Biznes Fakty
Czy lek 80-Gen może zatrzymać raka? „Wyniki są obiecujące”
Metformina jest najczęściej przepisywanym lekiem na cukrzycę na świecie. Zmienia sposób, w jaki organizm wykorzystuje energię i jest nazywany „cudownym lekiem”. Badania wskazują, że osoby, które ją przyjmują, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wstępne badania sugerują, że metformina może faktycznie pomóc w leczeniu tego typu raka.
Niedrogi i powszechnie stosowany lek na cukrzycę może okazać się skutecznym środkiem wspomagającym leczenie raka jelita grubego.
Naukowcy podzielili się swoimi odkryciami na konferencji American Association for Cancer Research (AACR) w Chicago. Badają wpływ metforminy, wiodącego na świecie leku na cukrzycę, na komórki raka jelita grubego. Badania wciąż znajdują się we wstępnej fazie.
„Metformina może być fascynującym dodatkiem do terapii” — zauważa Holli Loomans-Kropp, badaczka skupiona na profilaktyce raka układu pokarmowego na Ohio State University, która przewodzi projektowi. „ Otwieramy drzwi nowym możliwościom ” — dodaje.
Wcześniejsze badania wykazały, że osoby przyjmujące metforminę mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, co sugeruje, że lek ten oferuje pewne korzyści ochronne. To badanie jest jednym z pierwszych, które bada, czy metformina może również pomóc w walce z chorobą po jej wystąpieniu.
Zespół Loomans-Kropp odkrył w hodowlach komórkowych, że metformina może poprawić leczenie raka jako terapia uzupełniająca. Może nie być wystarczająco silna, aby samodzielnie wyleczyć raka, ale może wzmocnić inne metody leczenia.
Badaczka jest szczególnie zaintrygowana wpływem metforminy na nowotwory z mutacją genu KRAS, które są szczególnie trudne do leczenia. Jeśli jej badania przyniosą pozytywne wyniki, konieczne będą dalsze badania na zwierzętach, a następnie na ludziach, zanim lek zostanie wykorzystany w praktyce onkologicznej.
Lek zmienia wykorzystanie energii w organizmie.
Jedną z najważniejszych zalet metforminy jako potencjalnego dodatku w leczeniu raka jest jej dostępność. Jest to ekonomiczny i powszechnie przepisywany lek.
„Często się zastanawiam: Czy istnieją leki, o ustalonych profilach bezpieczeństwa i toksyczności, które mogłyby służyć nowemu celowi?” stwierdza Loomans-Kropp.
Metformina jest dostępna jako lek generyczny, a jej koszt w USA waha się od około 10 do 20 centów za tabletkę (około 0,38-0,76 zł). Została ona dokładnie przebadana i wykorzystana przez miliony pacjentów na całym świecie. Czasami jest nazywana „lekiem cud”. Dzieje się tak nie tylko ze względu na jej właściwości przeciwcukrzycowe, ale także ze względu na jej potencjalne zalety w zapobieganiu chorobom serca, nowotworom i demencji.
Działa poprzez zmianę sposobu, w jaki organizm przetwarza i produkuje cukier. Naukowcy teoretyzują, że jego efekty metaboliczne mogą również wyjaśniać jego korzyści dotyczące starzenia się. Podobnie jak ćwiczenia lub post, metformina promuje proces autofagii, czyli „samozjadanie” komórek. Może to sugerować, że lek ogranicza zdolność komórek rakowych do pozyskiwania energii do wzrostu.
„ Jeśli metformina może wpływać na sposób, w jaki komórki wykorzystują energię, a co za tym idzie, na sposób ich podziału i proliferacji, to może to być ścieżka warta zbadania ” – wyjaśnia Loomans-Kropp.
To właśnie ta zdolność do regulowania dynamiki energii komórkowej przyciągnęła zainteresowanie badaczy długowieczności.
Dr Nir Barzilai, wybitny autorytet w tej dziedzinie, uważa, że metformina może być „odpowiednim” kandydatem do zapobiegania nowotworom. Zgadza się z Loomans-Kropp, że niezbędne są dodatkowe badania.
„ Pozwólmy nauce nami kierować” – wyraził to w e-mailu do „Business Insider”.
Jeśli wyniki badań na komórkach okażą się obiecujące, Loomans-Kropp przewiduje, że testy na zwierzętach zostaną przeprowadzone w ciągu roku.
Powyższy tekst jest tłumaczeniem z amerykańskiej edycji Business Insider
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło