Biznes Fakty
Stopy procentowe w Polsce. Kiedy obniżki. Ludwik Kotecki z RPP komentuje
Rada Polityki Pieniężnej może zacząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu 2025 roku – powiedział agencji Bloomberg członek RPP Ludwik Kotecki.
– RPP może zacząć dyskusję o obniżkach stóp w marcu 2025 roku, ale im luźniejsza polityka fiskalna, tym bardziej restrykcyjne powinno być nastawienie monetarne – powiedział agencji Bloomberg członek RPP Ludwik Kotecki.
Zdaniem Koteckiego dyskusja w marcu może skutkować trzema scenariuszami: obniżką stóp, wstrzymaniem się z obniżką o 1-2 miesiące lub przełożeniem decyzji na dalszy termin.
Prezes NBP: w marcu już będziemy w takiej sytuacji
Podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został zapytany o to, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia dyskusji na temat obniżki stóp procentowych. W odpowiedzi stwierdził, że w marcu projekcja analityków NBP (inflacji i PKB) może pokazać „taki optymistyczny już obraz”.
– W marcu już będziemy w takiej sytuacji. Już będziemy wiedzieli, jak zdecydowano w sprawie poduszki, w sprawie tej tarczy antyinflacyjnej w kwestii energii. Będziemy mogli to wszystko policzyć, sparametryzować, przez ekonometryczne modele zanalizować. Także wtedy tak, zdecydowanie – powiedział prezes NBP.
– Szczerze mówiąc, nie zdziwiłbym się, jakby jakiś członek Rady już po projekcji marcowej jakiś wniosek przedstawił. Ale czy on uzyska większość? – dodał.
Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.