Biznes Fakty
Zbigniew Ziobro grzmi po decyzji sędzi. “Celebrytka z masą dyscyplinarek”
Zbigniew Ziobro
"Kiedyś Donald Tusk miał sędziów na telefon, dziś to są już ‘nasi sędziowie’, jak przyznał Rafał Trzaskowski. Ale ‘wasi’ sędziowie mnie nie zastraszą, bo prawa przestrzegam" – napisał były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. "To u was jest bezprawie" – dodał. Polityk w ten sposób odniósł się do ukarania go grzywną za niestawienie się na komisji śledczej ds. Pegasusa.
“Sędzia kapturowa Anna Ptaszek ukarała mnie za to, że nie wziąłem udziału w przestępczych działaniach posłów zdelegalizowanej przez TK komisji ds. Pegasusa” – napisał w sobotę na platformie X Zbigniew Ziobro.
Ziobro reaguje na karę grzywny: To u was jest bezprawie
Były minister sprawiedliwości określił sędzię Ptaszek mianem “celebrytki TVN z masą dyscyplinarek”, która “od lat zajadle zwalcza reformy sądownictwa”.
Jak dodał, sędzia “nawet nie raczyła wysłuchać jego argumentów“. “Polityczna aktywistka na wniosek partii ominęła inne sprawy i w ekspresowym tempie rozpoznała moją” – podkreślił polityk.
“Kiedyś Donald Tusk miał sędziów na telefon, dziś to są już ‘nasi sędziowie’, jak ostatnio przyznał Rafał Trzaskowski. Ale ‘wasi’ sędziowie mnie nie zastraszą, bo prawa przestrzegam. To u was jest bezprawie” – dodał Ziobro.
6 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie ukarał karą 2 tys. złotych grzywny Zbigniewa Ziobrę za niestawienie się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa w dniu 14 października. Komisja śledcza wnioskował dla niego o karę 3 tys. zł. Postanowienie wydała sędzia SO Anna Ptaszek.
Jak wynika z uzasadnienia postanowienia, “Zbigniew Ziobro został prawidłowo powiadomiony o terminie czynności” i pomimo tego nie stawił się przed komisją i nie przedstawił należytego usprawiedliwienia.
Kara grzywny dla byłego ministra. Wniosek o uchylenie immunitetu
Sąd Okręgowy zaznaczył, że następnego dnia Zbigniew Ziobro zgłosił się i złożył zeznania w prokuraturze. Czynność ta trwała z dwiema przerwami około 3 godzin i 45 minut.
Jak zaznaczono, skoro Ziobro zgłosił się tam, to “należało uznać, że problemy zdrowotne nie przeszkadzały mu w czynności, na jaką wezwała go Komisja Śledcza”. Sąd uznał, że takie zachowanie Ziobry było przejawem “zlekceważenia obowiązku ustawowego”.
W uzasadnieniu zaznaczono też, że sąd nie uwzględnił wniosku Komisji Śledczej w całości, co do wysokości nałożonej kary, gdyż wnioskowana kwota 3 tys. zł jest karą maksymalną.
14 października sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa zwróciła się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o nałożenie kary grzywny na b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za niestawienie się na przesłuchanie i brak usprawiedliwienia nieobecności.
Ziobro był już wzywany, by zeznawać przed komisją ds. Pegasusa, jednak usprawiedliwiał wówczas swoją nieobecność przekazując zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego. B. szef MS zmaga się bowiem z chorobą nowotworową.
W piątek komisja śledcza ds. Pegasusa zapowiedziała, że skieruje w wniosek do Prokuratora Generalnego ws. uchylenia immunitetu b. szefowi MS. Jeśli Sejm uchyli immunitet, to być może w styczniu byłoby możliwe doprowadzenie go przed komisję – oceniła szefowa komisji Magdalena Sroka.
WIDEO: Na pomnik smoleński na Placu Piłsudskiego wszedł mężczyzna
Michał Blus / Polsatnews.pl
Źródło