Fotowoltaika. Będzie zmiana w rozliczeniach, kto skorzysta?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany korzystne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. „Zwiększamy atrakcyjność inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie i tworzymy zachętę do upowszechnienia technologii magazynowania energii” – deklaruje resort klimatu i tłumaczy, że istotne korekty w systemie prosumenckim będą dotyczyć rozliczeń w tzw. net-billingu. Zdjęcie

Fotowoltaika Bedzie Zmiana W Rozliczeniach Kto Skorzysta Caad44c, Biznes Fakty

Resort klimatu planuje korzystne dla prosumentów zmiany. System rozliczeń w net-billingu ma stać się „łaskawszy” dla posiadaczy fotowoltaiki. Zdj. ilutracyjne /123RF/PICSEL Reklama

Zmiany korzystne dla prosumentów wydają się potrzebą chwili – choć Polacy wciąż z entuzjazmem montują fotowoltaikę, nie brakuje opinii, że ta ostatnia stała się mało opłacalna. „Kłopoty” sieci przesyłowych z zagospodarowaniem nadmiaru energii w słoneczne dni (bywa, że instalacje fotowoltaiczne są odłączane od systemu) jeszcze potęgują niezadowolenie prosumentów. Resort klimatu prowadzi więc akcję informacyjną o planowanych zmianach, które – w postaci gotowego projektu ustawy – mają trafić po wakacjach do Sejmu.

Fotowoltaika. Zmiany w net-billingu korzystne dla prosumentów?

Szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska zdradza, że zmiany pozwolą prosumentom indywidualnie wybrać, w jaki sposób będą rozliczać produkowaną energię.

Reklama

Co wprowadzi (istotnego dla prosumentów) przygotowywana nowelizacja ustawy o OZE? Przede wszystkim możliwość wyboru przez istniejących prosumentów sposobu rozliczeń (miesięczne, godzinowe). Planowane zmiany pozwolą także na zwiększenie wartości zwrotu z 20 do 30 proc. z niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię. Planuje się także zwiększenie wartości tzw. depozytu prosumenckiego dotyczącego danego miesiąca kalendarzowego o współczynnik korekcyjny 1,23.

Przypomnijmy: w systemie net-billingu prosument sprzedaje nadwyżki energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Rozliczenia następują na tzw. rachunku prosumenckim. Wyższe zwroty za niewykorzystaną energię i możliwość wyboru sposobów rozliczania (miesięczne, godzinowe) ma sprawić, że fotowoltaika stanie się bardziej opłacalna.

Dodajmy, że zmiany planowane w nowelizacji ustawy kierowane są do obecnych i przyszłych prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu.

„Uwalniamy moc OZE” – resort klimatu chwali się, że zmiany w prawie przyspieszą tworzenie nowego miksu energetycznego

Planowane zmiany w przepisach dot. OZE mają dać impuls do rozwoju magazynowania energii i akumulowania nadwyżek energii generowanej w godzinach o największym nasłonecznieniu i jej wykorzystania w godzinach zwiększonego zapotrzebowania. Zdaniem resortu klimatu, przełoży się to na zmniejszenie konieczności zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy, a tym samym na obniżenie rachunków za prąd.

Zanim to jednak nastąpi, czeka nas mozolne budowanie miksu energetycznego, który docelowo ma być oparty o OZE i atom.

„Nowy miks energetyczny będzie gwarantował tani prąd, czyste powietrze i dobrą jakość środowiska (…). Stawiamy na OZE i atom” – przekonuje szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska.

Dodajmy, że fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce, głównie za sprawą mikroinstalacji prosumenckich, który dzisiaj jest blisko 1,5 mln. Moc wszystkich mikroinstalacji prosumenckich stanowi ponad 16,6 proc. wszystkich mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym.

OZE. Zmiana ustawy wiatrakowej

Planowane przez resort klimatu zmiany dotyczą nie tylko popularnej w Polsce fotowoltaiki (zwłaszcza mikroinstalacji prosumenckich). Resort chce także zmian w ustawie wiatrakowej (miała pamiętny falstart zaraz po objęciu władzy przez obecną koalicję).

„Projekt ustawy odblokowującej lądową energetykę wiatrową uzyskał już wpis do wykazu prac rządu. Przed nami konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe. Wprowadzamy zasadę odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań” – informuje wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

Ministerstwo tłumaczy, że najważniejsze zmiany w ustawie wiatrakowej to:

– zniesienie generalnej zasady 10H (odległość między wiatrakami a zabudową mieszkaniową ustalona na poziomie 500 m.),  

– modyfikacja zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych od parków narodowych i niektórych obszarów Natura 2000 (minimalna odległość 1500 m.).

Resort klimatu deklaruje także, że zostaną zwiększone inwestycje w inteligentne sieci elektroenergetyczne (podpisano trzy kolejne umowy na dofinansowanie rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027).

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *