Zmarł wybitny polski fotograf. Tadeusz Rolke miał 96 lat.

E1cb2f72ddea39c1205e94a7a1cdc309, Biznes Fakty

Zmarł Tadeusz Rolke. Znany polski fotograf miał 96 lat.

Zmarł Tadeusz Rolke, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Uznawany za pioniera polskiej fotografii reportażowej, powstańca i były więzień polityczny zmarł w wieku 96 lat.

Fotograf, związany z takimi publikacjami jak „Stolica”, „Świat”, „Przekrój” i miesięcznik „Polska”, zmarł w wieku 96 lat. Urodzony w 1929 roku w Warszawie, Tadeusz Rolke był uważany za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów .

W czasie wojny służył w Szarych Szeregach i był oficerem łącznikowym na Sadybie podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie studiował historię sztuki . W 1958 roku zdobył dwie II nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii za cykl zdjęć ukazujących życie Romów w miejscowościach podwarszawskich.

„Brał udział w Powstaniu Warszawskim, a następnie został deportowany do Niemiec na roboty przymusowe . Na szczęście jego matce udało się uratować aparat, pierwsze zdjęcia, kilka zdjęć rodzinnych i pamiętnik dziadka, wszystko mieszczące się w jednej walizce. Kiedy Tadeuszowi udało się wrócić do Warszawy, odżył również na nowo swoją pasję fotograficzną. Uwieczniał pozostałości miasta , szczególnie w Śródmieściu. Fotografował matkę na tle ruin, gdzie kiedyś stał ich dom, i dokumentował budowę trasy W-Z. Wszedł na Prudential, aby zrobić panoramę miasta, a także uwiecznił ruiny getta” – powiedziała Małgorzata Purzyńska, jedna z kuratorek wystawy „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”, która odbyła się w 2019 roku w Domu Spotkań z Historią Warszawy z okazji 90. urodzin fotografa.

Zmarł wybitny polski fotograf, znany ze swojej twórczości reporterskiej.

Wspominała dalej, że „ w 1952 roku został zatrzymany w związku z jedną ze spraw wymierzonych w młodzież związaną z harcerstwem. Oskarżono go o udział w ruchu uniwersalistycznym i próbę siłowego obalenia reżimu komunistycznego. Sąd wojskowy w Koszykowej skazał go na siedem lat więzienia . Dziewięć miesięcy spędził w areszcie śledczym przy ulicy Ratuszowej, znanym jako Toledo, a później w Barczewie i Iławie. Po dwóch latach został warunkowo zwolniony. Oczywiście nie mógł kontynuować nauki, więc podjął pracę w Polskich Zakładach Optycznych na Grochowie”.

„Realizował liczne projekty fotoreportażowe dla gazety. Ponownie odwiedził więzienie przy ulicy Ratuszowej, gdzie był więziony, choć nie przyznawał się do swojej przeszłości jako więźnia. W tamtym czasie było to więzienie dla kobiet. Zrealizował tam projekt fotoreportażowy. Stało się to po październikowej odwilży, co pozwoliło na poruszanie tematów, które wcześniej były zakazane . Na naszej wystawie zaprezentujemy trzy zdjęcia z tego reportażu, w tym ujęcia celi i dziedzińca. Było to więzienie otoczone koszarami wojskowymi, z wysokimi białymi murami i bramą wjazdową, dlatego nazywano je Toledo” – dodał kurator, zaznaczając, że Rolke zyskał również uznanie jako fotograf mody .

Zmarł Tadeusz Rolke. Jakie znaczące osiągnięcia osiągnął ten znany polski fotograf?

Karierę rozpoczął w tygodniku „Stolica”, a następnie przeniósł się do miesięcznika „Polska”. W 1970 roku wyemigrował do Hamburga, gdzie mieszkał przez dekadę i stworzył swoją najdłuższą serię zdjęć o jednym z największych targów w Europie, zatytułowaną „Fischmarkt”.

Na stałe powrócił do Polski w latach 80. W tym okresie współpracował z tygodnikami „Wprost” i „Magazynem Gazety Wyborczej”. Współpracował również z „Przekrojem”, „Ty i Ja” i miesięcznikiem „Polska”.

W 2009 roku artysta został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Był wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, zasiadał w jury konkursów fotograficznych, wykładał w Warszawskiej Szkole Fotografii i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego prace wystawiano m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Centralnej Akademii Teatralnej w Pekinie, Centrum Historii Miejskiej we Lwowie, Sesc Consolaçao w São Paulo, Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie, Domu Spotkań z Historią w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Galerii Le Guern w Warszawie.

WIDEO: „Śniadanie Rymanowskiego”. Politycy omawiają propozycję Tuska skierowaną do Hołowni.

kk / polsatnews.pl / PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *