Biznes Fakty
To już dziś. ZUS rozpoczyna wypłatę rent wdowich.

ZUS rozpocznie wypłatę rent wdowich od 1 lipca 2025 r.
Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczyna wypłatę rent wdowich. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała 23 czerwca, że do wszystkich uprawnionych instytucji wpłynęło ponad milion wniosków. Jednocześnie ZUS rozpoczyna wydawanie decyzji w sprawie przyznania lub odmowy wypłaty świadczeń.
Wypłata rent wdowich rozpoczęła się we wtorek, 1 lipca 2025 r. , zbiegając się z planowanymi datami wypłat innych świadczeń emerytalnych i rentowych, tj. 1., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia każdego miesiąca . Należy pamiętać, że jeśli data wypłaty przypada w weekend lub święto, środki zostaną wypłacone wcześniej, w ostatni dzień roboczy przed świętem.
Osoby, których wnioski zostały przyjęte do końca czerwca, mogą spodziewać się otrzymania płatności w tym miesiącu.
Kto kwalifikuje się do renty wdowiej? Skorzystają na tym seniorzy.
Renta wdowia lub wdowiec to świadczenie dla osób, które straciły współmałżonka i spełniają określone kryteria. Dokładniej rzecz biorąc, przysługuje ona wdowom lub wdowcom, którzy ukończyli 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn), pod warunkiem, że pozostali w związku małżeńskim do śmierci partnera/partnerki i uzyskali prawo do renty rodzinnej najwcześniej w wieku 55 lub 60 lat. Dodatkowym warunkiem jest to, że nie zawarli ponownie związku małżeńskiego.
W ramach renty wdowiej beneficjenci mogą pobierać 100% swojego świadczenia wraz z 15% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub odwrotnie. Aby określić „korzystniejszą” opcję, ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej specjalistyczny kalkulator .
Należy pamiętać, że łączna wysokość świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury (około 5636,73 zł brutto). Jeśli łączna wysokość świadczeń przekroczy ten próg, nadwyżka zostanie potrącona z wypłaty.
Większość wniosków została złożona w ZUS. Jakie inne podmioty udzielają świadczeń?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest jednym z organów odpowiedzialnych za realizację ustawy o emeryturach wdowich i będzie głównym miejscem składania wniosków. Jak podano na oficjalnej stronie internetowej ZUS z 30 czerwca, około 90% wszystkich wniosków ma zostać złożonych właśnie tam .
Według oficjalnych danych, od 1 stycznia do 27 czerwca 2025 r. Departament otrzymał prawie 972 000 wniosków . Jest to najwyższa liczba spośród wszystkich uprawnionych instytucji.
Oprócz ZUS-u, w realizacji rent wdowich uczestniczą również inne organizacje odpowiedzialne za wypłatę emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy. Należą do nich:
- KRUS – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
- ZER MSWiA – organ emerytalno-rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
- BESW – Biuro Emerytalne Służby Więziennej
- WBE – Wojskowe Biuro Emerytalne
Co się stanie, jeśli Twój wniosek zostanie odrzucony? Czy istnieje możliwość odwołania?
Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odmówi wypłaty renty wdowiej, nie oznacza to zakończenia sprawy. Możesz odwołać się od tej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Masz 30 dni od daty otrzymania pisma na złożenie odwołania (za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) . Zaleca się, aby najpierw zasięgnąć porady prawnej, aby zwiększyć szanse na korzystny wynik sprawy.
Co może być przyczyną odmowy? Zazwyczaj wynika to z błędów w dokumentacji lub niespełnienia wymogów formalnych uprawniających do otrzymania świadczeń.
WIDEO: Technologia przede wszystkim – Szczerze o pieniądzach, odcinek 280

red. / polsatnews.pl
Źródło