Biznes Fakty
Indeksacja emerytur alkoholowych. Kto ma prawo do świadczeń i jak można je otrzymać?
W Polsce uzależnienie od alkoholu uważane jest za chorobę, która, jak każda inna, może spowodować zarówno trwałą, jak i czasową utratę zdrowia i zdolności do pracy. W niektórych przypadkach osoby cierpiące na uzależnienie od alkoholu mogą otrzymać tzw. rentę alkoholową. Czym jest emerytura alkoholowa i jaka jest jej wysokość?

Treść:
Czym jest emerytura alkoholowa?
Emerytura alkoholowa to ogólna nazwa świadczenia wypłacanego osobom , które utraciły zdolność do pracy na skutek uzależnienia od alkoholu. Jeżeli uzależnienie od alkoholu doprowadziło do stałego lub długotrwałego pogorszenia stanu zdrowia i aktualnie uniemożliwia pracownikowi wykonywanie czynności zawodowych, osobie tej przysługuje zwolnienie lekarskie oraz, po spełnieniu określonych warunków, renta wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową może więc ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.
Kto ma prawo do otrzymywania renty alkoholowej?
Aby otrzymać rentę z tytułu uzależnienia od alkoholu, nie wystarczy mieć tylko diagnozę „alkoholizmu”. Faktem jest, że alkoholizm jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych , które uniemożliwiają znalezienie pracy. Przepisy precyzują następujące schorzenia: marskość wątroby, choroby układu sercowo-naczyniowego, zapalenie trzustki, itp.
Warunkiem otrzymania renty z tytułu choroby spowodowanej alkoholem jest również posiadanie odpowiedniej liczby okresów ubezpieczenia i nieubezpieczenia, odpowiadającej wiekowi, w którym stwierdzono niepełnosprawność. Ponadto pracownik musi potwierdzić, że niepełnosprawność powstała w podanym okresie lub maksymalnie 18 miesięcy po jego zakończeniu.
Jaka będzie wysokość emerytury alkoholowej po waloryzacji w 2025 roku?
Pracownikowi, który nie jest zdolny do pracy z powodu alkoholizmu, zasiłek chorobowy przysługuje dopiero po 5 dniach niezdolności do pracy . Po corocznej waloryzacji, która rozpocznie się 1 marca 2025 r., wysokość emerytury alkoholowej wyniesie:
- 1901,71 zł brutto – dla osób całkowicie ubezwłasnowolnionych,
- 1426,28 zł brutto – dla osób z częściową niezdolnością do pracy.
Jak ubiegać się o rentę alkoholową?
Osoba uzależniona od alkoholu, która chce ubiegać się o rentę inwalidzką, powinna najpierw skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym (np. lekarzem rodzinnym lub psychiatrą), który oceni stan jej zdrowia i przygotuje dokumentację medyczną potwierdzającą niezdolność do pracy.
Następnie pracownik składa wniosek o emeryturę do ZUS : może to zrobić osobiście w placówce ZUS lub elektronicznie za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Do wniosku o emeryturę należy dołączyć również wyniki badań i zaświadczenia od specjalistów potwierdzające występowanie chorób współistniejących, np. uszkodzenia wątroby.
Po złożeniu wniosku ZUS skieruje pracownika na badanie do lekarza biegłego ZUS , który ustali, czy pracownikowi przysługuje renta, a także czy pozostaje on częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy.
Ile osób otrzymuje rentę alkoholową?
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 r. świadczenie, potocznie nazywane „emeryturą alkoholową”, otrzyma ok. 2,7 tys. osób. Średni wiek osób pobierających emeryturę w 2022 r. wyniósł 51,2 lat. Ponadto, zgodnie z informacjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Źródło