Biznes Fakty
Depolityzacja spółek skarbu państwa. Posłowie podjęli decyzję
Posłowie podjęli decyzję w sprawie przyszłej ustawy o depolityzacji spółek z udziałem Skarbu Państwa. Projekt nowelizacji przedstawiła w marcu organizacja Polska 2050. Jej inicjatorzy domagają się zakazu dokonywania darowizn na rzecz partii politycznych przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa, a także wprowadzenia transparentności dochodów tych osób.

Jest to projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania majątkiem państwowym oraz szeregu innych aktów prawnych. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że projekt ma na celu w szczególności zaostrzenie wymagań kwalifikacyjnych i kryteriów wykluczania kandydatów z rad nadzorczych spółek z kapitałem państwowym . W tym celu wprowadza się instytucję członka niezależnego, który będzie wybierany w drodze otwartego konkursu.
Przedstawiając w czwartek Sejmowi projekt zmian, szef klubu Polska 2050-TD Paweł Śliz zaznaczył, że uchwalenie tej ustawy jest konieczne, aby zapewnić przejrzyste zarządzanie spółkami Skarbu Państwa i przyciągnąć „wybitnych specjalistów w tej dziedzinie”. Dodał, że projekt zapewnia spółkom, w których uczestniczy Skarb Państwa lub państwowe podmioty prawne, dostęp do członków niezależnych, czyli całkowicie apolitycznych i wybieranych w drodze otwartych konkursów .
– Członek niezależny nie może być członkiem partii politycznej ani pełnić funkcji w partii politycznej lub parlamentarnej przez dwa lata przed datą powołania . Dodał, że przez dwa lata nie będzie mógł również piastować funkcji posła, senatora, radnego ani członka Parlamentu Europejskiego.
Depolityzacja spółek skarbu państwa. Posłowie przyjęli uchwałę w sprawie inicjatywy „Polska 2050”
Projekt ustawy o depolityzacji spółek z udziałem państwa został w piątek skierowany do Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych . Prace nad tym będą tutaj kontynuowane.
„Projekt przewiduje również warunek zachowania przez cały okres kadencji członka rady nadzorczej określonych prawem wymogów profesjonalizmu, niezależności i niekaralności , pod groźbą odwołania członka rady nadzorczej. Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie publicznego rejestru wynagrodzeń członków organów kontrolnych i zarządzających spółek z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych (…)”, podano w uzasadnieniu.
Przygotowany przepis przewiduje zakaz przyjmowania przez partie polityczne i komisje wyborcze płatności i korzyści od członków organów zarządzających i nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa.
A co z dyplomami MBA uzyskanymi w spółkach Skarbu Państwa?
Poseł Sliz zaznaczył w czwartek, że we wszystkich spółkach z udziałem Skarbu Państwa lub z udziałem państwowych osób prawnych, w których Skarb Państwa bezpośrednio lub pośrednio kontroluje wybory, członkowie niezależni będą zasiadać w wyborach stanowiących co najmniej 70 proc. Członkowie rad nadzorczych.
– Każdy członek, który otrzyma ponad 70 procent głosów, musi spełniać kryteria niezależności. Łączymy w ten sposób gwarancje kontroli i odpowiedzialności politycznej z możliwością przyciągnięcia profesjonalistów rynkowych. (…) Próg 70 procent pozwoli ministrowi aktywów państwowych zachować pełną kontrolę nad spółkami skarbu państwa – powiedział w czwartek w Sejmie.
Sliz poinformował również, że projekt przewiduje, iż w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa będą mogły zasiadać wyłącznie osoby posiadające dyplomy MBA z certyfikowanych uczelni , a listę takich instytucji będzie prowadził Minister Aktywów Państwowych.