Biznes Fakty
Wybory prezydenckie 2025. PSL nie wystawi własnego kandydata. Wskazał, kogo poprze
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia
qm, zew
Rada Naczelna PSL w sobotę zebrała się w Paprotni (powiat sochaczewski, woj. mazowieckie). W trakcie obrad zdecydowano o udzieleniu poparcia kandydaturze marszałka Sejmu, lidera Polski 2050 Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich w przyszłym roku.
Wybory prezydenckie 2025. Szymon Hołownia z poparciem PSL
– Rada Naczelna PSL, a przez to całe Stronnictwo, będzie wspierało tę kandydaturę, będzie wspierało kampanię. Będziemy aktywnie się włączać we wszystkie działania, które są potrzebne, żeby zjednoczyć Polskę i Polaków – zapowiedział na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony w rządzie Donalda Tuska.
– Możemy z dumą powiedzieć, że mamy swojego kandydata, który jest nie tylko kandydatem jednego środowiska, ale kandydatem kilku środowisk politycznych, a będzie przede wszystkim kandydatem wszystkich obywateli, na to bardzo liczymy – podkreślił lider ludowców. – Cieszymy się, że będziemy wspólnie w tej kampanii startować – dodał.
„Nasza Ojczyzna potrzebuje prezydenta niezależnego, który jest gwarantem prawdziwego pojednania i zjednoczenia” – napisał później prezes PSL w mediach społecznościowych. „Panie Marszałku, Szymonie, powodzenia” – dodał.
Szymon Hołownia ponownie chce zostać prezydentem
Szymon Hołownia 13 listopada poinformował, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w 2025 r. Deklarował, że – chociaż jest liderem partii politycznej – będzie kandydatem niezależnym. „Ta niezależność jest dla mnie wartością kluczową, nie tylko jako dla polityka – ale przede wszystkim jako dla człowieka” – dodał. Przekonywał, że jest niezależny „od nacisków politycznych, od premierów czy partyjnych szefów”. Przewodniczący Polski 2050 ocenił, że sytuacja na świecie, szczególnie za wschodnią granicą Polski, jest trudna, dlatego – mówił – Polska potrzebuje „stróża pokoju wewnętrznego, bo tylko wtedy będzie gotowa na zewnętrzne wyzwania”.
W sobotę Hołownia podziękował „przyjaciołom z PSL” za poparcie jego kandydatury w wyborach prezydenckich. „Od ponad roku wspólnie idziemy Trzecią Drogą. Różnimy się, ale udowadniamy, że w tej różnorodności tkwi nasza siła. Teraz pora na kolejny wspólny krok – niezależnego prezydenta. Bo tylko taki prezydent pozwoli zbudować Polskę na pokolenia, a nie kadencję. W dzisiejszych, tak trudnych, czasach potrzebujemy prezydenta, który będzie w stanie scalić Polskę i stanąć po stronie ludzi” – napisał w serwisie X.
Szymon Hołownia starał się już o urząd prezydenta w 2020 r. W pierwszej turze wyborów zajął wówczas trzecie miejsce, za Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim, a przed Krzysztofem Bosakiem i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Na Hołownię głosowało 2 69 mln wyborców (13,87 proc. uczestników pierwszej tury).
Wybory prezydenckie 2025. Kto kandyduje?
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 r., ale dokładny termin pierwszej tury nie został jeszcze ogłoszony. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie będzie mógł już ubiegać się o reelekcję, ponieważ jego obecna kadencja jest drugą i – zgodnie z konstytucją – ostatnią na tym stanowisku.
Zamiar startu w wyborach na prezydenta ogłosiło już kilka osób, które prowadzą tzw. prekampanię. 24 listopada jako kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość ogłoszony został Karol Nawrocki, prezes IPN. Koalicja Obywatelska wyłoniła kandydata w prawyborach – 23 listopada ogłosiła, że w głosowaniu wśród członków partii tworzących KO (Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Zieloni, Nowoczesna) wygrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceszef Platformy.
Konfederacja wystawiła w wyborach lidera Nowej Nadziei, Sławomira Mentzena. Mentzen był pierwszym kandydatem, którego start w wyborach ogłoszono. Poza nimi i Hołownią o prezydenturę zamierzają się też ubiegać Marek Jakubiak, poseł koła Wolni Republikanie, Romuald Starosielec, lider Ruchu Naprawy Polski oraz Marek Woch, przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”. Lewica ma przedstawić swego kandydata 15 grudnia, wystawienia kandydata nie wyklucza także Partia Razem.