w kolejce są już inni imigranci”.

 

 

Cytując dane z profilu w serwisie społecznościowym, portal donosi też, że Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał 40 tys. zł obywatelowi Etiopii za „niesłuszne umieszczenie go w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce na 179 dni”.

Atak na polskiego żołnierza na granicy

Do ataku na sierż. Mateusza Sitka doszło 28 maja nad ranem na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Szeregowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, został raniony nożem przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę.

 

 

Gdy żołnierz, używając tarczy ochronnej, blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca – po przełożeniu ręki przez płot – ugodził go nożem w klatkę piersiową. Nóż utkwił w ciele żołnierza. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

 

21-latek, który najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, został potem przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Wkrótce Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o jego śmierci.

WIDEO: TYLKO U NAS Tyszka: Polski żołnierz nie może stanąć na ziemi ukraińskiej

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *