Poczta Polska z ogromnymi zwolnieniami. Podano liczby

Zarząd Poczty Polskiej przekazał związkom zawodowym decyzję o zwolnieniach grupowych. Spółka chce, aby redukcja etatów dotyczyła nawet 8,5 tys. osób. To koniec programu dobrowolnych odejść?

54500a082aa0082a51aa71ec8bafc820, Biznes Fakty Poczta Polska zwalnia. Zarząd podał liczbę osób, których dotknie redukcja /123RF/PICSEL

Pocztowa „Solidarność” informuje o piśmie, który miała otrzymać od państwowej spółki. Te doniesienia potwierdzają także przedstawiciele innych związków zawodowych. Zwolnienia mają być mniejsze, niż pierwotnie zakładano. 

Zwolnienia w Poczcie Polskiej już pewne

Od połowy sierpnia 2024 roku trwa plan transformacji Poczty Polskiej. Nowy prezes spółki Sebastian Mikosz uzasadniał tę decyzję poważnymi problemami finansowymi i zapowiadał zwolnienie nawet ponad 9 tys. pracowników, a więc ok. 15 proc. załogi Poczty.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Robert Czyż potwierdza w rozmowie z Onetem informacje przekazane przez „Solidarność”.  W myśl dokumentu, który miała otrzymać od zarządu Poczty „Solidarność” program dobrowolnych odejść i zwolnień grupowych ma objąć maksymalnie 8518 etatów

Koniec programu dobrowolnych odejść?

Dotychczas wielu pracowników Poczty otrzymało propozycję skorzystania z programu dobrowolnych odejść. Początkowo program miał obejmować ok. 700 pracowników.  „Pracownicy, którzy zdecydują się z niego skorzystać, otrzymają równowartość 12 pensji i będą mogli podjąć nową pracę już następnego dnia” – przekonywał prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz latem 2024 roku. 

„Poczta prowadzi program dobrowolnych odejść od dłuższego czasu i ten proces zwolnień to konsekwencja transformacji Poczty, która musi się przeobrażać. To konsekwencja zatwierdzonych wcześniej działań zarządu” – tłumaczy wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki cytowany przez Onet. 

Program ma nadal trwać, jednak dotychczas nikt oficjalnie nie mówił o zwolnieniach grupowych. 

„Solidarność” grozi strajkiem w Poczcie

Pocztowcy od miesięcy domagają się podwyżek płac. Większość z nich otrzymuje bowiem podstawowe wynagrodzenie w kwocie niższej niż minimalna krajowa. Stad związki zawodowe domagają się podwyżek rzędu 1000 zł brutto. Taki postulat w referendum strajkowym poparło 96 proc. głosujących pracowników.

Do grudnia ubiegłego roku zarząd porozumiał się z częścią związków i zgodził na podwyżki o 460 zł brutto. „Solidarność” uważa, że to za mało i nadal nie wyklucza organizacji strajku. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *