Biznes Fakty
Polska chce się uzbroić. Złożono specjalny wniosek o klauzulę wyjścia z UE

Minister finansów Andrzej Domański (z lewej) i szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec (z prawej) podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Premiera w Warszawie
W odpowiedzi na zalecenie Komisji Europejskiej Polska złożyła wniosek o klauzulę wyjścia z UE. Celem tego jest ułatwienie zwiększenia wydatków na obronę. Mechanizm ten umożliwi Warszawie zwiększenie wydatków pomimo procedury nadmiernego deficytu.
Ministerstwo Finansów w oświadczeniu wydanym w środę odwołuje się do wytycznych Komisji Europejskiej. W połowie marca Bruksela wezwała państwa członkowskie UE do jednolitego wykorzystania krajowej klauzuli wyjścia (NEC) ze względu na nadzwyczajne okoliczności wynikające z agresji Rosji na Ukrainę i pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa.
Komisja Europejska uważa, że dzięki temu państwa członkowskie UE będą mogły konsekwentnie zwiększać wydatki na obronność, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansów publicznych w perspektywie średnioterminowej.
Polska złożyła wniosek o klauzulę wyjścia z UE
Bruksela zachęciła wszystkie państwa UE do złożenia wniosku o klauzulę wyjścia (w sposób skoordynowany) do końca kwietnia — chociaż podkreśliła, że nie jest to ścisły termin, a poszczególne państwa mogą podjąć decyzję w późniejszym czasie. WE dąży do tego, aby „pomogło to w maksymalizacji wpływu na gotowość obronną UE i zdolność produkcyjną sektora obronnego ”.
Szacunki wskazują, że wzrost wydatków na obronność w Polsce, zgodnie z definicją COFOG UE, wyniesie 1,1% PKB w porównaniu z rokiem 2021, a podobny wzrost prognozowany jest na lata 2024–2025.
Według obliczeń Brukseli, całkowite wydatki na obronę wśród państw członkowskich wzrosły o ponad 30% w ciągu ostatnich trzech lat. Szacuje się, że do 2024 r. kwota ta osiągnie 326 mld euro , co stanowi około 1,9% PKB UE.
WIDEO: Wyświetlono zdjęcia grobu Franciszka. Kolejka wiernych przed kościołem

sgo / Polsatnews.pl
Źródło