Biznes Fakty
Zełenski: 10 tys. żołnierzy z Korei Płn. przygotowuje się do udziału w wojnie
Wołodymyr Zełenski podał, ilu żołnierzy z Korei Północnej może zostać zaangażowanych do walki przeciwko Ukrainie
Tysiące żołnierzy Korei Północnej mają przyłączyć się do rosyjskiej armii, która prowadzi inwazję na Ukrainę. Od kilku dni pojawiają się kolejne informacje o zaangażowaniu żołnierzy Kim Dzong Una w wojnę. W czwartek prezydent Ukrainy podał konkretną liczbę wojskowych, jaką Pjongjang ma wysłać na front.
Prezydent Ukrainy trzy dni temu napisał o perspektywie “faktycznego włączenia Korei Północnej do wojny“. – Zareagujemy tak ostro, jak to konieczne, aby chronić Ukrainę – zapowiedział wtedy Zełenski.
Również Instytut Studiów nad Wojną w ostatnim czasie informował o kilku tysiącach północnokoreańskich żołnierzy szkolonych w Federacji Rosyjskiej, którzy mogą zostać przerzuceni na front.
Do tej pory reżim Kima Dzong Una wspierał wojska Władimira Putina dostawami uzbrojenia i amunicji.
Żołnierze Korei Północnej włączą się do wojny. Zełenski podał ich liczbę
W czwartek Zełenski powołując się na dane wywiadowcze przekazał, że “północnokoreańscy oficerowie są już na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i szkolą się razem z rosyjskimi żołnierzami”.
Podał też konkretną liczbę wojskowych Kima, którzy mają pojawić się na froncie.
– Rosja zamierza zaangażować w wojnę przeciwko Ukrainie około 10 tys. żołnierzy z Korei Północnej – oznajmił prezydent Ukrainy.
Według Zełenskiego Kreml zdecydował się na przyjęcie wsparcia ze strony Pjongjangu, bo “nie nadąża z mobilizacją, za dużo (ludzi – red.) traci na polu walki, a nastroje w społeczeństwie są takie, że są przeciwni mobilizacji”.
Sojusz Moskwy i Pjongjangu. Kreml publikuje umowę o partnerstwie
W czasie, gdy prezydent Ukrainy mówił o zaangażowaniu Korei Północnej w wojnę w Ukrainie, rosyjskie media ogłosiły przesłanie przez Władimira Putina do Dumy Państwowej projektu “Traktatu o wszechstronnym partnerstwie strategicznym między Federacją a KRLD”.
Pierwotna wersja dokumentu podpisana została przez Władimira Putina i Kim Dzong Una w trakcie wizyty prezydenta Rosji w Pjongjangu w dniach 18-19 czerwca. Nowy traktat, po zaakceptowaniu przez Dumę Państwową, zastąpi dotychczasowe umowy, które weszły w życie w lutym 2000 roku.
Znowelizowana umowa zawiera między innymi zapisy dotyczące wspólnej strategii bezpieczeństwa obydwu krajów. W traktacie zapisano m.in., że zbrojna napaść na jedną ze stron umowy spowoduje natychmiastową pomoc wojskową “przy użyciu wszelkich dostępnych jej środków”.
W dalszej części znajduje się także zapis dotyczący wspólnych inicjatyw i mechanizmów, które mają wpłynąć na zwiększenie możliwości militarnych obydwu krajów “w interesie zapobiegania wojnom oraz zapewnienia regionalnego i międzynarodowego pokoju”.
WIDEO: Wicepremier komentuje plan zwycięstwa Ukrainy. "To nie rozwiązuje tematu"
Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Źródło