Cyberataki zagrażają Twojej firmie. Sprawdź, jak się skutecznie zabezpieczyć przed utratą danych

W cyfrowym świecie ochrona danych i systemów IT stała się priorytetem dla firm każdej wielkości. Jak wynika z Raportu interaktywnie.com Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami*, w 2023 roku cyberprzestępczość dotknęła prawie 70% polskich firm, a najczęściej celem ataków są małe i średnie firmy z różnych sektorów.

Główne zagrożenia to phishing, malware, ransomware, ataki socjotechniczne i DDoS. Cyberataki powodują nie tylko straty finansowe, ale także mogą skutkować utratą reputacji i zaufania klientów, a nawet sankcjami prawnymi związanymi z naruszeniem przepisów o ochronie danych. Dowiedz się, jak chronić wrażliwe dane i zapobiegać cyberatakom i zapisz się na darmowy Kurs Cyberbezpieczeństwa z certyfikatem od Comarch.

O skutecznych sposobach na ochronę przed cyberatakami w małych i średnich firmach mówi Kamil Migacz – Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa, Comarch Enterprise Solutions.

Jaki rodzaj cyberataków jest najczęściej stosowany przez hakerów, którzy chcą wykraść wrażliwe dane firm?

Najczęstsze ataki to phishing, ransomware, i ataki typu „man-in-the-middle”. Hakerzy wykorzystują socjotechnikę i złośliwe oprogramowanie, aby uzyskać dostęp do wrażliwych danych. Dla tych co nie znają tych pojęć; phishing jest to atak polegający na podszywaniu się pod zaufane osoby lub instytucje, aby skłonić pracowników do ujawnienia wrażliwych informacji, takich jak hasła lub dane osobowe. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane firmy, a następnie żąda okupu za ich odszyfrowanie (z ang. Ransom – okup). Znowu ataki typu „man-in-the-middle”, polegają na tym, że haker przechwytuje dane wymieniane między różnymi stronami lub podsłuchuje komunikacje, gdy ta nie jest szyfrowana w celu uzyskania poufnych informacji, np. loginów czy danych bankowych.

W zależności od podejścia firmy do cyberbezpieczeństwa każdy z tych ataków może mieć katastrofalne skutki.

Jakie są najczęstsze błędy, które popełniają firmy i ich pracownicy w odniesieniu do bezpieczeństwa w sieci?

Największym problemem jest brak świadomości. Pracownicy często używają słabych haseł i nieaktualizowanego oprogramowania, a brak regularnych szkoleń sprawia, że są bardziej podatni na phishing. Kombinacja tych błędów potrafi doprowadzić do udanego ataku hakerskiego, a tym samym na przykład do zatrzymania pracy firmy.

Do zatrzymania pracy firmy? Dlaczego?

Ponieważ, atak ransomware, który polega na zaszyfrowaniu danych, może dotyczyć danych znajdujących się na jednym komputerze, ale naprawdę udany atak dotyka całej infrastruktury IT firmy. Złośliwe oprogramowanie potrafi zaszyfrować wszystkie dane znajdujące się w jednej sieci. Często niestety zdarza się, że szyfrowaniu ulegają również backupy, czy np. pliki konfiguracyjne maszyn przemysłowych. Wtedy, gdy dojdzie do takiego ataku, cała firma potrafi stanąć w miejscu. A wiadomo, jeżeli nie pracujemy, to nie zarabiamy.

Jaki jest najsłabszy punkt w firmach, który wykorzystują hakerzy do wykradania danych? Jakie techniki stosują?

Najsłabszym punktem jest człowiek. Hakerzy często wykorzystują socjotechnikę, aby pracownicy sami przekazali im dane. Technicznie, hakerzy korzystają z luk w zabezpieczeniach oprogramowania, które nie zostało zaktualizowane, lub stosują exploity, aby przejąć kontrolę nad systemami. Ale zazwyczaj, zanim wykorzystają złośliwe oprogramowanie, muszą w jakiś sposób dostać się do infrastruktury firmy. Do tego celu stosują właśnie phishing. Jak pokazują statystyki, niestety jest to dość skuteczny atak.

W takim razie, w jaki sposób można się przygotować na ewentualny atak tak, aby nie paść jego ofiarą?

Tutaj trzeba podejmować prace wielotorowo: szkoleniowo, operacyjnie oraz technicznie. Szkoleniowo, czyli szkolić pracowników, testować ich wiedzę i zachęcać do zwiększania swojej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Operacyjnie, czyli mieć przygotowane zestawy procedur na wypadek, chociażby ataku hakerskiego tak, aby wiedzieć, kogo poinformować w jakim czasie, jakie dane zebrać i komu przekazać. Brak takich informacji w sytuacji stresowej, jaką jest atak hakerski, może doprowadzić do chaosu. Technicznie – firmy muszą inwestować w oprogramowanie typu EDR, stosować we własnej infrastrukturze firewall czy IPS/IDS. To, jakie narzędzia i procedury są potrzebne firmie, jest nam w stanie wskazać odpowiedni audyt bezpieczeństwa.

Czym jest audyt bezpieczeństwa i jak przygotować do niego pracowników?

Audyt bezpieczeństwa to proces sprawdzania infrastruktury IT pod kątem słabych punktów. Ważne jest, aby pracownicy byli dobrze przygotowani — to znaczy, muszą być świadomi procedur, jakie są audytowane, i jeżeli istnieją – znać polityki bezpieczeństwa firmy. Regularne szkolenia i testy pomagają pracownikom zrozumieć, jak reagować na zagrożenia.

Jakie rozwiązania infrastrukturalne IT zapewnią bezpieczeństwo?

Ważne są takie rozwiązania, jak segmentacja sieci, która ogranicza dostęp do różnych części systemu, firewall’e, VPN-y, szyfrowanie danych w trakcie przesyłania oraz ich przechowywania. Równie ważne są systemy do wykrywania zagrożeń w czasie rzeczywistym. Natomiast kluczowe jest moim zdaniem wykonywanie skutecznego backupu. Przez skuteczny backup rozumiem co najmniej 3 kopie zapasowe w przynajmniej 2 osobnych lokalizacjach (jedna p.: w chmurze), z czego jedna kopia powinna być offline.

Poza tym oczywiście rekomenduję wykorzystywanie oprogramowania, które wiemy, że jest bezpieczne (przechodzi regularne testy penetracyjne, jest produkowane zgodnie z SSDLC itp.)

Co powoduje, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie stosują najnowszych zabezpieczeń, aby bardziej aktywnie chronić się przed zagrożeniami cybernetycznymi?

Wiele MŚP uważa, że są zbyt małymi celami dla hakerów, co jest błędnym założeniem. Poza tym, ograniczenia budżetowe i brak specjalistycznej wiedzy sprawiają, że firmy te nie wdrażają nowoczesnych rozwiązań. Często nie wiedzą, jakie zabezpieczenia są niezbędne lub jak je skonfigurować. Oczywiście jest to błędne myślenie, ponieważ w internecie znaleźć można niedrogie rozwiązania, które znacząco podniosą bezpieczeństwo naszych danych. Dodatkowo wiele szkoleń z bezpieczeństwa informacji jest dostępnych za darmo.

Jedną z możliwości jest wzięcie udziału w darmowym Kursie Cyberbezpieczeństwa z certyfikatem od Comarch, który został przygotowany przez naszych ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa w sieci. Szkolenie dostępne jest online na platformie e-learningowej, przeznaczone jest zarówno dla właścicieli firm, jak i ich pracowników.

Jakie mogą być koszty utraty danych i ich odzyskania?

Koszty zwykle są ogromne i wielowymiarowe. Z jednej strony mamy utratę reputacji i zaufania klientów, z drugiej kary finansowe, np. za naruszenie RODO. Do tego dochodzą koszty odzyskiwania danych, które mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli firma nie posiada regularnych kopii zapasowych. Odzyskanie danych może trwać tygodniami, co prowadzi do przerw w działalności i utraty przychodów. Dodatkowo dochodzi stres, który mimo, że nie jest do końca mierzalny, jest czymś, co może kosztować nas zdrowie.

Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami? Czy istnieje jakaś złota zasada?

Nie ma jednej złotej zasady, ale skuteczna strategia to wielowymiarowe połączenie wielu warstw zabezpieczeń. Kluczowe jest szkolenie pracowników, bo to oni są najsłabszym ogniwem. Poza tym regularne aktualizacje systemów, szyfrowanie danych, firewall i segmentacja sieci to podstawa. Złotą zasadą może być zasada „zero trust”, czyli brak zaufania wobec jakiegokolwiek urządzenia lub użytkownika.

Pamiętaj, że zabezpieczenie firmy przed utratą danych i cyberatakami to odpowiedzialność każdego pracownika. Zapisz się już dziś na darmowy Kurs Cyberbezpieczeństwa z certyfikatem i podnieś poziom bezpieczeństwa w swojej firmie.

* https://interaktywnie.com/ebook-ochrona-firmy-i-jej-danych-przed-cyberzagrozeniami/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

D3b4588e35fbc24f8c6a4093ee140312, Biznes Fakty Nowe technologie

AMD MI325X. Ta niewiele mówiąca nazwa jest szansą na kolosalne zamieszanie na rynku AI

poniedziałek 19:15 Grzegorz Kubera 43b95b70baed08b8264e9eeb22e78cc8, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Marka świadoma rynku i jego potrzeb – Athenasoft

poniedziałek 00:00 Ab86bf440ec8449c10532cccf79172ed, Biznes Fakty Nowe technologie

Komputery AI miały zapewnić gigantyczną sprzedaż. Na razie konsumenci tylko wzruszają ramionami

niedziela 08:24 Grzegorz Kubera 7877f2696ce36b60e2d06528978160f6, Biznes Fakty Nowe technologie

Energetyka wygrywa z AI na giełdzie. "Cele klimatyczne i tak były nierealne"

sobota 14:52 Grzegorz Kubera 5d6e2a72a8d7e3e0f975506fd08e20e0, Biznes Fakty Nowe technologie

Najpierw sprawiedliwe awanse i zaufanie, potem AI. Pracodawcy muszą przełknąć gorzką pigułkę [BADANIE]

sobota 12:48 Grzegorz Kubera 18dac5cb2aa4f4dfa32a9d2610c4d965, Biznes Fakty Nowe technologie

Elon Musk i jego Cybercab. Padła data

piątek 07:40 kuni, nsz 1bfb24830d4b00926cbc78b7e8d39968, Biznes Fakty Nowe technologie

Ostrzegał, że AI może przejąć kontrolę nad światem i teraz dostał Nagrodę Nobla. "Może tym razem uwierzycie"

czwartek 15:04 Grzegorz Kubera E309c2a1ea15e8c9aa0128f1cd193f89, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Smog zaczyna się w naszych domach

czwartek 12:30 Af45dad0b4b2f03325a6da1757d78bfb, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Kultowy model powraca w odświeżonej wersji

czwartek 10:07 A883df1d8f77d3e7cc99875fa79083d1, Biznes Fakty Nowe technologie

Google coraz częściej jak dinozaur. Udziały rynkowe kurczą się z miesiąca na miesiąc

czwartek 06:30 Grzegorz Kubera 927048cb1f37de72ef5fc0e8c1f13393, Biznes Fakty Tylko u nas Nowe technologie

Polacy i AI. "Korzystam z ChatGPT w pracy, mimo że mój pracodawca na to nie zezwala" [BADANIE]

09.10.2024 gku 3023200285942eaec5cba7404faaf908, Biznes Fakty Nowe technologie

Co trzeci internauta natrafia na nieprawdziwe informacje. Rośnie skala deepfake'ów w Polsce

07.10.2024 gku D5453d58d9f5a9fbb84e162135a6d786, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Stawiamy na inteligentne urządzenia sprzątające

07.10.2024 Ae5a78dfc253f19e141372498699078c, Biznes Fakty Nowe technologie

Najnowsza technologia? Rozbudowana AI? Dla Ameryki. My w Europie dostajemy ochłapy

07.10.2024 Grzegorz Kubera B0a2ddfb27c7aa05450a6833e3609632, Biznes Fakty Tylko u nas Nowe technologie

Są na rynku już prawie 20 lat. "Najłatwiej rozmawia nam się z klientami, którzy wiedzą, czego chcą" [WYWIAD]

06.10.2024 Grzegorz Kubera 38bc8284b2a0d26a8d610be4e6b6bd7c, Biznes Fakty Nowe technologie

Po co ci emerytura, skoro możesz pracować wiecznie? AI pozwala zarabiać nawet zmarłym

05.10.2024 Grzegorz Kubera 4bae379f5fcab6c8f962362308050447, Biznes Fakty Nowe technologie

OpenAI pozyskało 6,6 mld dol. od inwestorów, a potem wzięło kredyt na 4 mld. Co szykuje twórca ChatGPT?

05.10.2024 Grzegorz Kubera 2b1d35e5cf4dfa68942fc6cbe84ec937, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Polskie firmy poważnie zaniedbują kwestie cyberbezpieczeństwa? Aż 41% nie używa oprogramowania antywirusowego [Raport]

04.10.2024 2375f14490fa21c6437d57a618b1a70a, Biznes Fakty Nowe technologie

"Jesteśmy w stanie poważnie rozzłościć Nvidię". Start-up rozwija chipy AI i idzie na giełdę

03.10.2024 Grzegorz Kubera 0efb58a4985693422f9c7b1125ce20dd, Biznes Fakty Nowe technologie

Inwestycja amerykańskiego giganta w Polsce. Nowe informacje o harmonogramie

03.10.2024 MR 69067d3cd91b02a4fd3207cbaf5d59ca, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Liczba cyberataków wzrosła w Polsce o 200 proc. Jak rozwiązania MDM wspierają firmy?

03.10.2024 9cf3b67919fb7b17de322310b80aedae, Biznes Fakty Nowe technologie

Toyota chce odlecieć rywalom. Inwestuje pół miliarda dolarów w podniebne taksówki

02.10.2024 gku Ad1b0241e8bd89a4701f02de49cbf608, Biznes Fakty Nowe technologie

OpenAI z wyceną wyższą niż Nike. Miliardy płyną do twórcy ChatGPT

02.10.2024 gku D28cf5d60b136258374c2324f63e38f2, Biznes Fakty Nowe technologie

Porażka Elona Muska. Wycena X topnieje w oczach – firma straciła już 80 proc. wartości

02.10.2024 gku A91cb7aa8e5e6e58b4738e8765354977, Biznes Fakty Nowe technologie

Sztuczna inteligencja w walce z Hezbollahem. Izrael wykorzystuje kontrowersyjne systemy AI

02.10.2024 gku 233a4369ffeb6f5bcac9abd4527b6f9e, Biznes Fakty Nowe technologie

Nie tylko Intel nie zainwestuje. Polska bardzo atrakcyjnym krajem, ale big tech i tak nas pomija

02.10.2024 Grzegorz Kubera 6a75380fc21aceb011cab97f2495ec9f, Biznes Fakty Nowe technologie

Tylko u nas: Dmitry Shevelenko z Perplexity.ai o przyszłości wyszukiwania. "Chcemy, aby ludzie zadawali więcej pytań" [PODCAST]

01.10.2024 Grzegorz Kubera 1c5bf27dfe25f54549495cdb2467ea30, Biznes Fakty Nowe technologie

Pieniądze nie popłyną do Europy. Gigant wybrał lokalizację pod nowe data center

30.09.2024 gku C4902e38fafe45e7785d2a762dc16b75, Biznes Fakty Nowe technologie

Zmiany w polskim ośrodku AI wzbudziły kontrowersje. Czym zajmuje się IDEAS NBCR?

30.09.2024 fmad Ad2b98df87664404296024e8a78c5ec8, Biznes Fakty Materiał promocyjny

W zeroemisyjnym trendzie

30.09.2024 C81d55c71614bd2f510ace89e321cee6, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Innowacje i wyzwania w zrównoważonym transporcie: Kongres Nowej Mobilności 2024

30.09.2024 3b2e112b290bc9e1b3c09b5706fad683, Biznes Fakty Nowe technologie

Sam Altman ostrzega przed nowym rodzajem wojen

30.09.2024 Katherine Tangalakis-Lippert F2fba8429cb6df272f4d18166ec3b9ad, Biznes Fakty Nowe technologie

Młody miliarder ma armię pracowników tymczasowych. Wykonują brudną robotę AI

29.09.2024 Grzegorz Kubera 1ca878eac34771a9d55862cc202c1af0, Biznes Fakty Nowe technologie

Tak ma wyglądać przyszłość sztucznej inteligencji według inwestora OpenAI

29.09.2024 Ana Altchek 0fc78a6cc7059da6c053f5e12e4026a7, Biznes Fakty Tylko u nas Nowe technologie

Kevin Kelly: AI stworzy najpotężniejsze problemy — i to dobrze [WYWIAD]

28.09.2024 Grzegorz Kubera 39ff3bd40e6ec16ec6f54d2e2114aa55, Biznes Fakty Nowe technologie

Najlepsze AI do tekstu, researchu, obrazów i filmów. Polecamy doskonałe narzędzia [ZESTAWIENIE]

27.09.2024 Grzegorz Kubera 9863acfb460a4a3d00255854e4b7ac4f, Biznes Fakty Nowe technologie

To ich głosami będą mówić chatboty Instagrama i Facebooka

26.09.2024 PRus Ad4659d9c7dafe791bc64507093fb3bd, Biznes Fakty Nowe technologie

Polska odpowiada na rezygnację Intela. Ministerstwo Cyfryzacji ma plan

26.09.2024 ygi B27473101c9810c65e9e44b2d8695cdf, Biznes Fakty Nowe technologie

Czystka w OpenAI. Odchodzą kluczowi pracownicy

26.09.2024 ygi Fb88f8a16c0da1fc34dfd56e27969a53, Biznes Fakty Nowe technologie

Usuń te aplikacje z telefonu. Google Play ostrzega

26.09.2024 PRus 7ff462921d1743a025222b1237f41645, Biznes Fakty Nowe technologie

Origami z telefonu. Składane smartfony zyskują miliony klientów, a iPhone zaczyna kojarzyć się z nudą

26.09.2024 Grzegorz Kubera 00ca1215ab228827bb003598cb4c2e7f, Biznes Fakty Nowe technologie

Unia Europejska chce zbudować etyczną AI. Oto jej plan

25.09.2024 ygi E71aefad9959af0087682b590b456255, Biznes Fakty Nowe technologie

Apel o ograniczenie transferu danych na terenach powodziowych. "To może uratować komuś życie"

24.09.2024 JAF 49d48915d758e5fa42381afcd949a91a, Biznes Fakty Nowe technologie

Nadciąga zmiana. Telegram przekaże władzom niektóre dane użytkowników

24.09.2024 PRus 36a09c4085253beaf5ad053f406c26f9, Biznes Fakty Materiał promocyjny

Obserwujemy zmiany w e-commerce. Są obiecujące perspektywy dla biznesów, które słuchają klientów

24.09.2024 6c3a0597d0b4f5cfa7cd8bd3739d4c34, Biznes Fakty Nowe technologie

Kontynuacja kultowego filmu z Cillianem Murphym została nakręcona iPhone'em

23.09.2024 PRus 06ba75d8f926bb023add67c06a7d5061, Biznes Fakty Nowe technologie

Disney przestanie używać popularnego komunikatora. "Ujawnili tajemnice naszej firmy"

23.09.2024 gku 51eab8914a34388575e6ea7980cb3c94, Biznes Fakty Nowe technologie

To on projektował iPhone'a. Legendarny designer potwierdził, że tworzy coś dla OpenAI

23.09.2024 gku

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *