Biznes Fakty
Magnesy dla Ameryki: Firma, która przyciągnęła Pentagon i Apple
MP Materials zajmuje się eksploatacją jedynego złoża metali ziem rzadkich w Stanach Zjednoczonych. Organizacja niedawno zamknęła nowy rozdział w swojej historii. Pentagon został jej głównym udziałowcem, a Apple podpisało długoterminową umowę. Wartość rynkowa akcji MP Materials podwoiła się w ciągu zaledwie kilku dni.

- Pierwiastki ziem rzadkich są poszukiwane do produkcji supersilnych magnesów o strategicznym znaczeniu. MP Materials dąży do zdobycia znaczącego udziału w rynku tych materiałów, co zmniejszy zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostaw w tym obszarze.
- Firma Apple podpisała umowę o wartości 500 milionów dolarów z firmą MP Materials, która zagwarantuje temu gigantowi IT stałe dostawy magnesów neodymowych wytwarzanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
- Osiągnięcia MP Materials sprawiły, że kapitalizacja rynkowa spółki podwoiła się w krótkim czasie. Jednak niektórzy analitycy uważają, że akcje spółki są już przewartościowane.
Na rynkach pierwiastków ziem rzadkich Stany Zjednoczone dążą do samowystarczalności w łańcuchach dostaw zdominowanych przez Chiny. Pekin kontroluje około 90% światowego rafinowania pierwiastków ziem rzadkich i ponad 70% dostaw tych pierwiastków, a ostatni gwałtowny spadek eksportu pierwiastków ziem rzadkich uświadomił Zachodowi, jak bardzo jest on podatny na zagrożenia.
Jednym z najważniejszych posunięć Białego Domu było umożliwienie amerykańskim firmom dostępu do ukraińskich złóż metali ziem rzadkich. W tym celu Waszyngton i Kijów utworzyły Amerykańsko-Ukraiński Fundusz Odbudowy.
Niebezpieczna zależność od Chin
Jednocześnie administracja w Waszyngtonie zdała sobie sprawę, że nadal ma wiele do zrobienia w zakresie rozwoju krajowej produkcji. Departament Obrony USA (DoD) stał się największym udziałowcem MP Materials. Pentagon przeznaczył 400 milionów dolarów na zakup 15% udziałów w firmie, która wydobywa metale ziem rzadkich – kluczowy surowiec dla przemysłu obronnego, pojazdów elektrycznych i zaawansowanej elektroniki. Ponadto DoD udzieli firmie pożyczki w wysokości 150 milionów dolarów.
MP Materials eksploatuje jedyne w Stanach Zjednoczonych złoże metali ziem rzadkich w Mountain Pass w Kalifornii. W ramach umowy rząd USA zagwarantował minimalne ceny za materiały strategiczne dostarczane przez firmę. Firma zapłaci co najmniej 110 dolarów za kilogram produktów neodymowo-prazeodymowych.
Wcześniej firma koncentrowała się głównie na produkcji koncentratów pierwiastków ziem rzadkich, które następnie były wysyłane do innych krajów, w tym do Chin, w celu dalszego przetwarzania i produkcji magnesów. W 2024 roku MP Materials odnotowało stratę netto w wysokości 65,4 mln USD, głównie z powodu niskich cen stosowanych przez chińskich producentów.
Fabryki pod specjalnym nadzorem
Oczekuje się, że partnerstwo z Pentagonem zmieni zasady gry. Biały Dom chce, aby amerykańska firma stała się liderem w produkcji supermocnych magnesów o strategicznym znaczeniu. Dzięki wsparciu Departamentu Obrony USA, MP Materials planuje zwiększyć produkcję magnesów w swoim zakładzie w Teksasie do 1000 ton rocznie, a następnie do 3000 ton.
W kolejnym kroku firma planuje otwarcie nowego zakładu w 2028 roku, co zwiększy roczną produkcję do 10 000 ton. Ta wielkość odpowiada zużyciu magnesów w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku . Przewiduje się, że globalny popyt na supermocne magnesy wzrośnie ponad dwukrotnie do 2035 roku.
Dla Pentagonu pierwiastki ziem rzadkich są ważne nie tylko dla smartfonów, turbin wiatrowych i samochodów elektrycznych, ale także dla silników odrzutowych, systemów naprowadzania pocisków i sprzętu radarowego. Partnerstwo z MP Materials pozwoli Stanom Zjednoczonym na utworzenie własnego centrum produkcji wysokiej jakości magnesów, znacznie zmniejszając zależność od dostaw zagranicznych.
Apple stawia na recykling
Rząd USA nie jest jedynym zainteresowanym współpracą z MP Materials . Apple podpisało również kontrakt o wartości 500 milionów dolarów z firmą, który zapewnia kalifornijskiemu gigantowi IT stałe dostawy magnesów ziem rzadkich. Magnesy te będą produkowane w USA z…
Źródło