Biznes Fakty
Czy ceny mieszkań będą podane wcześniej? Posłowie do PE chcą skrócenia okresu przejściowego
Komisja infrastruktury parlamentu naciska na deweloperów, aby zgodnie z nowymi przepisami szybciej ujawniali ceny mieszkań. We wtorek zaproponowano skrócenie okresu przejściowego z sześciu do dwóch miesięcy i wprowadzenie poprawki umożliwiającej klientom ubieganie się o niższą cenę, jeśli nie zastosują się do wymogów.

Sprawa dotyczy projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw konsumentów w zakresie budownictwa mieszkaniowego i domów jednorodzinnych oraz o Funduszu Gwarancyjnym Deweloperów, a także ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, przygotowanego przez posłów z partii Polska 2050. Zakłada on, że deweloperzy będą prowadzić strony internetowe, na których będą publikowane ceny mieszkań od rozpoczęcia sprzedaży do momentu jej zakończenia .
Zgodnie z proponowanym projektem deweloper będzie miał również obowiązek informowania o wszelkich zmianach cen i dodatkowych kosztach związanych z zakupem . W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, deweloper może zostać poddany kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz zostać ukarany grzywną w wysokości 4% rocznych obrotów przedsiębiorstwa.
Czy ceny mieszkań będą podane wcześniej? Komisja Infrastruktury naciska na krótszy okres przejściowy
Na wtorkowym posiedzeniu komisja zaproponowała szereg poprawek do projektu ustawy. Jeden z nich zakłada, że w przypadku rozbieżności między ceną podaną na stronie internetowej dewelopera a ceną zaproponowaną przy podpisywaniu umowy, kupujący może domagać się sprzedaży po korzystniejszej cenie.
Zaproponowano również skrócenie z 6 do 2 miesięcy okresu, w którym deweloperzy będą musieli dostosować się do nowych wymagań po wejściu ustawy w życie. Pozostałe poprawki mają charakter doprecyzowujący.
W trakcie dyskusji posłowie PiS opuścili posiedzenie. – Widzimy, że ten projekt ustawy nie ma na celu rozwiązania żadnych problemów, jest jedynie układem z deweloperami, mającym na celu stworzenie iluzji rozwiązania problemu społecznego, którego w rzeczywistości nie rozwiązujemy. „Ponieważ zamiast różnych cen ofertowych będzie można przedstawić jedną cenę, ale zaoferować różnym klientom różne rabaty – nie chcemy w tym uczestniczyć” – powiedział przed wyjściem z sali poseł PiS Piotr Uściński.
Ceny mieszkań zostaną opublikowane. Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: Zmiana jest konieczna
Obecny na spotkaniu wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski zaznaczył, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi „pozytywnie ocenia projekt i popiera kierunek zmian”. W podobnym tonie wypowiadał się wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Daniel Mankowski. „Doceniamy pracę nad tym projektem. Uważamy, że te zmiany są konieczne ” – powiedział.
Podczas pierwszego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu wiceminister rozwoju Michal Jaroš przypomniał, że jego resort pracuje nad stworzeniem Portalu Danych o Obrotach Mieszkaniowych (DOM) , który będzie gromadził dane o cenach transakcyjnych na rynku nieruchomości . Dane te należy zbierać z aktów notarialnych i dzielić na rynki wtórne i pierwotne, a także według lokalizacji geograficznej. Według Jarosza połączenie przejrzystości proponowanych cen i cen transakcyjnych rzeczywiście poprawiłoby pozycję negocjacyjną potencjalnych nabywców nieruchomości.
Projekt ustawy zostanie przekazany na najbliższe plenarne posiedzenie Sejmu .