Biznes Fakty
Wołodymyr Zełenski zastępuje premiera. Ma nowe biuro dla ustępującego premiera.

Denys Szmyhal i Wołodymyr Zełenski
Obecny premier Ukrainy, Denys Szmyhal, został zaproponowany na stanowisko ministra obrony przez Wołodymyra Zełenskiego, jak donoszą agencje Reuters i Ukraińska Prawda. Wcześniej tego samego dnia prezydent zaproponował objęcie stanowiska premiera Julii Swyrydenko, która wcześniej pełniła funkcję wicepremiera.
Prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadza istotne reformy w ukraińskim rządzie. Obecny premier Denys Szmyhal , który piastował swoje stanowisko od marca 2020 roku, obejmie stanowisko ministra obrony . Zełenski powołał na swoje miejsce Julię Swyrydenko , która była wicepremierem.
Swyrydenko weszła do gabinetu Szmyhala w 2021 roku, wnosząc ze sobą bogate doświadczenie zdobyte w administracji regionalnej , a także w Kancelarii Prezydenta i Radzie Ministrów. Przewodniczyła również negocjacjom z innymi państwami, zachęcając je do wprowadzenia surowszych sankcji wobec Rosji .
Ukraina. Swyrydenko na premiera, Szmyhal może zostać mianowany ministrem obrony
Zełenski zauważył, że „bogate doświadczenie Denysa Szmyhala niewątpliwie będzie atutem na stanowisku ministra obrony Ukrainy ”. Zaznaczył, że obronność to obszar, na którym „obecnie skupiają się największe zasoby, najważniejsze zadania i ogromna odpowiedzialność za naród ”, wyrażając optymizm co do poparcia legislacyjnego dla proponowanych zmian.
Sugestie te pojawiają się na tle wcześniejszych medialnych spekulacji. W lipcu Bloomberg donosił o możliwości objęcia przez Szmyhala stanowiska ambasadora Ukrainy w USA . Tymczasem strona internetowa RBK-Ukraine zwróciła uwagę na utrzymujące się w Kijowie pogłoski o rychłych zmianach w rządzie i możliwej rezygnacji premiera.
Rok wcześniej portal Ukraińska Prawda spekulował, że Szmyhal może ustąpić ze stanowiska premiera. Uzasadnieniem była „frustracja” prezydenta Zełenskiego , ponieważ źródła medialne donosiły, że poszukiwał on bardziej innowacyjnych rozwiązań i propozycji, których Szmyhal podobno nie był w stanie przedstawić.
WIDEO: Budowa pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej. Ujawniamy kulisy jej powstawania.

Monika Bortnowska / wka / polsatnews.pl / PAP
Źródło