Świat nie może czekać. Veolia przyspiesza z działaniami na rzecz transformacji ekologicznej

Veolia przyspiesza z działaniami na rzecz zielonej transformacji. Firma przedstawiła swój program strategiczny na najbliższe lata. – Widać, że zmiany klimatyczne już następują. Musimy działać. Dzisiaj transformacja nie jest opcją, dzisiaj jest ona koniecznością – mówił Luiz Hanania prezes zarządu Grupy Veolia w Polsce podczas debaty zorganizowanej przez spółkę w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

E97eee6f47b1974bbe370db160648ea2, Biznes Fakty Uczestnicy debaty zgodzili się, że transformacja ekologiczna jest procesem wymagającym współdziałania /materiały promocyjne

Veolia stawia kolejny krok na drodze transformacji ekologicznej. 4 września 2024 roku podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się debata zorganizowana przez firmę, w trakcie której członkowie zarządu Grupy Veolia w Polsce oraz przedstawiciele świata nauki i samorządu rozmawiali o tym, jak przyspieszyć ten proces.

W debacie „Świat nie może czekać. Jak możemy wspólnie przyspieszyć ekologiczną transformację?” wzięli udział:

  • Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce,
  • Paweł Orlof, wiceprezes zarządu, dyrektor operacyjny Grupy Veolia w Polsce,
  • Joanna Orłowska, członek zarządu, dyrektor finansowy Grupy Veolia w Polsce,
  • prof. dr hab. Marian Gorynia, prezes zarządu krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
  • Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania,
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Veolia przyspiesza z transformacją. Grupa przedstawiła plany

Grupa Veolia jest obecna w Polsce od ponad 25 lat. Firma działa w trzech sektorach kluczowych dla procesu transformacji ekologicznej – energetyce, gospodarce wodą oraz gospodarce odpadami. Jak podkreślił podczas debaty dyrektor operacyjny Grupy, Paweł Orlof, Veolia jest odpowiedzialna za produkcję ciepła i dostawy ciepła dla dwóch polskich aglomeracji: Poznania i Łodzi. Do tego w Warszawie jest odpowiedzialna za dostawy ciepła. Poza tym Grupa odpowiada za produkcję i dostawę energii cieplnej i elektrycznej w wielu miejscowościach w Polsce.

Ograniczanie emisji i wpływu na środowisko w sektorach takich, jak te, w których działa Veolia, jest niezbędne w procesie zielonej transformacji. A społeczeństwo dostrzega zagrożenie związane ze zmianami klimatu i chce aktywniej im przeciwdziałać. Dlatego Grupa chce wzmocnić działania na rzecz redukcji emisji, odpadów i zużycia wody, które realizuje już od dłuższego czasu.

– Stwierdziliśmy, że jest to dobry moment, żeby rozpocząć nowy program strategiczny "GreenUp". To można przetłumaczyć nie tyle jako "zazielenienie", ale "przyspieszenie zazielenienia" – mówił w Karpaczu prezes Grupy Veolia w Polsce Luiz Hanania.

mówił w Karpaczu prezes Grupy Veolia w Polsce Luiz Hanania.

Szczegóły strategicznego programu „GreenUp” na lata 2024-2027 przedstawiał z kolei wiceprezes zarządu Paweł Orlof. Jak wyliczał, cała Grupa Veolia chce do 2027 roku zainwestować 4 mld euro. Te nakłady mają pozwolić na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 18 mln ton, zmniejszenie zużycia słodkiej wody o 1,5 mld metrów sześciennych i redukcję 10 mln ton odpadów.

Jeśli chodzi o plany związane z naszym krajem, w Polsce Veolia do 2030 roku ma odejść od węgla, a w 2050 roku uzyskać neutralność klimatyczną.

Nikt nie przeprowadzi transformacji sam. Potrzeba współpracy

Uczestnicy debaty zgodzili się, że transformacja ekologiczna jest procesem wymagającym współdziałania. Mówiąc o programie „GreenUp”, prezes Luiz Hanania wskazał:

– Zakłada on bardzo ambitne cele zmian w naszych aktywach w kierunku dekarbonizacji i zwiększenia jakości życia mieszkańców. Veolia ma ambicje dekarbonizacji wszystkich aktywów. Ale nie jesteśmy w stanie tego zrobić bez aktywnego udziału różnych aktorów w tym systemie – społeczeństwa, samorządu, instytucji finansowych, klientów.

O tym, jak powinna wyglądać ta współpraca z perspektywy Grupy Veolia i innych podmiotów z sektora prywatnego, mówiła Joanna Orłowska, członek zarządu Grupy i jej dyrektor finansowy.

– Kluczowa jest legislacja i systemy wsparcia finansowego. Legislacja daje konkretne umocowanie dla technologii, z drugiej strony pod to muszą być konkretne finansowe systemy wsparcia – wskazywała. Jak dodała, niezbędne są również „głęboki dialog i współdziałanie” między wszystkimi interesariuszami.

– Żeby uzyskać synchronizację tych wszystkich działań kluczowa jest rola państwa. Po pierwsze potrzebna jest nam strategia dojścia do zrównoważonego systemu elektroenergetycznego i ciepłowniczego w ramach celów unijnych. Na podstawie tej strategii powinny się pojawić jasne, przejrzyste i stabilne przepisy prawa. Potrzebna jest również odpowiednia koordynacja – podkreśliła Joanna Orłowska, członek zarządu Grupy Veolia i jej dyrektor finansowy.

podkreśliła Joanna Orłowska, członek zarządu Grupy Veolia i jej dyrektor finansowy.

Podobnie wskazywał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Potrzebna jest wizja i strategia państwa. Począwszy od regulacji, żeby każdy wiedział, jakie ma zadania do wykonania i na jakie wsparcie może liczyć.

Jak podkreślił Kazimierz Karolczak, jego zdaniem w sektorze samorządowym, w którym działa, widać gotowość na większą aktywność w zakresie transformacji ekologicznej. – Zmienia się świadomość i sposób myślenia w samorządach. Coraz powszechniej są podejmowane działania w tym zakresie – mówił podczas debaty.

Edukacja i współpraca. Tego potrzeba transformacji

Co zrobić, żeby jeszcze przyspieszyć ten proces? – Jako przedstawiciel sektora edukacyjnego mam dwie ogólne recepty – powiedział prof. Marian Gorynia, prezes PTE, odpowiadając na pytanie tytułowe debaty, czyli jak przyspieszyć transformację ekologiczną. – Pierwsza to edukacja, druga to regulacja. Sama edukacja nie rozwiąże problemów, ale to jest moim zdaniem sprawa wyjściowa i podstawowa. Ale sama regulacja też nie załatwi sprawy, bo jeśli państwo zacznie wprowadzać regulacje, których społeczeństwo nie będzie rozumieć, to społeczeństwo przy następnych wyborach powie temu rządowi adios.

Na rolę edukacji zwrócił uwagę również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Jego zdaniem dzięki edukacji jesteśmy jako społeczeństwo w stanie podejmować lepiej zaplanowane działania, które przynoszą istotne zmiany. Widać to na przykład w procesie projektowania miast. Dzięki dobremu planowaniu w mieście łatwiej jest zmniejszać emisje z ciepłownictwa czy transportu.

Prezydent Jaśkowiak zwrócił też uwagę na potrzebę współpracy między sektorem prywatnym a publicznym oraz szukania rozwiązań, które przynoszą duże efekty. – Nie bójmy się współpracy z biznesem, nie wchodźmy w PR-owe zagrania typu roślinne wiaty przystankowe. Tylko tak, jak w biznesie, patrzmy przez pryzmat tych obszarów, gdzie są konkretne, duże oszczędności – mówił podczas debaty.

– Musimy stworzyć koalicję partnerów, tak, żeby wszyscy mogli dążyć do tego samego celu. Sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić transformacji – podsumował prezes Grupy Veolia w Polsce Luiz Hanania.

płatna współpraca z Grupą Veolia w Polsce

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *