Nokia uruchomi sieć komórkową na Księżycu, powstanie centrum danych

Misja skierowana na biegun południowy Księżyca obejmuje między innymi wdrożenie technologii odpornej na promieniowanie — sieci komórkowej Nokia. Ponadto w planach jest utworzenie serwerowni. Możemy śmiało stwierdzić: ludzkość coraz odważniej zapuszcza się w kosmos.

6a1106807c796361f825a4a6605b28d9, Biznes Fakty
Na zdjęciu: Nowy projekt łazika księżycowego NASA | Zdjęcie: NASA/Ferrari Press / East News
  • Misja na biegun południowy Księżyca obejmuje skonfigurowanie sieci Nokia 4G w celu usprawnienia komunikacji i umożliwienia szybszego transferu danych.
  • Tymczasem startup Lonestar Data Holdings planuje uruchomienie pierwszego centrum danych księżycowych.
  • Projekt napotyka na pewne przeszkody ze względu na ekstremalne warunki panujące w kosmosie, jednak jego sukces może stanowić podstawę dalszej rozbudowy infrastruktury na Księżycu.
  • Gospodarka kosmiczna kwitnie.
  • Więcej informacji na temat biznesu znajdziesz na Businessinsider.com.pl.

Intuitive Machines ma wystrzelić misję księżycową z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA 26 lutego. Cel? Rozmieszczenie lądownika, łazika i skoczka w celu zbadania miejsca w pobliżu bieguna południowego Księżyca, w którym może znajdować się lód wodny, a także umieszczenie satelity komunikacyjnego na orbicie księżycowej. Ale to dopiero początek.

Nokia dostarczy niezbędny sprzęt do ustanowienia w pełni funkcjonalnej sieci komórkowej na Księżycu. Będzie to sieć 4G, a nie 5G, ale na razie ten standard będzie musiał wystarczyć. Stało się oczywiste, że konieczna jest lepsza łączność na Księżycu, ponieważ wcześniejsze rozwiązania okazały się zbyt wolne i przestarzałe.

Do tej pory, począwszy od misji Apollo, stosowano komunikację radiową typu punkt-punkt. Ta metoda wymaga wyraźnej linii widzenia między antenami nadawczą i odbiorczą. Historycznie nie stanowiło to problemu ze względu na ograniczoną liczbę punktów w przestrzeni i niewielką ilość danych do przesłania. Jednak nie jest to już wystarczające, ponieważ przestrzeń staje się coraz bardziej zatłoczona.

Sprawdź także: Europa jest zdecydowana pozostać konkurencyjna w wyścigu AI. Planujemy zainwestować 200 miliardów euro w rozwój technologii.

Na Księżycu konieczne są ulepszone środki komunikacji

Przejście z komunikacji radiowej typu punkt-punkt na system komunikacji 4G, który charakteryzuje się kompleksową architekturą sieci komórkowej, umożliwi szybsze przesyłanie danych. Obszar zasięgu również zostanie zwiększony, podobnie jak liczba urządzeń, które mogą się łączyć jednocześnie. Wszystkie korzyści.

Głównym wyzwaniem są trudne warunki panujące w kosmosie i na powierzchni Księżyca. Dlatego Nokia musiała zainwestować w komponenty gotowe do użycia w kosmosie . Komponenty te są zaprojektowane tak, aby wytrzymać promieniowanie, ekstremalne temperatury i różne wibracje występujące podczas startu, lotu i lądowania na Księżycu.

Niezbędny sprzęt zostanie umieszczony na lądowniku, który będzie pełnił funkcję stacji bazowej i wieży. Jest on również wyposażony w panele słoneczne do zasilania.

Misja zakłada, że sieć 4G ułatwi komunikację między lądownikiem a dwoma innymi pojazdami. Warto zauważyć, że sieć nie będzie działać nieprzerwanie; może być aktywna tylko przez kilka dni, ale w tym czasie będzie zbierać niezbędne dane.

To również jest swego rodzaju próba. Jeśli okaże się sukcesem, Nokia rozważy instalację bardziej rozbudowanej sieci 4G lub nawet 5G, aby objąć szerszy obszar . Ponadto kombinezony Axiom zostaną wyposażone w odpowiednie rozwiązania komunikacji komórkowej, aby pomóc astronautom w działaniach na Księżycu. Sama sieć mogłaby również rozwijać się wraz z przyszłą gospodarką księżycową.

Jeśli to przedsięwzięcie się powiedzie, kolejnym krokiem może być wprowadzenie smartfonów zaprojektowanych do użytku w kosmosie. Tak jak Omega stała się kiedyś pierwszym zegarkiem, który poleciał w kosmos, wkrótce możemy być świadkami pierwszych telefonów wyposażonych w księżycowe karty SIM.

Przeczytaj także: Wiedźmin z kultowej serii gier dzieli się spostrzeżeniami na temat swojego procesu twórczego. Poznaj Macieja Kwiatkowskiego [WYWIAD]

Centrum Danych Księżycowych

Rozwój gospodarki kosmicznej powoduje, że wiele firm konkuruje ze sobą o jak najszybsze wejście na rynek.

Startup Lonestar Data Holdings z siedzibą na Florydzie zamierza utworzyć inauguracyjne księżycowe centrum danych o nazwie „Freedom Data Center”. To kompaktowe, ale w pełni funkcjonalne centrum informacji będzie towarzyszyć nadchodzącej misji lądownika księżycowego Intuitive Machines na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 pod koniec tego miesiąca. Tak, to ta sama misja, podczas której Nokia wdroży swoją sieć 4G.

Lonestar twierdzi, że przechowywanie danych na Księżycu oferuje wyjątkowe korzyści . Jakie to są? Po pierwsze, oferuje niezrównane bezpieczeństwo fizyczne i ochronę przed klęskami żywiołowymi, cyberzagrożeniami i napięciami geopolitycznymi, które mogą zagrozić danym na Ziemi. Po drugie, zasilany energią słoneczną mini-obiekt jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne, energochłonne centra danych na naszej planecie, wykorzystując naturalnie chłodzone dyski półprzewodnikowe.

Firma pozyskała już kilku znaczących klientów dla swojej platformy księżycowej, m.in. stan Floryda, firmę zajmującą się sztuczną inteligencją Valkyrie i zespół pop-rockowy Imagine Dragons.

Co ważne, startup poświęcił temu projektowi lata, pomyślnie testując przechowywanie danych na Księżycu w lutym ubiegłego roku oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *