Stany Zjednoczone tracą twarz. Obraz jest podobny do rosyjskiego i gorszy od chińskiego

Według sondażu opublikowanego w poniedziałek przez fundację byłego premiera Danii Andersa Fogha Rasmussena, nastawienie ludzi na świecie do Stanów Zjednoczonych staje się coraz bardziej negatywne; Ich wizerunek jest porównywalny z wizerunkiem Rosji i znacznie gorszy od wizerunku Chin. Badanie przeprowadzono w 100 krajach, w tym w Polsce. Zadawano również pytania o problemy obronne kraju, ale odpowiedzi były nieoczekiwane.

416cfe63c776198cb22f5a4cf5e10fc0, Biznes Fakty Jak Donald Trump jest postrzegany przez resztę świata? / AFP

Dane z badania pokazują, że do 2025 r. wizerunek USA znacznie się pogorszył, oceniany jako negatywny (spadek o 5 proc.) w porównaniu z pozytywnym (wzrost o 22 proc.) w 2024 r. W przypadku Rosji wskaźnik ten wynosi minus 9 proc., a w przypadku Chin plus 14 proc. Najgorsze postrzeganie zaobserwowano w Izraelu – minus 23 procent.

Odsetek państw pozytywnie oceniających Stany Zjednoczone spadł w ciągu roku z 76 do 45 procent .

Czy Donald Trump jest gorszy od Putina?

Wyniki sondaży pokazują, że prezydent USA Donald Trump cieszy się 82-procentowym poparciem, ale w wielu krajach jest postrzegany negatywnie; Jest to znacznie gorszy wynik niż w przypadku prezydenta Rosji Władimira Putina (negatywna ocena w 61% krajów) i przywódcy Chin Xi Jinpinga (44% krajów).

W 85 proc. przebadanych krajów respondenci zgodzili się, że państwa powinny przestrzegać praw i porozumień międzynarodowych, nawet jeśli ogranicza to ich możliwości wyboru. Nawet w najpotężniejszych państwach świata, takich jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, społeczeństwo aktywnie popiera porządek oparty na zasadach międzynarodowych.

Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania?

Obywatele 86 ze 100 przebadanych krajów uznali za najważniejszy obszar w dziedzinie obronności wzmocnienie współpracy międzynarodowej . Na Ukrainie większość ludzi uważa, że utrzymanie i rozwój arsenału nuklearnego jest priorytetem. Żaden kraj nie uznał obowiązkowej służby wojskowej za istotną kwestię obronności.

Jednak Polska i Chiny należą do nielicznych krajów, w których przeważa pogląd, że zwiększenie inwestycji wojskowych jest ważniejsze niż wzmacnianie sojuszy międzynarodowych.

Badania pokazują, że na całym świecie gotowość do obrony swojego kraju przed atakiem jest znacznie wyższa w krajach autorytarnych niż w demokracjach. Poziom gotowości do walki jest różny w całej Europie – wysoki jest w Norwegii, Grecji i Szwecji, ale niski w Mołdawii, Francji, Belgii i Włoszech.

W Starym Świecie istnieją również rozbieżności w kwestii wydatków na obronność. Większość respondentów z Ukrainy, Polski, Norwegii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii popiera zwiększenie takich wydatków. Przeciwnego zdania jest jednak większość mieszkańców Włoch, Francji, Grecji, Austrii i Belgii. W Niemczech nie ma wyraźnej dominacji poglądów.

Analiza podkreśla, że „pomimo spadku demokracji na całym świecie, badanie pokazuje, że ludzie nadal wierzą w tę formę rządu, a dwie trzecie respondentów uważa demokrację za bardzo ważną dla swojego kraju”.

W 52 procentach krajów respondenci twierdzą, że głównym celem demokracji jest poprawa warunków życia i dobrobytu. W 19 proc. krajów oznacza to zapewnienie wolnego wyboru rządu, a w 16 proc. oznacza to ochronę praw i wolności jednostki. W 13 proc. przypadków większość respondentów stwierdziła, że głównym celem demokracji jest promowanie sprawiedliwego i pokojowego społeczeństwa.

Jak obywatele oceniają swoich władców?

Obywatele na całym świecie bardzo źle oceniają skuteczność rządu w 18 obszarach polityki , uzyskując średnią ocenę 2,77 w 5-stopniowej skali. Rząd jest postrzegany jako nieskuteczny w rozwiązywaniu problemów związanych z kosztami utrzymania, zwalczaniu ubóstwa i zapewnianiu niedrogich mieszkań.

Anders Fogh Rasmussen, szef i założyciel Fundacji Sojuszu Demokracji, skomentował wyniki ankiety, zauważając, że „nie jest zaskoczony tak gwałtownym spadkiem pozytywnego postrzegania Stanów Zjednoczonych”.

„Jestem podbudowany utrzymującym się silnym poparciem dla opartego na zasadach porządku międzynarodowego na całym świecie” – powiedział. Martwią go rozbieżności zdań wśród Europejczyków dotyczące wydatków na obronę i gotowości społeczeństwa do obrony swoich krajów.

„Zderzamy się

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *