„Ściana dronów” bez funduszy. Europejski kraj nie rezygnuje z inwestycji

Pixabay

Estonia stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Ma zostać zbudowany „mur dronów”.

Estonia kontynuuje wdrażanie „muru dronów”, projektu mającego na celu identyfikację i neutralizację wrogich dronów. Celem jest „zapobiegnięcie ofiarom śmiertelnym” – twierdzą przywódcy polityczni. Chociaż Komisja Europejska zdecydowała się nie przyznawać dodatkowych środków, rząd twierdzi, że dysponuje wystarczającymi zasobami. Oczekuje się, że działania mające na celu wykrywanie dronów wzdłuż wschodniej granicy kraju rozpoczną się pod koniec 2027 r.

Minister spraw wewnętrznych Estonii Igor Taro twierdzi, że „mur dronów” stanowi kluczowy element kompleksowej obrony narodowej.

– Wszystkie sprawy dotyczące granicy są niezwykle ważne , ponieważ doświadczenia Ukrainy pokazały, że konieczne jest wykrywanie i przeciwdziałanie dronom. To poważna inwestycja infrastrukturalna i jeśli chcemy zminimalizować liczbę ofiar w ludziach w przypadku potencjalnego kryzysu militarnego, to jest to z pewnością uzasadnione – powiedział minister w wywiadzie dla stacji ERR opublikowanym w środę.

Estonia: „Mur dronów” zostanie jednak zbudowany. Naród ma na to zasoby

Igor Taro zwrócił również uwagę, że Estonia otrzymała ponad 22 mln euro od Unii Europejskiej za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Finansowego Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej. Niemniej jednak znaczna część tych środków została przeznaczona na systemy antydronowe.

Dodatkowo, pod koniec ubiegłego roku rząd podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 12 milionów euro w ciągu trzech lat na wsparcie projektu.

„Drones Wall” w Estonii. Polska również to zasugerowała

Oczekuje się, że utworzenie „muru dronów” zgodnie z wytycznymi Departamentu Policji i Straży Granicznej będzie wiązać się z utworzeniem nowych systemów i sieci do wykrywania i neutralizacji dronów . Inicjatywa ta ma zostać wdrożona wzdłuż wschodniej granicy Estonii, a także w czterech największych miastach kraju: Tallinie, Narwie, Tartu i Parnawie.

Inicjatywa budowy „muru dronów” została ogłoszona wiosną ubiegłego roku. W inicjatywie tej uczestniczyły kraje sąsiadujące z Rosją – państwa bałtyckie, Polska, Finlandia i Norwegia. Estonia, główny wnioskodawca o członkostwo w UE, ubiegała się o 4 miliony euro dofinansowania.

WIDEO: Misja pokojowa na Ukrainie. Ekspert: Polska może być kluczowa

kk/sgo/PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *