Biznes Fakty
Zapasy wzbogaconego uranu w Iranie i atak Izraela: najnowsze doniesienia medialne

Na zdjęciu widoczne są skutki amerykańskich ataków na irański ośrodek wzbogacania uranu Natanz, położony w środkowym Iranie.
Raporty izraelskiego wywiadu sugerują, że Iranowi nie udało się wyeliminować wzbogaconego uranu z trzech miejsc, które były celem ataków USA i Izraela, jak podaje agencja Reuters, powołując się na informatora. Przed 12-dniowym konfliktem z Izraelem Iran podobno zgromadził około 400 kg uranu wzbogaconego do 60 procent.
Według izraelskiego wywiadu irańskie zapasy wzbogaconego uranu nie zostały wydobyte z trzech obiektów nuklearnych w Fordo, Natanz i Isfahanie przed atakiem USA w trakcie 12-dniowej wojny z Iranem i nie zostały od tego czasu przeniesione, jak podaje agencja Reuters, powołując się na wysokiego rangą urzędnika izraelskiego .
Iran. Co stało się z jego rezerwami wzbogaconego uranu?
Szacuje się, że rezerwy zawierają około 400 kg uranu wzbogaconego do 60 procent. Źródło zasugerowało, że Irańczycy mogą nadal mieć dostęp do wzbogaconego uranu w Isfahanie – choć wiązałoby się to z pewnymi trudnościami.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, około 42 kg uranu wzbogaconego do 60% teoretycznie wystarcza do stworzenia jednej broni jądrowej – pod warunkiem dalszego wzbogacenia uranu do 90%. Nawet jeśli uran pozostaje na niższym poziomie wzbogacenia, nadal można go wykorzystać, ale wymaga to bardziej zaawansowanej konstrukcji broni.
W środę minister obrony Izraela Israel Katz oświadczył, że Tel Awiw musi wykorzystać sukcesy swoich operacji przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu i zapewnić, że Teheran nie będzie mógł go przywrócić.
„Musimy ustanowić mechanizm egzekwowania , aby uniemożliwić Iranowi odzyskanie potencjału, jaki posiadał przed wojną” – podkreślił Katz. Zaznaczył, że Irańczycy prawdopodobnie spróbują wyciągnąć z tego wnioski i się odbudować. „Przeciwnik się uczy i przygotowuje, a naszym zadaniem jest wzmocnienie naszych możliwości , abyśmy nie zostali zaskoczeni” – dodał Katz.
Konflikt Izraela z Iranem. Rosnąca liczba ofiar po stronie Iranu
Podsumowując: Izrael rozpoczął naloty na Iran 13 czerwca. W odwecie Iran przeprowadził ataki rakietowe i dronami na Izrael, w wyniku których zginęło 29 osób, a ponad 3000 zostało rannych. Zawieszenie broni ogłoszono 24 czerwca.
Celem izraelskiej ofensywy było zniszczenie irańskiego programu nuklearnego , arsenału rakiet balistycznych i infrastruktury produkcyjnej. Zarówno Izrael, jak i Stany Zjednoczone oskarżają Iran o przyspieszenie prac nad bronią jądrową, co Teheran odrzuca.
Dokładna liczba ofiar izraelskich ataków pozostaje niejasna. Stany Zjednoczone wsparły Izrael i 22 czerwca przeprowadziły nalot na trzy wspomniane obiekty nuklearne w Iranie. Według władz irańskich, w atakach zginęło 1060 Irańczyków . Wielu innych zostało ciężko rannych, co sugeruje, że tragiczna liczba ofiar śmiertelnych może nadal rosnąć.
Źródła: Times of Israel, Reuters
WIDEO: Budowa pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej. Ujawniamy kulisy jej powstawania.

Nina Nowakowska /nn/polsatnews.pl/PAP
Źródło