W Głuchołazach zawyły syreny. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

E4349391c32a5473c5bda501e9ca5eca, Biznes Fakty
PAP/Marcin Bielecki/Facebook/Głuchołazy998

Alarm przeciwpowodziowy w Głuchołazach

"W związku z utrzymującymi się opadami deszczu oraz wysokimi stanami wód, wprowadzam alarm przeciwpowodziowy na terenie Głuchołaz, aż do odwołania" – obwieścił w piątkowy wieczór burmistrz Paweł Szymkowicz. W opolskim mieście zawyły syreny. Zamknięto most na wezbranej rzece Biała Głuchołaska.

Komunikat o wprowadzeniu alarmu przeciwpowodziowego pojawił się w piątek późnym wieczorem na oficjalnej stronie miasta.

Alarm przeciwpowodziowy w Głuchołazach. Strażacy szykują się na „każdą ewentualność”

– Wszystko wskazuje, że trzeba szykować się na każdą możliwość, nawet na tę najgorszą, że woda może wylać z rzeki Białej Głuchołaskiej – przekazał w rozmowie z Polsatnews.pl kpt. Dariusz Pryga z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nysie.

 

Strażacy z powiatu wyłożyli w piątek wały przeciwpowodziowe workami z piaskiem na wysokość jednego metra. Na ten moment ciężko przewidzieć jaki poziom osiągnie woda. Obecnie w pionie sięga dwóch metrów.

 

Stan alarmowy jest przekroczony bardziej, niż zakładano – o ponad 50 centymetrów

 

 

Szykujemy się na każdą ewentualność – zapowiedział rzecznik straży pożarnej. Na miejscu działają siły Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, w tym dwie kompanie – łącznie 20 pojazdów i około 100 osób.

 

W działania zaangażowano również operatora drona, który będzie monitorował sytuację z powietrza, dostarczając bieżące informacje o zagrożeniach.

 

 

Na stronie urzędu gminy pojawiło się zarządzenie w sprawie alarmu przeciwpowodziowego. Zgodnie z dokumentem sprzęt i materiały przeciwpowodziowe mają być utrzymane w „bezpośredniej gotowości do użycia, a w razie konieczności, uzupełnienia ich”. 

 

„Polecam zapewnienie gotowości sił i środków do podjęcia działań ratunkowych oraz kierowania nimi i niezwłocznego reagowania” – wskazał w dokumencie Paweł Szmykowicz.

 

Gospodarz gminy nakazał utrzymanie sił i środków niezbędnych w przypadku ewakuacji ludzi i zwierząt.

 

 

Tuż po godzinie 22:00 zdecydowano o zamknięciu mostu tymczasowego na rzece Biała Głuchołaska, której stan wody jest coraz wyższy. „Od tej chwili przejazd jest niemożliwy” – podkreślono w komunikacie. 

 

Niż genueński nad Polską. Strażacy nie nadążają z interwencjami

Ogłoszony w Głuchołazach alarm przeciwpowodziowy jest jednym z pierwszych na terenie kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu, z jakimi mierzy się i będzie się mierzyć w najbliższym czasie południowa część kraju.

 

Wcześniej alarm przeciwpowodziowy ogłoszono również w Kłodzku

 

Już teraz strażacy mają pełne ręce roboty. Jak przekazał w rozmowie z Polsatnews.pl kpt. Dariusz Pryga, zgłaszanych jest bardzo dużo zdarzeń na terenie powiatu nyskiego – dotyczą m.in. Paczkowa, Korfantowa i Głuchołaz.

 

 

– Interwencji w całym powiecie było już około 150-200. Można powiedzieć, że stanowiska kierowania już nie nadążają z przyjmowaniem kolejnych zgłoszeń. Nie mówię tylko o poważnych zalaniach. Jest wiele lokalnych podtopień budynków, piwnic, są spiętrzenia w rowach melioracyjnych – wymienił rzecznik nyskiej straży pożarnej.

 

Wieczorem pojawił się komunikat podsumowujący strażackie interwencje. Okazało się, że do godziny 22:00 strażacy odnotowali 885 wyjazdów związanych z usuwaniem skutków deszczu. 

Intensywne opady deszczu w nocy z piątku na sobotę

W związku z intensywnymi opadami deszczu prognozowanymi na noc z piątku na sobotę, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert z ostrzeżeniami dla 11 województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego (powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki i zwoleński), lubuskiego (powiat wschowski) i wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński).

 

Ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najwyższy poziom alertów dotyczy większości województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego.

 

 

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

WIDEO: Suseł perełkowany a budowa bazy wojskowej. MON musi zmienić plany

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *