1000 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodu. Komu przysługuje?

499a9d2c447963d418ab59e8877c3c62, Biznes Fakty
iStock

1000 zł miesięcznie – kto je otrzymuje?

Świadczenia rodzinne są weryfikowane co trzy lata. Oznacza to, że rządzący musieli podjąć decyzję dotyczącą wysokości kwot, jaka będzie obowiązywała od 1 listopada 2024 roku. Pojawiło się już rozporządzenie określające wysokość między innymi świadczenia rodzicielskiego. Pozostanie ono na takim samym jak dotychczas poziomie. Komu przysługuje?

Obecnie świadczenie rodzicielskie wynosi 1000 złotych. Nie jest ono opodatkowane, tak więc na konto osoby uprawnionej trafia dokładnie taka kwota.

 

Ta forma wsparcia przewidziana jest dla sprawujących opiekę nad dzieckiem osób, których sytuacja zawodowa uniemożliwia skorzystanie z zasiłku macierzyńskiego – tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Resort wymienia przykłady uprawnionych do otrzymania świadczenia rodzicielskiego. Są to między innymi:

  • bezrobotni,
  • studenci,
  • zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło.

 

Pieniądze mogą otrzymać rodzice, zarówno matka, jak i ojciec. W drugim przypadku jest to przewidziane jedynie w następujących sytuacjach:

  • jeśli dojdzie do skrócenia okresu pobierania świadczenia przez mamę (ale będzie ona jego beneficjentką przez co najmniej 14 tygodni od narodzenia dziecka),
  • śmierci matki dziecka,
  • porzucenia potomka przez matkę.

Ponadto wsparcie przewidziane jest również dla opiekunów faktycznych i osób, które przysposobiły dziecko. Wypłata 1000 złotych przysługuje od dnia objęcia opieki, maksymalnie do czasku, kiedy dziecko ukończy 14. rok życia.

 

Z kolei w przypadku rodzin zastępczych (wykluczone są rodziny zastępcze zawodowe), świadczenie rodzicielskie trafia na konta zajmujących się osobami w wieku do 7 lub 10 lat (w tym drugim przypadku, jeśli zadecydowano o odroczeniu obowiązku szkolnego).

Przez jaki okres przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Beneficjentem tej formy pomocy jest się przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia, przysposobienia lub objęcia opieką jednego dziecka. Jeśli dana osoba zajmuje się większym gronem, okres przysługiwania się zwiększa.

 

 

W sytuacji urodzenia (lub objęcia opieką albo przysposobienia) dwójki dzieci, świadczenie wypłacane jest przez 65 tygodni, trójki – 67 tygodni, czwórki – 69 tygodni, piątki i większej liczby – 71 tygodni.

 

Co ważne, pomoc ta nie jest uzależniona od kryterium dochodowego.

 

Należy też pamiętać, że niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, osoba, która kwalifikuje się do uzyskania wsparcia, może otrzymywać tylko jedno świadczenie rodzicielskie. Nie przysługuje też ono na przykład w sytuacji, gdy co najmniej jeden z rodziców otrzymuje zasiłek macierzyński.

WIDEO: Koszt kryzysu – Szczerze o pieniądzach odc. 240

red / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *