Biznes Fakty
Węgrzy ograniczają pomoc dla Ukraińców. Wielu może stracić dach nad głową
Węgry wprowadzają nowe przepisy dla ukraińskich uchodźców
Są nowe przepisy dotyczące Ukraińców, którzy uciekli na Węgry. Zgodnie z regulacjami, pomoc państwa zostanie ograniczona tylko do osób, które pochodzą z części Ukrainy bezpośrednio dotkniętych walkami. Organy ONZ alarmują, że zmusi to wiele osób do bezdomności lub powrotu do ojczyzny. Szczególnie zagrożeni są przy tym członkowie romskiej mniejszości etnicznej.
Na liście, która będzie co miesiąc aktualizowana przez węgierski rząd, znajduje się trzynaście regionów Ukrainy. Na razie nie wiadomo, ilu z 31 tys. Ukraińców schronionych na Węgrzech obejmie nowe prawo – donosi BBC.
Węgry. Nowe przepisy dla ukraińskich uchodźców
Organizacje praw człowieka twierdzą, że najbardziej narażeni na negatywne skutki nowych przepisów są członkowie romskiej mniejszości etnicznej z najbardziej na zachód wysuniętego regionu Zakarpacia, którzy nadal przebywają w schroniskach, gdyż te zostaną wkrótce zamknięte.
Ich sytuację komplikuje fakt, że wielu z nich ma podwójne ukraińsko-węgierskie obywatelstwo, a zatem odmówiono pomocy w innych krajach Unii Europejskiej ze względu na pochodzenie także węgierskie.
Agencja ONZ ds. uchodźców stwierdziła, że zmiana prawa będzie oznaczać, że około 2-3 tys. uchodźców „utraci dostęp do subsydiowanych mieszkań”.
– Wiele osób napotyka poważne bariery w zapewnieniu sobie alternatywnych mieszkań ze względu na brak środków finansowych, ale także niechęć właścicieli do wynajmu – stwierdził Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
Uchodźcy zostaną pozostawieni sami sobie
Dla mnóstwa osób zmiana spowoduje także utratę pracy i wpłynie na liczbę zapisów do szkół, zagrażając dotychczasowym pozytywnym rezultatom w zakresie integracji.
Zgodnie z nowym prawem jedynie Ukraińcy, których ostatni oficjalny adres na Ukrainie znajdował się na obszarze „bezpośrednio dotkniętym działaniami wojennymi”, będą uprawnieni do pomocy państwa, która obejmuje bezpłatne mieszkanie i podstawową miesięczną kwotę wsparcia.
Dekret rządowy nr 134 zmienia ustawodawstwo począwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.
Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl
Źródło