Kłótnia w komisji parlamentarnej. Powód: „Czyste powietrze”, „to oszczerstwo”

Najnowsze wiadomości z komisji parlamentarnej ds. programu Czyste Powietrze. Paulina Hennig-Kloska przejrzała zaktualizowaną wersję programu i zwróciła uwagę na obecność nieścisłości. Obecni na sali przedstawiciele biznesu zareagowali oburzeniem na słowa ministra. „Nie mogę spać w nocy” – krzyczała jedna z kobiet, podkreślając, że wielu przedsiębiorców stoi teraz na skraju bankructwa. „To jest oszczerstwo, którym znów nas obrzucacie” – dodała.

A1ed99647cec5ce8aef46ff948d74de4, Biznes Fakty Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska / Mateusz Grochocki/East News / East News

Treść:

  • 01 „Czyste powietrze” w nowym formacie, Paulina Hennig-Kloska zabiera głos
  • 02 Cios dla przedsiębiorców? Ogromne sumy, „patologie” i zmiany
  • 03 Biznesmenka krzyczy oburzona na Parlamentarną Komisję ds. Czystego Powietrza
  • 04 Paulina Hennig-Kloska zareagowała na słowa biznesmena, minister zapowiedział „kontrolę osobistą”

„Czyste powietrze” powraca w odświeżonej wersji. Wcześniej program wspierający wymianę starych pieców i ocieplanie domów został zawieszony ze względu na stwierdzone naruszenia . W czwartek (24.04) w Sejmie odbyło się posiedzenie komisji specjalnej. W spotkaniu wzięła udział m.in. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska . W trakcie spotkania padły słowa, które wywołały ostrą reakcję jednego z przedsiębiorców działających w ramach Czystego Powietrza.

„Czyste powietrze” w nowej odsłonie – mówi Paulina Hennig-Kloska

Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (CEP), które odbyło się w czwartek, Minister Klimatu i Ekologii poruszył kwestię nowej wersji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Paulina Hennig-Kloska powiedziała na wstępie, że chce „położyć karty na stole” i pokazać, z czym ministerstwo zmagało się przez ostatnie 15 miesięcy, „zaczynając od punktu wyjścia w styczniu 2024 r.”.

– Ponieważ wierzę, że uczciwym przedsiębiorcom zależy również na tym, aby beneficjenci programu otrzymali usługi wysokiej jakości, aby czuli się bezpiecznie i komfortowo, bo to właśnie one, polskie rodziny, słynny Jan Kowalski czy Janina Kowalska, odpowiadają za pomyślną realizację inwestycji i programu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Minister klimatu i środowiska zaznaczył, że obecnie „bardzo wiele rodzin” zmaga się z problemem formalnego otrzymania dofinansowania na modernizację systemów grzewczych i ocieplenie domów. – Wielu beneficjentów programu ma trudności ze zbieraniem dokumentacji i dokumentowaniem inwestycji . Aby udowodnić, że osiągnięto efekt energetyczny, a w istocie efekt ekologiczny – wyjaśnił szef Ministerstwa Klimatu i Ekologii.

Paulina Hennig-Kloska dodała, że celem jest „ochrona polskich rodzin”. – To było nasze główne zadanie: dać polskim rodzinom szansę, pomóc im w procesie przezwyciężania ubóstwa energetycznego, bo przypomnę, z programu Czyste Powietrze korzystają często osoby o niższym statusie społecznym i dochodach, a także z mniejszą świadomością w zakresie usług budowlanych. (…) Dlatego musimy wspólnie z uczciwymi wykonawcami odpowiedzialnie zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów tego programu – podkreślił minister.

Cios dla przedsiębiorców? Ogromne sumy, „patologie” i zmiany

W kolejnej części prezentacji komisji przedstawiono wnioski i powody zawieszenia programu Czyste Powietrze. W oświadczeniu wyraźnie wskazano, że naruszenia wystąpiły zarówno po stronie beneficjentów, jak i przedsiębiorców zaangażowanych w proces zwiększania efektywności energetycznej polskich domów. Jak tłumaczył przedstawiciel Ministerstwa Klimatu, zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach programu Czyste Powietrze wynosi 127 mld zł.

Komitet podkreślił jednak, że chodzi tu o popyt, a nie o rzeczywisty budżet. – Musimy pamiętać, że celem programu jest

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *