Biznes Fakty
Renta dla wdowy. Wypłaty rozpoczną się w lipcu. Kiedy upływa termin składania wniosków?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już ponad 700 tys. wniosków o nowe świadczenie – rentę wdowią. Termin składania dokumentów upływa 31 lipca 2025 r. Pierwsze wypłaty rozpoczną się 1 lipca. Kto może skorzystać z tego świadczenia i jakie działania należy podjąć? ZUS przypomina, że nie należy odkładać formalności na ostatnią chwilę.

Renta wdowia to nowa forma wsparcia wprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), która pozwala na łączenie dwóch rodzajów świadczeń: własnej emerytury lub renty inwalidzkiej oraz renty rodzinnej po śmierci współmałżonka . Głównym celem tej inicjatywy jest poprawa sytuacji finansowej osób, które straciły partnera i którym przysługuje prawo do emerytury. Zainteresowanie nowym świadczeniem jest duże, dlatego należy pamiętać o terminie składania wniosków.
Jaki jest termin składania wniosku o rentę wdowią? ZUS apeluje, by nie zwlekać
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nasila kampanię informacyjną na temat rent wdowich . Nowa forma wsparcia, która umożliwi połączenie własnej emerytury lub renty inwalidzkiej z rentą rodzinną po śmierci współmałżonka , zacznie być wypłacana od 1 lipca 2025 r. Warunek? Złożenie wniosku nie później niż do 31 lipca bieżącego roku gwarantuje otrzymanie pierwszej transzy płatności.
Jak podaje portal samorządowy, ZUS zarejestrował już ponad 700 tys. wniosków o rentę wdowią . Mimo to zainteresowanie stale rośnie, a organizacja przypomina o ograniczonym czasie na dopełnienie formalności.
„ Nie odkładajmy tych spraw na ostatnią chwilę, żeby później nie martwić się, że czegoś nie zrobimy lub nie złożymy ” – ostrzega Beata Kopczyńska, pełnomocnik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim, cytowana przez portal Samorządowy.
Kto może otrzymać rentę wdowią?
Renta wdowia przysługuje osobom uprawnionym do dwóch rodzajów świadczeń : własnej emerytury lub renty inwalidzkiej oraz renty rodzinnej po śmierci współmałżonka . Wymagania obowiązkowe: wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
„Osoby, którym nie przyznano jeszcze renty rodzinnej lub własnego świadczenia , ale spełniają niezbędne kryteria, powinny jak najszybciej złożyć stosowny wniosek . Jednocześnie mogą również wnioskować o zbieg świadczeń z rentą rodzinną na formularzu ERWD. Ważne jest, aby oba dokumenty zostały prawidłowo wypełnione i dotarły do ZUS do końca lipca” – dodaje Kopczyńska. Jeżeli nie przysługuje Ci jedno ze świadczeń, np. renta rodzinna, ZUS odmówi wypłaty renty wdowiej.
Jaka jest wysokość płatności?
Wnioskodawcy zostaną zaproponowane dwie możliwości otrzymania zapłaty:
- 15 proc. świadczenia własnego + 100 proc. renty rodzinnej (czyli 85% świadczenia zmarłego),
- 15 proc. renty rodzinnej + 100 proc. utrzymania własnego.
Osoby, które nie podjęły jeszcze decyzji, mogą we wniosku zaznaczyć opcję korzystniejszą z punktu widzenia ZUS . W takim przypadku organizacja dokona obliczeń i automatycznie wybierze najodpowiedniejszą opcję.
Jednocześnie obowiązuje limit maksymalnej wysokości świadczenia, która obecnie wynosi 5636,73 zł brutto (czyli trzykrotność minimalnej emerytury, która od marca 2025 r. będzie wynosić 1878,91 zł brutto). Jeżeli łączna suma świadczeń przekroczy ten próg, nadwyżka zostanie odliczona . Należy pamiętać, że osoby, które już otrzymują emeryturę przekraczającą określony limit , nie będą mogły skorzystać z nowego świadczenia .
Jak i gdzie złożyć wniosek o rentę wdowią?
Aplikacja
Źródło