Biznes Fakty
Obecnie trwa szeroko zakrojona reforma podatkowa. Projekt ustawy KSeF został złożony w Saeima.
Już wkrótce rewolucyjne zmiany w systemie wystawiania faktur KSeF: pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie zaplanowano na środę. „To jedna z najważniejszych reform w polskim systemie podatkowym od czasu wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego” – komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w InFakt, wyjaśniając, kogo ten obowiązek najbardziej obciąży, a kto „uda się uniknąć konsekwencji”.

Po długim procesie legislacyjnym nad projektem ustawy o Krajowym Systemie Fakturowania Elektronicznego (KSeF) w końcu dotarliśmy do etapu parlamentarnego. Oznacza to, że zmiany, które wcześniej budziły poważne obawy, przechodzą teraz do etapu przyjęcia. Pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na dzisiejszą sesję.
„To jedna z najważniejszych reform w polskim systemie podatkowym od czasu wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Wymaga ona, aby faktury były wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej w systemie centralnym Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że aby faktura mogła zostać oficjalnie wykorzystana, musi zostać zarejestrowana w KSeF. Przedsiębiorca tworzy fakturę w przepisanej formie, wysyła ją do KSeF , gdzie zostaje jej nadany numer. Od tego momentu dokument jest dostępny dla odbiorcy. Nadanie numeru KSeF oznacza, że faktura została pomyślnie dostarczona. Nie będzie wymagana żadna dodatkowa wysyłka do odbiorców” – wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny konsultant podatkowy Interii w inFakt.
KSeF to najważniejsza zmiana od czasu JPK
KSeF nie tylko przekształca proces dokumentowania sprzedaży, ale także wpływa na zarządzanie dokumentacją, księgowość i systemy informatyczne w firmach .
Projekt został poddany szeroko zakrojonym konsultacjom, a podatnicy czekają na ostateczną wersję przepisów.
„W mojej praktyce zawodowej nie przypominam sobie bardziej dyskutowanej zmiany niż KSeF. Ważne jest, aby zauważyć, że Ministerstwo Finansów nie tylko konsultowało przepisy, ale także naprawdę słuchało opinii różnych grup. W rezultacie powstał naprawdę wysokiej jakości projekt zmian . Oczywiście zmiany są nadal możliwe, głównie drobne korekty dotyczące funkcjonalności systemu i zasad jego wdrażania. Jednak istota przepisu – obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF – pozostanie niezmieniona” – zauważa Juščik.
Wyjaśnił, że Ministerstwo Finansów ogłosiło jedynie, że dostosuje system do potrzeb przedsiębiorstw, np. w sytuacjach awaryjnych, rachunków konsumenckich i uproszczonego dostępu dla mikroprzedsiębiorców. Minister Finansów wprowadzi również przepisy dotyczące zwolnień podatkowych w Krajowym Systemie Podatkowym (KSeF) dla dokumentów takich jak rachunki za przejazd autostradą i uproszczone faktury.
– Moim zdaniem warto rozważyć możliwość wystawiania faktur i obowiązku ich dostarczenia do Krajowej Inspekcji Skarbowej w ciągu 24 godzin, a także wydłużenie tego terminu do 3, a nawet 7 dni – mówi Juszczyk.
Obowiązek korzystania z systemu KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Obowiązek wystawiania faktur w formie elektronicznej będzie wprowadzany etapami. Od 1 lutego 2026 r. będą go dotyczyć firmy, których przychód w 2024 r. przekroczy kwotę 200 mln zł, a pozostałe firmy – od 1 kwietnia 2026 r. Dodatkowo firmy, których miesięczny przychód nie przekroczy kwoty 10 tys. zł, będą mogły odroczyć obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem systemu KSeF do 1 stycznia 2027 r.
„Należy jednak zaznaczyć, że faktury wystawione za pośrednictwem systemu KSeF, np. przez stacje benzynowe, będą dostępne dla wszystkich od razu za pośrednictwem systemu KSeF. Oznacza to, że choć część firm odłoży wystawianie faktur elektronicznych, to nie będzie miała wyboru, jeśli chodzi o ich otrzymywanie. Większość przedsiębiorstw ma dostęp do telefonu lub internetu, a usługi te świadczą największe firmy w Polsce, które od 1 lutego będą zobowiązane do wystawiania faktur elektronicznych. Oznacza to, że w praktyce nawet najmniejsze przedsiębiorstwa muszą teraz zastanowić się, w jaki sposób będą odbierać faktury z systemu KSeF ” – podkreśla Juszczyk.
Do kogo skierowany jest program KSeF?
Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich firm, które mają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce. „Wszystkie firmy, które wystawiają faktury innym firmom
Źródło