Renta wdowia. Rząd odpowiada na projekt obywatelski

2057d762a9c072f2d7c4d0c42fc7b542, Biznes Fakty
Pixabay/Bernd Schray/Polsat News

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała poparcie rządu dla obywatelskiego projektu dotyczącego renty wdowiej

– Troszczymy się o najsłabszych i realizujemy obietnice. Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej – poinformowała we wtorek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Daje nam to poczucie sprawiedliwości. Skorzystają ci, którzy wpadają w podwójną tragedię: umiera ktoś z ich bliskich, a jednocześnie okazuje się, że nie mają za co przeżyć – dodał premier Donald Tusk.

– Troszczymy się o najsłabszych i realizujemy obietnice. Przypominam, że w umowie Koalicji 15 października było zawarte wsparcie osoby starszej po śmierci małżonka – powiedziała we wtorek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Przyjęcie pozytywnego stanowiska rządu wobec projektu obywatelskiego, wskazanie realistycznych możliwych uwarunkowań dojścia do realizacji tego świadczenia jest dowodem na to, że nie rzucamy słów na wiatr – dodała.

 

Stanowisko Rady Ministrów wobec obywatelskiego projektu ustawy w sprawie renty wdowiej szefowa resortu przedstawiła podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.

Renta wdowia. KPRM wydała oficjalny komunikat

„Rząd przyjął kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy, który przewiduje wprowadzenie tzw. renty wdowiej. Projekt wpisuje się w zobowiązanie rządu do zapewnienia godnych warunków dla seniorów po śmierci współmałżonka. Przepisy wymagają jednak dostosowania do możliwości finansowych budżetu państwa” – oświadczyła KPRM w oficjalnym komunikacie

 

Założeniem projektu jest wprowadzenie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowano w nim, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia – w zależności od tego, który wariant okaże się korzystniejszy. 

 

 

Łączna kwota pobieranych świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotnej wartości przeciętnej emerytury w Polsce, czyli, na chwilę obecną 10 tys. zł brutto.

 

Zgodnie z obecnymi przepisami obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Oznacza to, że osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.

Rząd poprze projekt obywatelski. „Troszczymy się o najsłabszych”

Projekt powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Zebrał ponad 200 tys. podpisów.

 

Wątpliwości wzbudza jednak źródło finansowania renty wdowiej. Przewiduje się, że na projekt przeznaczonych zostanie od 13 do 25 mld złotych.

 

 

– Projekt będzie uwzględniony w planach budżetowych. Pani ministra uznała, że do tych sum będziemy dochodzić etapowo, aby nie było szoku finansowego. Minister finansów jest bardzo czuły i pięciokrotnie zapewnił mnie, że jesteśmy w stanie udźwignąć ten projekt – zapewnił premier.

 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że w pierwszym roku przewidziano w budżecie na cel renty wdowiej cztery mld złotych, w kolejnym dziewięć, a w następnym kilkanaście. Później Rada Ministrów podejmie kolejne decyzje.

 

Projekt zakłada tzw. model kroczący, czyli rozciągnięcie w czasie dojścia do docelowej wysokości łącznego świadczenia na rzecz osób owdowiałych. Początkowo byłoby to dodatkowo 15 proc., następnie 20 proc., a w trzecim etapie docelowe 50 proc.

Donald Tusk: Musimy „dowieźć”

– Skutki finansowe oczywiście są masywne – przyznała szefowa MRPIPS. – Te pieniądze będą przeznaczone na wsparcie osób starszych oraz tych, które znalazły się w trudnej sytuacji. W tym sensie będą to dobrze wydane pieniądze, choć znaczne. Tak działa odpowiedzialna polityka społeczna – wyjaśniła.

 

– „Skroiliśmy” projekt obywatelski do takiego wymiaru, który jest możliwy do udźwignięcia przez budżet. To nie jest kampania. Musimy „dowieźć” – dodał premier. 

 

– Daje nam to poczucie sprawiedliwości. Zamożniejsi emeryci nie będą z tego korzystać, ale skorzystają ci, którzy wpadają w podwójną tragedię: umiera ktoś z ich bliskich, a jednocześnie okazuje się, że nie mają za co przeżyć – podkreślił Donald Tusk. 

Pola Kajda / sgo / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *