Jest apel Donalda Tuska. Chodzi o sytuację w Polsce, bezpieczeństwo i zagrożenie ze Wschodu

„Polska, Europa i cały Zachód potrzebują dziś pełnej współpracy i solidarności” – napisał w serwisie X premier Donald Tusk.

Donald Tusk

Foto: REUTERS/Lukasz Glowala

arb

Reklama

To drugi wpis Tuska umieszczony w serwisie X po tym jak Donald Trump poinformował, że rozmawiał z Władimirem Putinem m.in. na temat natychmiastowego rozpoczęcia rozmów pokojowych ws. Ukrainy. Dopiero po tym telefonie Trump zadzwonił do Wołodymyra Zełenskiego. Europejscy sojusznicy USA nie zostali poinformowani o rozmowie Trumpa z Putinem z wyprzedzeniem.

Reklama

Donald Tusk apeluje o zaprzestanie kłótni w kraju w sprawie bezpieczeństwa

Wcześniej Pete Hegseth, sekretarz obrony USA, na spotkaniu grupy Ramstein (państwa udzielające pomocy wojskowej Ukrainie) w Brukseli stwierdził, że nierealistyczne jest oczekiwanie, że Ukraina odzyska swoje terytorium sprzed 2014 roku, w taki sam sposób wypowiedział się w kontekście członkostwa Ukrainy w NATO. Mówił też, że Amerykanie nie wyślą żołnierzy na Ukrainę do udziału w misji pokojowej, która ma gwarantować bezpieczeństwo temu państwu po zakończeniu wojny.

„Sytuacja międzynarodowa jest na tyle poważna, że nie możemy sobie pozwolić na kłótnie w kraju w sprawie naszego bezpieczeństwa. Wzywam wszystkie siły polityczne i liderów do zawieszenia sporów na temat wojny i pokoju w Ukrainie i jedności wobec zagrożeń ze Wschodu. Polska, Europa i cały Zachód potrzebują dziś pełnej współpracy i solidarności” – napisał 13 lutego Tusk w serwisie X.

Dzień wcześniej Tusk – tuż po rozmowie Trumpa z Putinem – napisał „wszystko, czego potrzebujemy to SPRAWIEDLIWY POKÓJ. Ukraina, Europa i Stany Zjednoczone powinny pracować nad tym razem. RAZEM”.

Reklama Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje sposób negocjacji z Rosją Donalda Trumpa

W sprawie wypowiedzi prezydenta Trumpa i Pete’a Hegsetha głos zabrał również wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Są różne sposoby prowadzenia negocjacji – mówił w rozmowie z dziennikarzami lider PSL pytany o to, czy wykluczenie, przed rozpoczęciem negocjacji ws. pokoju na Ukrainie, członkostwa Ukrainy w NATO, a także odzyskania przez Ukrainę terytoriów zajętych przez Rosję, nie jest osłabianiem pozycji negocjacyjnych. – Najpierw otwiera się szerzej drzwi, aby je później przymykać. Lub nie uchyla się tych drzwi i prowadzi się szeptany dialog. Trump wybrał pierwszą wersję. Myślę, że jest plan administracji jak to przeprowadzić – stwierdził wicepremier.

Polityka Historyk: To nie jest przypadkowe, co Donald Trump napisał po rozmowie z Putinem

Władimir Putin ani nie jest „historycznym wypadkiem przy pracy”, ani nie okupuje Rosji. Są pewne elementy w kulturze rosyjskiej, które umożliwiają mu to, co robi. Przed nami zaś ogromne wyzwanie, jakim jest uwrażliwianie Zachodu na historię II wojny światowej – mówi historyk dr Bartłomiej Gajos.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę, że przed rozmową z Putinem Trump „najpierw rozmawiał kilka razy z prezydentem Zełenskim”, w tym jeszcze jako prezydent-elekt. – Nie szukałbym tu problemu – ocenił.

W kontekście przystąpienia Ukrainy do NATO Kosiniak-Kamysz stwierdził, że „nie może przystąpić do NATO kraj, który toczy wojnę, jest w konflikcie zbrojnym”.

Reklama Reklama

– Drugi warunek to zgoda wszystkich państw. Przed deklaracją USA (z 12 lutego – red.) nie mieliśmy zgody wszystkich państw (na członkostwo Ukrainy w NATO – red.). Jak trudno było przyjąć Szwecję do NATO – gdzie nie ma przecież konfliktu zbrojnego, nie ma problemów z żadnymi demokratycznymi procesami. Jak długo Węgry i Turcja blokowały – przypomniał minister obrony.

A czy Polska nadal popiera członkostwo Ukrainy w NATO? Kosiniak-Kamysz odparł, że muszą być spełnione warunki – „najpierw trzeba pokój zawrzeć, Ukraina nie może mieć konfliktu zbrojnego, wszyscy muszą się zgodzić”. – My wspieramy inicjatywy związane z integracją europejską i euroatlantycką Ukrainy – dodał.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *