Nawet o 50 proc. niższe wydatki na chmurę – jak skuteczna optymalizacja zmienia e-biznesy?

Dynamiczny rozwój technologii chmurowych przynosi firmom ogromne korzyści, ale niesie ze sobą również wyzwanie: niekontrolowany wzrost wydatków. Tymczasem dobry partner technologiczny e-commerce jest w stanie precyzyjnie optymalizować zasoby i obniżać koszty nawet o 50 proc., bez kompromisów w wydajności. Jak to możliwe i dlaczego kontrola wydatków w chmurze staje się kluczowa dla biznesu?

Cab91dbd13526241d5c944ca8df06da8, Biznes Fakty
Polska gospodarka coraz chętniej adaptuje technologie chmurowe.
  • Dynamiczny rozwój technologii chmurowych prowadzi do niekontrolowanego wzrostu kosztów, co wymaga precyzyjnej optymalizacji.
  • Dobry partner technologiczny może obniżyć koszty nawet o 50 proc. bez kompromisów w wydajności.
  • Regularne audyty i strategiczna analiza zużycia zasobów są kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem i utrzymania wydajności.

Polska gospodarka coraz chętniej adaptuje technologie chmurowe. Aż 88 proc. firm nad Wisłą wykazuje ogólną świadomość korzyści płynących z chmury, a 44 proc. deklaruje dogłębną znajomość tej technologii – to najlepszy wynik w Europie. Organizacje, które już wdrożyły rozwiązania chmurowe, podkreślają ich potencjał: 60 proc. dostrzega wsparcie dla elastycznych form pracy, a 40 proc. zauważa poprawę bezpieczeństwa oraz digitalizację procesów (dane: AWS, „Unlocking Poland’s AI Ambitions in the Digital Decade”).

Mimo rosnącej popularności wyzwaniem pozostają koszty. Według raportu Flexera „2024 State of the Cloud”, aż 59 proc. firm uważa optymalizację wydatków chmurowych za priorytet. Zespoły IT, w miarę rozbudowy środowisk chmurowych, nie zawsze kontrolują skalowalne koszty, które rosną wraz z nowymi zasobami i funkcjonalnościami. Jeśli dostrzeżesz ten problem w swojej organizacji, to już połowa sukcesu — druga część leży w rękach partnera technologicznego, który może podjąć wyzwanie zoptymalizowania kosztów chmurowych, kładąc nacisk na utrzymanie wydajności i jakości infrastruktury e-commerce.

Strategia optymalizacji: konkretne kroki, realne oszczędności

Dla firm działających w chmurze wyzwaniem jest możliwość nieograniczonej multiplikacji kosztów. Wraz z rosnącym zaangażowaniem w technologie chmurowe, korzyści płynących z ich użytkowania jest coraz więcej, co też znacznie wpływa na zwiększanie budżetu. Po przeniesieniu systemów firmy zaczynają transformować bardziej złożone i kluczowe dla działalności elementy, dodają kolejne zasoby i funkcjonalności, nie analizując dokładnie rosnących z każdym miesiącem kosztów. Środowiska chmurowe stają się coraz bardziej skomplikowane, ale nie zawsze klienci korzystają z nich w optymalny sposób. Dlaczego optymalizacja środowisk chmurowych wymaga szczegółowego audytu i precyzyjnych działań? Partner technologiczny firmy e-commerce powinien zaproponować odpowiednią strategię redukcji kosztów przy zachowaniu kluczowych parametrów wydajności.

51c3cf304ff50159d39a1b141219efdd, Biznes Fakty
Aż 88 proc. firm nad Wisłą wykazuje ogólną świadomość korzyści płynących z chmury, a 44 proc. deklaruje dogłębną znajomość tej technologii – to najlepszy wynik w Europie.

– W Fast White Cat, realizując optymalizację kosztową dla naszego Klienta, Coccodrillo, postawiliśmy sobie cel, aby podejść do optymalizacji w sposób najbardziej efektywny, tzn. obniżyć koszty utrzymania zasobów w chmurze, przy jednoczesnym utrzymaniu lub nawet zwiększeniu jej wydajności – mówi Marcin Bukowski, CTO Fast White Cat. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w utrzymaniu usług w ramach chmury AWS i szerokiej znajomości jej możliwości byliśmy w stanie w 100% osiągnąć początkowe założenia. Zmienność kosztów w chmurze jest jednak bardzo dynamiczna, a możliwości optymalizacyjne ewoluują, m.in. ze względu na ciągle zmieniające się wymagania oraz częste zmiany i rozwój usług chmurowych. W związku z tym obszar ten wymaga ciągłej kontroli, odpowiedniego nadzoru oraz właściwych metod prognozowania.

Fast White Cat dla marki Coccodrillo

W ramach opracowanej strategii dla marki Coccodrillo przeprowadzono szereg działań, m.in. Migrację do AWS Graviton (przeniesienie maszyn EC2 na wydajne procesory Graviton przyniosło znaczne oszczędności), optymalizację Elastic File System (EFS), redukcję zapotrzebowania na przestrzeń dyskową (wdrożenie automatycznego skalowania obrazów oraz formatu AVIF pozwoliło zmniejszyć objętość danych) Postawiono także na wzrost udziału instancji typu Spot w elastycznych środowiskach EC2, gdzie korzystanie z tańszych maszyn przynosi wymierne efekty. Poprzez wdrożone w systemie optymalizacje, polegające m.in. na instalacji autorskich modułów FWC Performance poprawiających wydajność Magento, udało się zmniejszyć zasoby dla silnika Elasticsearch w usłudze Open Search oraz wielkość bazy danych w usłudze Relational Database Service (RDS). Na koniec wykonano audyt i rezerwację zasobów.

572d74ff072c030261a9267b4127896e, Biznes Fakty
Według raportu Flexera "2024 State of the Cloud", aż 59 proc. firm uważa optymalizację wydatków chmurowych za priorytet.

Rezultaty: 50% niższe koszty i efektywna infrastruktura

— Przeprowadzone działania optymalizacyjne zazwyczaj przynoszą wymierne rezultaty — optymalizację kosztów AWS wykonaliśmy dla dwóch z naszych Klientów — u jednego z nich udało się zmniejszyć comiesięczne koszty aż o 50 proc., u innego — o 30 proc. — podsumowuje Marcin Bukowski. Dynamicznie rosnące środowiska chmurowe, choć niezbędne dla rozwoju biznesu, mogą generować niekontrolowane koszty. Regularne audyty, strategiczna analiza zużycia zasobów oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań – takich jak migracja na Graviton czy automatyzacja procesów – pozwalają na efektywne zarządzanie budżetem, jednocześnie podnosząc wydajność usług. — Mogę potwierdzić, że optymalizacja kosztów AWS była dla nas kluczowym krokiem w zarządzaniu budżetem — deklaruje Artur Bronk, Starszy Specjalista ds. Projektów E-commerce / Project Manager Coccodrillo. Wyzwanie związane z rosnącymi wydatkami na infrastrukturę chmurową jest powszechne, dlatego dla CDRL ważne było przeprowadzenie dokładnego audytu przez FWC oraz identyfikacja obszarów, w których można wprowadzić usprawnienia.

Wniosek? Optymalizacja kosztów AWS to nie tylko oszczędności, ale także inwestycja w przyszłość e-biznesu. W obliczu rosnącej konkurencji i cyfrowej transformacji kontrola wydatków w chmurze staje się kluczowym elementem strategii rozwoju nowoczesnych organizacji.

Potrzebujesz wsparcia w optymalizacji kosztów chmury? Skontaktuj się z Fast White Cat: [email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *