Biznes Fakty
Rewolucja w PKP Intercity. Nowe pociągi za granicą w tym roku

PKP Intercity wprowadza nowe trasy międzynarodowe
Od grudnia pociągi PKP Intercity zaczną kursować do Lipska w Niemczech, a także zostaną zwiększone połączenia do Berlina, co potwierdził w czwartek państwowy operator. Ponadto przedstawiciele kolei zapewniają, że do końca tego roku zostaną ulepszone połączenia z Wiedniem, Monachium, Pragą, Bratysławą i miastami na Ukrainie z Polski. Zostanie również uruchomione nowe połączenie kolejowe z Warszawy na Litwę.
Litewskie miasta Wilno i Kowno , a także Monachium w południowych Niemczech, niedawno zostały włączone do międzynarodowej sieci połączeń PKP Intercity . Niemniej jednak państwowy operator zamierza wprowadzić jeszcze więcej połączeń międzynarodowych . Informacja ta została ujawniona podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnej komisji infrastruktury .
Ogłoszono, że od grudnia zostaną uruchomione dwie trasy do Lipska w Niemczech — miasta, w którym obecnie brakuje polskich połączeń pasażerskich. Jedna trasa będzie zaczynać się w Krakowie i zatrzymywać się we Wrocławiu , między innymi. Druga trasa będzie miała dłuższą trasę, rozpoczynającą się w Przemyślu i przebiegającą również przez Rzeszów i Tarnów .
– Będzie to istotne ogniwo łączące miasta południowej Polski , umożliwiające bezproblemową przesiadkę z Lipska w kierunku Monachium, Frankfurtu , czy Stuttgartu – wyjaśnia Marek Rudzianiec z Biura Rozkładów Jazdy PKP IC, cytowany przez kolejowyportal.pl.
PKP Intercity zwiększy częstotliwość podróży międzynarodowych. Nowe pociągi z różnych miast
Pod koniec roku ruszy siódmy „Berlin-Warszawa Express” , łączący obie stolice. Dodatkowo do rozkładu jazdy zostanie dodany nocny pociąg Przemyśl-Berlin , który będzie obejmował wagony z Chełma przez Warszawę i Łódź . – Będzie to pierwsze od kilku lat nocne połączenie z Polski do Berlina – podkreślił Rudzianiec.
Wieczorami nocny pociąg będzie również odjeżdżał z Przemyśla, Rzeszowa i Tarnowa do Wiednia, Monachium i Pragi. W Krakowie jego wagony połączą się z istniejącym pociągiem IC „Chopin” , który jest odpowiednio podzielony w Czechach, aby umożliwić pasażerom dotarcie do różnych destynacji. PKP IC planuje również wprowadzenie dodatkowych codziennych połączeń z Krakowa do Pragi i Wiednia .
Wrocław zyska połączenie kolejowe do Monachium, Budapesztu i Bratysławy , a podróżni z Poznania będą mogli udać się bezpośrednio do Wiednia . Zostanie również uruchomione drugie połączenie łączące Warszawę z Kownem i Wilnem . PKP Intercity spodziewa się, że będzie ono działać podobnie do istniejącego IC „Hańcza” . Pasażerowie będą się przesiadać na granicy Mockava , gdzie przejmie pociąg litewski.
Pociągi międzynarodowe pojawią się także w Łodzi i Kaliszu
Polski przewoźnik współpracuje z ukraińskimi pracownikami kolei, aby zwiększyć liczbę pociągów z Przemyśla i Chełma do wschodniej granicy. Jak podkreślono w komisji sejmowej, zmiany te umożliwią pociągom międzynarodowym obsługę również Łodzi i Kalisza .
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak tłumaczył posłom, że „celem jest, aby rozszerzana oferta obejmowała także inne obszary (pociągów międzynarodowych – red.) , w których od wielu lat brakuje połączeń międzynarodowych ”. – Takich miejsc na naszej mapie wciąż jest wiele – zauważa urzędnik rządowy odpowiedzialny za koleje.
WIDEO: Koniec opłat za parkowanie w polskim mieście. Mieszkańcy są zdumieni

wka/ sgo / Polsatnews.pl
Źródło