Biznes Fakty
Złe wieści dla inwestorów. Stopy depozytowe spadną
Ogłoszenie obniżek stóp procentowych na początku kwietnia skłoniło banki do przyspieszenia procesu obniżania stawek depozytowych. Jest to jedna z metod, która pozwala zabezpieczyć Twój dochód odsetkowy netto przed spadkiem. W tym roku bankom trudno będzie powtórzyć ubiegłoroczne rekordowe zyski. Dołożą jednak wszelkich starań, aby obniżyć swoje koszty finansowe, zwłaszcza odsetki od depozytów.

Czy marzyłeś kiedyś o lokacie z oprocentowaniem 4,3%, która – być może – ochroni Twoje pieniądze przed inflacją przez najbliższe pół roku? Nic podobnego . Jak podał Narodowy Bank Polski, tyle wynosiło średnie oprocentowanie lokat na okres do sześciu miesięcy w marcu. Bądźmy szczerzy – po pandemii oprocentowanie depozytów nie zapewniło zachowania wartości pieniądza w obliczu inflacji . A teraz, po znaczącym „gołębim zwrocie” prezesa NBP Adama Glapińskiego 3 kwietnia, banki masowo obniżają oprocentowanie lokat terminowych.
Przeczytaj: Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Pierwsza taka decyzja od 2023 r.
Oczywiście, nie bierzemy pod uwagę depozytów z pozornie „wysokimi” stopami, które wiążą się z wieloma warunkami, takimi jak otwarcie konta bankowego lub korzystanie z innych produktów. Niektóre banki próbują w ten sposób przyciągnąć nowych klientów, wabiąc ich wysokim oprocentowaniem krótkoterminowej lokaty. Dotyczy to przede wszystkim małych i wyspecjalizowanych instytucji. Banki będą obniżać stopy procentowe depozytów tak długo, jak będą miały nadwyżkę płynności.
Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, pod koniec ubiegłego roku relacja kredytów do depozytów w polskim sektorze bankowym spadła do rekordowo niskiego poziomu poniżej 60%. Prawdopodobnie nieznacznie wzrosła po pierwszym kwartale (pełne dane nie są jeszcze dostępne), ponieważ banki odnotowały niewielki wzrost popytu na kredyty. Mają nadal zbyt dużą płynność, czyli zbyt dużo dodatkowych pieniędzy, aby przyciągnąć inwestorów. Banki nawet nie kryją, że po kwietniowym oświadczeniu prezesa NBP natychmiast przystąpiły do obniżania oprocentowania depozytów.
– Stawka WIBOR spadła, reagując na zapowiedzi obniżek stóp procentowych (…) Już widać pierwsze próby rewaluacji (dyskontowania depozytów) – powiedział na niedawnej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
Jak szybko możesz obniżyć stopy procentowe?
Najczęściej stosowana stawka WIBOR 3M spadła z 5,87 proc. na początku kwietnia do 5,45 proc. na koniec miesiąca na skutek wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, co oznacza, że można spodziewać się obniżki stóp o ok. 50 punktów bazowych . W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego. Mimo że stawka WIBOR nie jest bezpośrednio związana ze stopą procentową depozytów , stanowi podstawę oprocentowania kredytów. Jednak kredytobiorcy, których umowy określają 3-miesięczną stawkę WIBOR, odczują ulgę dopiero po trzech miesiącach. Obniżka stawki WIBOR oznacza automatyczną, choć z niewielkim opóźnieniem, obniżkę oprocentowania kredytów, a jednocześnie banki starają się jak najszybciej obniżyć oprocentowanie depozytów.
– Przed ostatnią konferencją prasową prezesa Adama Glapińskiego spodziewaliśmy się, że redukcja nastąpi w lipcu, więc depozyty terminowe powinny być niższe (…) Po ostatniej konferencji prasowej podjęliśmy kolejne kroki – powiedział Maciej Reługa, wiceprezes Santander Bank Polska, na konferencji poświęconej prezentacji wyników banku za pierwszy kwartał.
Banki z pewnością utrzymają stopy procentowe w już zawartych umowach . Lokata sześciomiesięczna otwarta w marcu będzie oprocentowana do momentu zapadalności we wrześniu. Jednak każdy, kto w październiku ubiegłego roku otworzył dochodową lokatę, jest już zszokowany nowymi warunkami.
Jednym z najważniejszych pytań jest to, jak szybko i o ile zostaną obniżone stopy procentowe. Drugie pytanie, które jest kluczowe dla bankowców , brzmi: jak daleko mogą się posunąć w obniżaniu oprocentowania depozytów, nie ponosząc przy tym zbyt dużych strat. Niektórzy bankierzy uważają, że jest tu jeszcze dużo miejsca
Źródło