Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu. TVN, Cyfrowy Polsat, P4, T-Mobile, WB Electronics

A76ad12690495e8ce9975c8caa8cc019, Biznes Fakty

Tusk: zmiany na liście podmiotów podlegających ochronieTVN24

– Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 – operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics – poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Szef rządu przekazał, że Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli.

– Przyjęliśmy rozporządzenie, o który wcześniej wspominałem. To wykaz podmiotów podlegających ochronie. Mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play – red.), TVN, Polsat – telewizja, T-Mobile i WB Electronics – powiedział Donald Tusk. 

Jak wyjaśnił, na tej liście znajdują się także firmy, które już wcześniej były objęte ochroną.

– Chcę jeszcze raz podkreślić, że my w ten sposób na pewno nie utrudnimy nikomu ewentualnych transakcji – będzie wymagała zgody rządu polskiego – dodał premier.

Jak zaznaczył, zdaje on sobie sprawę, że nie wszystkim to się podoba, ale nikt nie chciałby, żeby któregoś dnia media, operatorzy telekomunikacyjni czy kluczowe dla energetyki czy obronności spółki prywatne znalazły się w rękach wrogów państwa polskiego. Premier już wcześniej zapowiedział umieszczenie telewizji TVN i Polsat w tym wykazie.

Polsat i TVN wpisano na wykaz podmiotów podlegających ochronie z pominięciem konstytucyjnej i ustawowej roli KRRiT, więc jest ono „bezprawne, bezskuteczne, mogące powodować szkodę w interesie prywatnym i publicznym”- oceniła w środę wieczorem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w stanowisku wysłanym PAP.

Rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie

Obecne rozporządzenie z listą takich spółek wygasa z końcem tego roku, stąd konieczność przyjęcia przez Radę Ministrów nowego rozporządzenia.

Na poprzedniej liście zgodnie z rozporządzeniem z 29 grudnia 2023 r. widniało 17 spółek, m.in.: KGHM, Orlen, Tauron, Orange, Polkomtel, Unimot i Grupa Azoty.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2027 r.



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *