PIP nakaże przejście na umowę o pracę? Chodzi o B2B i umowy cywilnoprawne

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) może wkrótce zyskać nowe uprawnienia. Plan zakłada, że będzie ona mogła nakazać zmianę umowy B2B, zlecenie czy o dzieło na umowę o pracę. Nowy szef PIP mówi także o innych zmianach, które planuje resort pracy. Zdjęcie

Pip Nakaze Przejscie Na Umowe O Prace Chodzi O B2b I Umowy Cywilnoprawne 357d7b7, Biznes Fakty

Nowy Główny Inspektor Pracy mówi o walce z fikcją samozatrudnienia /Adam Burakowski/East News /East News Reklama

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej chce lepszego egzekwowania Kodeksu pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w  mówi o ograniczeniu wykorzystywania umów cywilno-prawnych oraz B2B w celu uniknięcia zobowiązań płynących z umowy o pracę. 

PIP będzie sprawdzał umowy śmieciowe

Gotowy ma być już projekt ustawy, który pozwoli na skuteczniejszą walkę ze śmieciówkami w Polsce, o czym mówi nowy Główny Inspektor Pracy. 

– W myśl unijnych przepisów przewidziano możliwość wystawienia nakazu przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Ta zmiana jest już raczej przesądzona – mówi Marcin Stanecki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. 

Reklama

Podkreśla on, że nie oznacza to „zamachu na swobodę zawierania umów”, a jedynie na walkę z nadużyciami, które obecnie są coraz częstsze. Zmiana ma jednak dotyczyć także innych zamienników umowy o pracę, choćby B2B, a więc sytuacji, gdy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawiera z pracodawcą np. umowę o współpracy. 

Pod lupę będą brane szczególnie przypadki, gdy wcześniej taki pracownik był związany umową o pracę z tym pracodawcą i gdy jedyne przychody jego jednoosobowej działalności gospodarczej będą pochodzić właśnie od byłego pracodawcy. 

Zmiana umowy w decyzji jednej osoby

Główny Inspektor Pracy po zmianach będzie decydował o konieczności przejścia na umowę o pracę, a sama decyzja ma być administracyjna, jednak pracodawca będzie mógł od takiej decyzji się odwołać. 

– Najważniejszą cechą stosunku pracy jest podporządkowanie i możliwość wydawania poleceń. Sam urlop czy benefity to jeszcze za mało – wyjaśnił Główny Inspektor Pracy.

To przepisy unijne zezwalają Polsce na procedowanie tego typu zmian. Od lat w Polsce trwa dyskusja na temat walki z fikcją samozatrudnienia. Pracodawcy zachęcają swoich pracowników do założenia działalności gospodarczej i kuszą ich wyższymi zarobkami. Firma ogranicza dzięki temu koszty, a coraz częściej pracodawcy wykorzystują tego typu propozycje jako wstęp do zwolnienia pracownika. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Robotyka po polsku Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *