Rząd chce skrócić dzień roboczy. Czy sklepy i biura będą zamknięte? Minister tłumaczy

Czy czterodniowy tydzień pracy ma wpływ na zamknięcie biur, zakładów fryzjerskich, instytucji rządowych i innych małych usług? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśniła na antenie radia RMF FM, że pilotaż nie wpłynie na godziny otwarcia tych miejsc. Podsumowała również, kogo zaproszono do projektu pilotażowego i jakiego wsparcia mogą spodziewać się przedsiębiorcy wdrażający skrócony czas pracy.

Cacb84766af3f949f3713a1c7d797f7f, Biznes Fakty Skrócony czas pracy. Rusza pilotażowy projekt / Marysia Zavada/REPORTER / Reporter

„Skrócenie czasu pracy nie oznacza skrócenia czasu świadczenia usług” – mówiła w RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bonk. Minister pracy wspomniał także o budżecie przeznaczonym na pilotażowy projekt skrócenia czasu pracy i pozytywnych doświadczeniach władz lokalnych w związku z proponowanymi zmianami.

10 mln zł na pilotaż skróconego czasu pracy w tym roku

Szef resortu pracy, omawiając pilotaż czterodniowego tygodnia pracy w Polsce, podkreślił szansę dla firm na przetestowanie różnych podejść do skracania czasu pracy:

„Pilotażowy program skrócenia czasu pracy jest skierowany do pracodawców i oczywiście ich pracowników, którzy zdecydują się wziąć w nim udział” – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla RMF FM.

Program obejmie zarówno sektor prywatny, jak i agencje rządowe , duże i małe przedsiębiorstwa, aby móc przetestować nowe rozwiązania w jak największej liczbie firm. Jak zauważył minister, dla przedsiębiorstw oznacza to nie tylko więcej wypoczętych i produktywnych pracowników, ale także:

  • wsparcie finansowe na wdrożenie np. cyfrowego systemu rejestracji czasu pracy;
  • konsultacje w kwestiach redukcji zatrudnienia;
  • znacząca pomoc.

„Na jeden projekt będzie można otrzymać nawet milion złotych ” – powiedział minister na antenie RMF FM. Dodała, że kwoty te będą się różnić w zależności od liczby pracowników i skali zmian w danej firmie (w niektórych działach mogą obowiązywać krótsze godziny pracy). Całkowity budżet pilotażu skracania czasu pracy na rok 2025 wynosi 10 mln zł , jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza jego zwiększenia w 2026 r.

Czy krótszy czas pracy oznacza zamknięcie biur i zakładów fryzjerskich?

Minister Dziemianowicz-Bonk apeluje także do restauracji, fryzjerów i innych małych przedsiębiorców o wzięcie udziału w projekcie pilotażowym.

„Skrócenie czasu pracy nie oznacza skrócenia czasu potrzebnego na świadczenie usług” – tłumaczy minister pracy w RMF FM.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Urzędzie Miasta we Włocławku: „Urząd Miasta działa na tej samej zasadzie, ale pracownicy pracują rotacyjnie” – tłumaczy minister. Jako przykład podaje Urząd Miejski w Ostrzeszowie, gdzie skrócony dzień pracy w rzeczywistości wydłużył godziny pracy urzędu , gdyż pracownicy pracują w systemie zmianowym.

Jednakże redukcja zatrudnienia nigdy nie obejmie wszystkich sektorów . Agnieszka Dziemianowicz-Bonk, odpowiadając na antenie radia RMF FM na pytanie, czy będzie to dotyczyć również szkół, zaznaczyła jedynie, że „będą one działać normalnie”.

Projekt pilotażowy dotyczący skróconego czasu pracy finansowany jest ze środków Funduszu Pracy i jest opracowywany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Koordynacją programu zajmą się agencje zatrudnienia w całym kraju. Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów wyboru będą dostępne pod koniec czerwca .

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *