Biznes Fakty
Renta rodzinna dla wdowy: kiedy i jak długo jest wypłacana?
Wdowa ma prawo do otrzymania renty rodzinnej po śmierci współmałżonka. Świadczenie to finansowane jest przez ZUS i aby je otrzymać, trzeba spełnić szereg warunków. W większości przypadków renta rodzinna będzie wypłacana wdowie do końca jej życia. Istnieją jednak okoliczności, w których świadczenie to może zostać zakończone. Wyjaśniamy, od czego to zależy.

Renta rodzinna dla wdowy: warunki
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego, np. małżonkowi, dzieciom lub rodzicom. Świadczenie to ma na celu częściową rekompensatę utraty dochodu po śmierci bliskiej osoby. Warunki, jakie musi spełnić wdowa, aby otrzymać rentę rodzinną po śmierci męża, są jasno określone.
- w chwili śmierci męża kobieta miała ponad 50 lat lub była niepełnosprawna;
- wychowuje co najmniej jedno dziecko, które ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i nie ukończyło 16 roku życia;
- W dniu śmierci męża miała prawo do otrzymywania od niego alimentów, zgodnie z orzeczeniem sądu lub umową.
Osobną kategorię stanowią osoby uprawnione do tzw. renty wdowiej, która jest rodzajem renty rodzinnej. W tym przypadku kobieta musi spełniać następujące wymagania:
- osiągnąć wiek emerytalny 60 lat;
- pozostawać w związku małżeńskim aż do śmierci współmałżonka;
- nabył prawo do renty rodzinnej po śmierci współmałżonka nie wcześniej niż w wieku 55 lat;
- Obecnie singiel.
Warto pamiętać, że renta rodzinna nie jest przyznawana automatycznie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Jeśli kobieta ma mniej niż 50 lat i nie spełnia żadnego z powyższych warunków, może otrzymywać rentę rodzinną przez określony czas. Świadczenie to będzie przysługiwać przez rok od daty śmierci męża, ale maksymalnie przez dwa lata, pod warunkiem, że kobieta weźmie udział w szkoleniu przygotowującym ją do pracy zarobkowej.
Jak długo wdowa ma prawo do renty rodzinnej?
Jeśli wdowa ma prawo do emerytury, zazwyczaj otrzymuje ją na stałe. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy kobieta traci prawo do tego świadczenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy kobieta nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego i pobiera rentę z tytułu wychowywania dzieci. Gdy dzieci osiągną pełnoletność, wdowa traci prawo do renty rodzinnej.
ZUS może również zawiesić wypłatę renty rodzinnej wdowie. Może się tak zdarzyć, jeśli kobieta pracuje i jej dochody przekraczają ustalony limit. W przypadku, gdy jej dochody przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wysokość emerytury zostanie pomniejszona o kwotę nadwyżki. Jeżeli jednak jej dochód osiągnie 130% przeciętnego wynagrodzenia, wypłata renty rodzinnej zostanie zawieszona. Świadczenie zostanie wznowione, gdy dochody wdowy spadną poniżej określonego poziomu.
Renta wdowia według nowych zasad
Od 1 stycznia 2025 r. będzie dostępna tzw. renta wdowia , która jest w istocie rentą dla osób pozostających przy życiu. Umożliwia ona połączenie emerytury starczej lub renty inwalidzkiej z rentą rodzinną po śmierci współmałżonka. Odbiorca świadczenia będzie mógł wybrać jedną z dwóch opcji: 100% swojej emerytury i 15% renty rodzinnej lub 100% renty rodzinnej i 15% swojej emerytury.
Wnioski w tej sprawie można składać do 31 lipca 2025 r. Niezależnie od daty złożenia wniosku, pierwsze wypłaty rozpoczną się w lipcu. Rząd zapowiedział , że wysokość tego świadczenia będzie regularnie podwyższana. Od stycznia 2027 r. wzrośnie z 15 do 25 procent.
Źródła: gov.pl, zus.pl
Przeczytaj także: Nowe świadczenie dla wdów i wdowców. Do 5342,88 zł miesięcznie – wpłaty od lipca.