Niższa składka zdrowotna od 2026 roku? Zapadła decyzja rządu

Rząd przyjął projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. „Zmiany będą miały charakter systemowy – uporządkują i uproszczą zasady rozliczania składki zdrowotnej. Na zmianie skorzysta ok. 2,5 mln osób” – czytamy w komunikacie rządu.

E634fd79fc235fbf741942bf33f4dfce, Biznes Fakty Minister finansów Andrzej Domański /Filip Naumienko /Reporter

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 roku

Jak wskazano w komunikacie, od 1 stycznia 2026 roku rząd wprowadza systemowe zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

„Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego oraz osoby opłacające podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia” – napisano.

Dodano, iż „rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku”.

„Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia” – czytamy w komunikacie.

Rząd wskazał również, iż osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

„Rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku” – zakłada przyjęty projekt.

Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

„Osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę” – wyjaśniono.

Rząd zwrócił również uwagę, iż od 2026 roku uchylona zostanie możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Na realizację nowego rozwiązania rząd ma zabezpieczyć w 2026 roku 4,6 mld zł. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *